Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Poate...eu as fi vrut sa fie rosie sau galbena...problema este ca in acte remorca a fost albastra...deci a fost nevoie sa o fac tot albastra... :D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 La probele de drum ,ce ai pus in saci , nisip ori talaj ? :)
  Bravo ,ai scos-o la fix, sa o folosesti din plin !
  Numai bine .

flavius

Au fost probe "pe bune", nea Vasile...adica am umplut sacii cu grau si m-am dus de i-am transformat in faina+tarate...faina pentru "umanoizi" (paine de casa, cozonaci, coji de eclere, etc, etc, etc...v-am povestit ca eu am o soacra "dulce", la propriu...cofetar de meserie la viata ei...), taratele pentru godaci...in total, in 9 saci au fost 410 kg de grau...si, masurat, suspensiile s-au lasat vreo 5 cm...din peste 20 cursa maxima a amortizoarelor, pana la limitatoarele de cauciuc...deci remorca poate, in acest moment, mai mult decat suficient...ar cam cere, teoretic, si sistem de franare... :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

@Fane: cred ca saptamana viitoare ii vine randul si mesei de tamplarie...intra in revizie generala...sper...pe urma banzicul...si pana la toamna ne numim calare pe meserie... :D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

las o asa cum ii ca i f buna, daca nu,va suferi ambreiajul de la masina :nod: :nod: :nod:

orbanstefan64


flavius

Pai dupa ce m-am vazut cu ea gata, iti dai seama ca nu ma mai apuc inca o data de ea...asa ramane...daca o fi sa pun mana, vreodata, pe o punte cu sistem de franare, ma mai gandesc...nu e mare lucru sa dau jos puntea asta si sa pun alta sub ea...sau sa iau doar bena asta noua si sa o pun pe alt sasiu...am facut totul demontabil, in suruburi...

Cat despre masa, iti dai seama ca o sa "foto-documentez" tot procesul de "renovare"...am cumparat niste lac de barci, taman bun sa-l pun pe masa dupa ce o raschetez cum trebuie...picioarele le refac cu totul, pastrez doar blatul...pe care il curat bine-bine (pe dedesubt nu ma bag, il las asa, ne-rindeluit, pentru ca "tradeaza" lucratura veche si arata cat de "sanatos" a fost trunchiul din care s-a lucrat initial...abia astept...ma mananca deja palmele...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Vesti (ceva mai) proaspete: toti roii o duc bine, toti au rame ouate, unii au ajuns deja la 7 rame, cei 4 facuti cu matci de la Roi_ag au 5 rame (2 bucati), respectiv 6 rame (alti 2 roi); in roiul primit de la unchiul nevestei am gasit urmatoarea situatie (o vedeti in poze...), a carei singura cauza este lipsa de timp din ultima perioada...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

A, si inca ceva: undeva pe la sfarsitul saptamanii viitoare mai fac o extractie...daca scot cat data trecuta (desi eu zic ca o sa depasesc ce a fost atunci... ^:)^ ^:)^ :P), o sa ma declar mai mult decat multumit de primul an (complet) de apicultura...la anul avem planuri mari...de pastoral.... :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

 .....a carei singura cauza este lipsa de timp din ultima perioada...
numa tu ai problemele astea  :rotfl:
da de asta ce zici? :yahoo_cry: :yahoo_cry:
baga tare ca te descurici, succesuri multe!!!!!

flavius

misto...  :finger: :P

Ideea este ca eu nu am decat 10 stupi acum...deci timp pentru ei ar cam trebui sa am.... oare ce o sa fie cand o sa incep sa numar zecile de stupi? ai?  :yahoo_cry: :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

cind o sa ai mai multi o sa patesti la fel pt ca o sa ai timp dar mai scapi cite unu :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

flavius

Am inteles...

Intre timp am mai facut si eu o mini-extractie, si am scos putin mai mult ca data trecuta...numai din caturi, de ramele de cuib nu m-am atins...si nici nu cred ca o fac, le las asa cum sunt, pentru stimularea de primavara...ca am vaz't eu ca e nevoie...intre timp albinutzele au cules (probabil flora spontana, "amestecatura", cum spun stuparii mai batrani de prin zona), asa ca e un zumzet de-ti creste inima cat roata carului... :D :D :D

Matcile de la Roi_ag sunt harnicutze, cea de la ruda nevestii e la fel...desi nemarcata, si inca nu am reusit s-o "localizez", numai ca ramele-s pline de puiet si oua...deci munceste din plin...toti roii de anul asta sunt vioi si "descurcareti", ii sustin si eu cum pot, sa-i bag in iarna cat mai bine...

Saptamana viitoare plec in Germania, la niste prieteni, vreo doua saptamani...asa ca o sa ne mai auzim, probabil, dupa 20 august... :D :D ...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Drum bun si distractie placuta! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

,,de ramele de cuib nu m-am atins...si nici nu cred ca o fac, le las asa cum sunt,,
deblocheaza cuiburile si fa teren pt ouat :nod: :nod: :nod:
drum bun!!! distractie placuta in deutchland !!!salut o pe D na Merkel  si sa nu uitit sa aduci un kaogumi!!! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: