masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Acum incepe verificarea in teren. Vom mai avea apoi de asteptat...

Ionel_Cluj

Mi -am depus dosarul pentru masura 141 in iunie iar consultantul ce mi-a facut proiectul mi-aspus ca,avand 45 de puncte , am toate sansele sa fie admis.Zilele trecute mi-am comandat crotaliisi ii voi primi cam in doua saptamani.Credeti ca vor veni mai repede in control? Nu stiti cam cand se vor afisa listele ?

romikele

Controalele deja au inceput.
La data controlului stupii trebuie sa aiba numerele montate, in dreapta-sus, fata sau spate.
De asemeni carnetul de stupina sa aiba insemnarile la zi si viza medicului zonal oficial pusa la vizite, iat fisele stupilor sa fie completate. Acestea se tin intr-un dosar alaturi de carnetul de stupina.
De asemeni trebuie sa existe aatasat carnetului un calendar de tratamente, vizat de forma asociativa, cu insemnarile facute, conform datelor tratamentelor efectuate si a administrarii biostimulatorilor.

Constantin_MH

Romikele, va rog sa-mi spuneti daca calendarul pentru tratamente si administrare biostimulatori are o forma tipizata sau il intocmim fiecare dupa propria intuitie.
Multumesc!

romikele

#589
Atasez aici modelul nostru.

madnes_marius

 Exista si in carnetul de stupina o pagina tipiza in care trebuie trecute tratamentele efectuate ....

romikele

Acea pagina tipizata se completeaza conform calendarului intocmit de apicultor si vizat de asociatie. La verificari acest calendar nu trebuie sa lipseasca. Altfel, nu sunt decontate cheltuielile cu tratamentele...

ATENTIE!
La tratamente se vor trece si biostimulatorii adjuvanti in combaterea varroozei (de ex. Dulcofruct) folositi, la datele si cantitatile administrate!

morozan simion

buna seara, am o rugaminte, va rog sa-mi explicati un luctu:
in fisa familiei de albine la rubrica ,, Origineea matcii (provenienta) ce se trece ca nu pot sa-mi dau seama
va multumesc anticipat

romikele

Se va trece ICDA daca matca provine de la Institutul de cercetari (denumirea societatii autorizate ca ferma de elita, ferma de multiplicare, care are dreptul de a vinde matci din rase omologate in Romania), sau STUPINA PROPRIE daca matca a fost produsa de apicultor, prin mijloace proprii.

morozan simion

multumesc pentru raspuns
o seara minunata

Zgaby

Citat din: madnes_marius din Iulie 25, 2012, 09:58:15 AM
Va rog sa ma ajutati putin la commpletarea Fisei familiei de albine.

1) La Titlul Fisa Familiei de albine NR.........................(Trebuie trecut Codul de identificare a stupului adica 01-001-000001 de pe placuta de identificare a stupului sau 000001-999999 - numărul de ordine al stupului)
2) Anul ................. ( 2012 sau anul cand acea familie de albine am cumparat-o sau am infiintat-o)
3) Sistemul Stupului -------------(Dadant 1/1)
4) Anul eclozionarii matcii....................(Daca familia am cumparat-o in 2011 si avea matca din 2010 si in 2011 am schimbat-o pe aia din 2010)
5) Originea matcii (provenienta)....................(RASA carpatina romaneasca sau locul de unde am cumparat eu acea matca pt un roi de exemplu)

Cam nu prea ii vad rostul acestei fise...pentru ca dupa modul cum este facuta ... totul se poate interpreta diferit
Daca scrie in titlul Fisa familiei de albine ---- De ce trebuie sa mai trec cate familii aveam la inceputul sezonului si cate am la sfarsitul sezonului ???

Nu mai stiu ce sa mai inventeze.....Trebuiau sa mai puna o rubrica ceva cu ce fel de rasa de trantore s-a imperecheat matca..... Ca daca eu trec ca am matca carpatina si ea este corcitura de carpatina  :)
La sistemul stupului trebuie vertical/orizontal. Parerea mea...
Apropo de controale, la Valcea au inceput deja, al meu este poimaine. S-auzim de bine!

Kov iulian

Cei care au facut 141 inainte sa se introduca aceste corotalii, acum la depunerea cereri de plata pentru anul 3 mai trebuiesc completate alte hartii in care sa fie trecute seriile corotaliilor ?


Am crotalii la toti stupi .

romikele

La cererea de plata pentru anul 4 e nevoie de asa ceva.
Atunci va fi necesar PV de predare / primire a placutelor si fisele familiilor de albine, dar e posibil ca acestea sa fie in curand inlocuite de un simplu tabel centralizator, ca cel de la stupinile de multiplicare.

madnes_marius

Eu am primit placutele de identificare de la Apisrom, dar acestia nu mi-au dat nimic ...nici un document .   Daca o sa vina domnii cu verificarile , trebuie sa le arat vun document prin care sa pot justifica de unde am placutele ???

Kov iulian

Nu faceti parte din nici o forma asociativa ?


Daca faceati parte din una le cereati lor tot ce va trebuie, totul se facea prin ei .