Regine si iar Regine

Creat de apiardelean, Septembrie 14, 2010, 07:56:51 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

In vara si eu am patit-o cu o matca . O prind ca sa o marchez , se zbatea intre degete. Am marcat-o , cand sa o pun inapoi nu mai misca. Am vrut sa o arunc dar nu am aruncat-o. Am pus-o inapoi  deasupra pe o rama si am inchis stupul. Dupa vreo trei zile am verificat daca a tras botci de salvare, dar surpriza, matca si-a revenit,  oua, nu era moarta ci lesinase in monentul marcarii.

Calin Catalin

Intre regine de schimbare linistita si regine obtinute prin dubla transvazare, de la aceeasi familie, care sunt de preferat ?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

filip

Regina din schimbare linistita.
Regina din schimbare linistita e o regina perfecta:
numar de botci reduse,atentie deosebita,hrana suficienta,e crescuta in prezenta matcii{stupul nu e stresat} :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Calin Catalin

Citat din: filip din Decembrie 27, 2011, 01:13:27 PM
Regina din schimbare linistita.
Regina din schimbare linistita e o regina perfecta:
numar de botci reduse,atentie deosebita,hrana suficienta,e crescuta in prezenta matcii{stupul nu e stresat} :bzz: :bzz: :bzz:

In primavara, cand am trecut la inmultirea celor 5 familii ale mele dupa metoda descrisa de dl Ioan Popescu in Romania apicola nr4 din '83, o etapa pregatitoare era de a inlocui periodic ramele cu oua din stupul crescator cu rame de puiet capacit din ceilalti stupi, pentru a asigura la momentul potrivit doicile necesare cresterii de regine. Dupa ceva timp am observat ca, desi regina era tanara si ponta foarte bine, albinele au tras trei botci de schimbare linistita.
     Am intrebat pentru ca anul viitor vreau sa mai fac un pas si nu sunt hotarat daca sa trec la transvazare, sau sa folosesc aceste botci de schimbare linistita.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

filip

Citat din: clncatalin din Decembrie 27, 2011, 01:20:00 PM
Citat din: filip din Decembrie 27, 2011, 01:13:27 PM
Regina din schimbare linistita.
Regina din schimbare linistita e o regina perfecta:
numar de botci reduse,atentie deosebita,hrana suficienta,e crescuta in prezenta matcii{stupul nu e stresat} :bzz: :bzz: :bzz:

In primavara, cand am trecut la inmultirea celor 5 familii ale mele dupa metoda descrisa de dl Ioan Popescu in Romania apicola nr4 din '83, o etapa pregatitoare era de a inlocui periodic ramele cu oua din stupul crescator cu rame de puiet capacit din ceilalti stupi, pentru a asigura la momentul potrivit doicile necesare cresterii de regine. Dupa ceva timp am observat ca, desi regina era tanara si ponta foarte bine, albinele au tras trei botci de schimbare linistita.
     Am intrebat pentru ca anul viitor vreau sa mai fac un pas si nu sunt hotarat daca sa trec la transvazare, sau sa folosesc aceste botci de schimbare linistita.
Partea proasta e urmatoarea:
Matcile din schimbare linistita nu le ai la indemana cand doresti
Dar cand le gasesti trebuie sa le fructifici.
In stupinele mici e o solutie,cand ai stupi multi nu te poti baza doar pe ele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Constantin_MH

#155
Citat din: filip din Decembrie 27, 2011, 01:28:42 PM
Citat din: clncatalin din Decembrie 27, 2011, 01:20:00 PM
Citat din: filip din Decembrie 27, 2011, 01:13:27 PM
Regina din schimbare linistita.
Regina din schimbare linistita e o regina perfecta:
numar de botci reduse,atentie deosebita,hrana suficienta,e crescuta in prezenta matcii{stupul nu e stresat} :bzz: :bzz: :bzz:

In primavara, cand am trecut la inmultirea celor 5 familii ale mele dupa metoda descrisa de dl Ioan Popescu in Romania apicola nr4 din '83, o etapa pregatitoare era de a inlocui periodic ramele cu oua din stupul crescator cu rame de puiet capacit din ceilalti stupi, pentru a asigura la momentul potrivit doicile necesare cresterii de regine. Dupa ceva timp am observat ca, desi regina era tanara si ponta foarte bine, albinele au tras trei botci de schimbare linistita.
     Am intrebat pentru ca anul viitor vreau sa mai fac un pas si nu sunt hotarat daca sa trec la transvazare, sau sa folosesc aceste botci de schimbare linistita.
Partea proasta e urmatoarea:
Matcile din schimbare linistita nu le ai la indemana cand doresti
Dar cand le gasesti trebuie sa le fructifici.
In stupinele mici e o solutie,cand ai stupi multi nu te poti baza doar pe ele.

Exista o metoda foarte simpla de a avea la dispozitie botci de schimbare linistita atunci cand dorim si in ce numar vrem. Esenta metodei consta in ridicarea ramelor cu puiet necapacit, la anumite intervale de timp(in stupul care dorim sa aiba botci), si inlocuirea lor cu rame cu puiet capacit. Dupa doua ridicari, numarul de albine doici creste, iar cantitatea de puiet necapacit scade foarte mult, albinele interpreteaza acest lucru drept un defect al matcii(desi in realitate ea nu are niciun defect !) si incep construirea botcilor de schimbare linistita. Sunt apoi mai multe variante de lucru cu aceste botci. In orice caz, dupa ridicarea lor din stup, albinele construiesc altele la loc. Prin ridicarea periodica, din 4 in 4 zile a celor doua rame cu puiet necapacit si introducerea in locul lor a celor cu puiet capacit, ciclul de producere a botcilor se poate prelungi pe o perioada de 2-3 luni. Se obtine astfel un numar destul de mare de botci. Se poate lucra in paralel cu mai multi stupi crescatori de botci de schimbare linistita, astfel incat in final rezulta un numar suficient de botci pentru o stupina care are 50-60 stupi.

cristian87

ma intreb oare o astfel de familie nu va roi
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

mape 48-petru manea

Citat din: cristian87 din Decembrie 27, 2011, 08:24:32 PM
ma intreb oare o astfel de familie nu va roi
dupa ce ai obtinut numarul de botci dorit iei matca si o rama cu puiet ,una cu rezerve si faci un nucleu ,iar in familie lasi o botca capacita  (numai o botca )

jenica67

         Metoda este citata in literatura de specialitate ca, "Schimbarea linistita dupa metoda Liviu Padurean"
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Citat din: clncatalin din Decembrie 27, 2011, 01:10:17 PM
Intre regine de schimbare linistita si regine obtinute prin dubla transvazare, de la aceeasi familie, care sunt de preferat ?
Cunosc un singur studiu, cam vechi, care este citat pe ici pe colo si care apreciaza valoarea reginelor in functie de numarul de oviducti. Pe primul loc sunt reginele din botci de roire (dar banui ca si cele de schimbare linistita, cu toate ca nu au fost luate in consideratie) cu un numar de oviducti intre 325 si 374, cu o medie de 349. Dupa asta urmeaza cele din botci de salvare cu 200-357 de oviducti si o medie de 313. Pe ultimul loc ar fi cele crescute artificial cu o medie de 312 dar cu calitate mai constanta fata de cele de salvare, avand un numar de oviducti intre 289 si 341.
Din cate am citit, nu exista diferente intre cele obtinute prin transvazare simpla sau dubla.


serban-cristi


serban-cristi

Un film despre colonie ,regine si daunatori ,f.f.f interesant :bzz: :bzz: :bzz:


jonny_it

Citat din: Obombo din Decembrie 27, 2011, 10:19:46 PM
Citat din: clncatalin din Decembrie 27, 2011, 01:10:17 PM
Intre regine de schimbare linistita si regine obtinute prin dubla transvazare, de la aceeasi familie, care sunt de preferat ?
Cunosc un singur studiu, cam vechi, care este citat pe ici pe colo si care apreciaza valoarea reginelor in functie de numarul de oviducti. Pe primul loc sunt reginele din botci de roire (dar banui ca si cele de schimbare linistita, cu toate ca nu au fost luate in consideratie) cu un numar de oviducti intre 325 si 374, cu o medie de 349. Dupa asta urmeaza cele din botci de salvare cu 200-357 de oviducti si o medie de 313. Pe ultimul loc ar fi cele crescute artificial cu o medie de 312 dar cu calitate mai constanta fata de cele de salvare, avand un numar de oviducti intre 289 si 341.
Din cate am citit, nu exista diferente intre cele obtinute prin transvazare simpla sau dubla.

Reginele obtinute din schimbare linistita sunt pe locul 1 din toate punctele de vedere.
Urmeaza botcile de roire si pe aproape cele din transvazarea simpla.
Prin dubla transvazare se da unor larve de 1-2 zile laptisor de matca destinat larvelor in varsta, ceea ce duce la reducerea timpului de dezvoltare in perioada de larva si un numar mai redus de oviducte.

Cat timp botcile de schimbare linistita nu pot fi produse in numar mare iar cele de roire nu se pot obtine in momentul dorit cea mai buna solutie este transvazarea simpla, metoda folosita de majoritatea crescatorilor de matci.
Am vorbit de calitatea individului si nu de informatiile sale genetice care oricum nu sunt influentate de modul de crestere.

bucovineanu

Desi reginele obtinute di botci de roire sunt mai viguroase, eu le prefer pe cele obtinute prin transvazare celor de roire deoarece acestea din urma au marele dezavantaj ca mostenesc caracterul mamelor, respectiv instinctul accentuat de roire.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Februarie 04, 2012, 03:56:20 PM
Desi reginele obtinute di botci de roire sunt mai viguroase, eu le prefer pe cele obtinute prin transvazare celor de roire deoarece acestea din urma au marele dezavantaj ca mostenesc caracterul mamelor, respectiv instinctul accentuat de roire.

Intrebare:
Din acelasi stup daca obtinem 10 de matci din botci de roire si 10 de matci din botci folosind transvazarea, care credeti ca au instinct de roire mai ridicat?
(Presupunem ca toate au ca tata acelasi trantor).

Dau o matca obtinuta din botca de schimbare linistita si imperecheata artificial daca raspundeti corect.  :)