masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

#30
azi am predat dosarul la Tg Mures un tinar foarte activ in 2 minute o preluat dosarul .BRAVO lor ca se misca asa de repede :uimit:
termen de semnare pt.finantare 1 Decembrie

sorin tm

 eu in data de 26  am semnat decizia de finantare si cererea, acuma mai astept sa ne cheme , daca mai trebuie.

flavius

Baieti, eu nu sunt membru in nicio asociatie, nu-s constituit ca si PFA (da' se poate rezolva), nu-s inregistrat la primarie ca producator apicol...daca vreau sa accesez masura asta (sa zicem pentru la anul...), cam care ar fi primul pas?

Sfaturi ca pentru unul la inceput de drum, please...sarut-mana in avans...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

declari stupii la primarie ca sa te ia in evidenta si sa te inscrie in registru agricol dar asta neaparat anul acesta sfatul meu sa te inregistrezi max cu 30 de fam.dupa care cauti o asociatie in care te inscrii ca membru si cam atit pt inceput :hi: :hi: :hi:

flavius

Fane, am inteles, sa traiesti...saptamana viitoare ma duc la primarie, si ma inregistrez cu cei 4(!!!) stupi mari si lati pe care ii am...in primavara actualizez doar numarul, pana pe la 10-12 bucati...ca aici raman in prima faza...

cu asociatia vad si eu ce exista pe zona arges...in lipsa de altceva, ACA...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

adi-m

o completare daca se poate:sa fiti inscris intr-o forma asociativa cu cel putin 6 luni inintea depunerii dosarului

ilalexandru

si iti trebuie minim 24 de stupi pt a accesa masura 141. Citeste cu atentie ghidu si apoi vezi ce trebuie sa faci pt viitor. pe langa inregistratul stupilor ti-ar trebui si un certificat de producator luat de pe acum...daca te hotarasti la anu sa te apuci serios de apicultura si sa accesezi si masura 141

Florin_Dan

Daca ai numai stupii, ai nevoie de minim 25 de stupi si o bucatica de teren (contract de arendare vizat de primarie este sufic) pe care ai stupii: 25 x 0.083 =2.075 UDE. Cu 24 de stupi nu faci decat 1.992 UDE. Sub 2 UDE nu poti depune proiect pe 141.

roi_ag

Citat din: flavius din Noiembrie 07, 2010, 02:36:47 PM
Fane, am inteles, sa traiesti...saptamana viitoare ma duc la primarie, si ma inregistrez cu cei 4(!!!) stupi mari si lati pe care ii am...in primavara actualizez doar numarul, pana pe la 10-12 bucati...ca aici raman in prima faza...

cu asociatia vad si eu ce exista pe zona arges...in lipsa de altceva, ACA...
Trebuie sa ai si diploma de apicultor :hi:

pharaonu75

Nu neaparat! Poate sa urmeze cursurile in primii trei ani dupa ce primeste aprobarea! important este sa detina diploma la verificarea de la sfarsitul anului trei!
Asa scrie in ghidul masurii 141!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

antiopa din ardeal

  Sper sa nu dau cu batul in balta si sa vorbesc iar vorbe vorbite si arhicunoscute. Pentru cei ce s-au autorizat de nevoie acum in ultimele luni si sunt  la curent cu legile tot ca si mine adica de loc, s-ar parea ca trebuie sa se inregistreze la finante cu cel putin 15 zile inainte de inceperea activitatii. In caz contrar astia cu finantele s-ar parea ca nu glumesc si trec la amenzi destul de usturatoare. Daca am inteles bine inceperea activitatii poate sa insemne si faptul ca au intrat in cont niste bani adica 1500 euroi (bineinteles transformati in lei). Pentru cine cunoaste mai mult astept informatii.

gheco

Citat din: adi-m din Noiembrie 07, 2010, 09:40:25 PM
o completare daca se poate:sa fiti inscris intr-o forma asociativa cu cel putin 6 luni inintea depunerii dosarului

Cu  cel putin 6 luni inainte de inceperea sesiunii de depunere a dosarelor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

roi_ag

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 13, 2010, 09:19:43 PM
  Sper sa nu dau cu batul in balta si sa vorbesc iar vorbe vorbite si arhicunoscute. Pentru cei ce s-au autorizat de nevoie acum in ultimele luni si sunt  la curent cu legile tot ca si mine adica de loc, s-ar parea ca trebuie sa se inregistreze la finante cu cel putin 15 zile inainte de inceperea activitatii. In caz contrar astia cu finantele s-ar parea ca nu glumesc si trec la amenzi destul de usturatoare. Daca am inteles bine inceperea activitatii poate sa insemne si faptul ca au intrat in cont niste bani adica 1500 euroi (bineinteles transformati in lei). Pentru cine cunoaste mai mult astept informatii.
Mergi la finante ca te indruma ce sa faci.Mi-au spus sa cumpar Registru unic de control,Registru-inventar,Registru -Jurnal incasari si parca inca ceva, dar ma duc maine ca trebuie sa le inregistreze si sigileze si vad ce mai trebuie .Acum ii vad maine ce zic ca a trecut ceva timp de cind am facut PFA-ul. :hi:

orbanstefan64

du si tu niste miere si se uita de timp :) :) :hi:

adi-m

                                                                                                                                                                                                    " Mergi la finante ca te indruma ce sa faci.Mi-au spus sa cumpar Registru unic de control,Registru-inventar,Registru -Jurnal incasari si parca inca ceva, dar ma duc maine ca trebuie sa le inregistreze si sigileze si vad ce mai trebuie .Acum ii vad maine ce zic ca a trecut ceva timp de cind am facut PFA-ul."
Este un termen limita , in care trebuie sa faci cele aratate mai sus?