Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

laurentiu.tirca

 :bzz: cep drept prins la capse....iar catul nu este peste corp in falt ci cu sipca la exterior....sunt probleme la cei cu falt in sensul ca lemnul lucreaza orice am face noi.. :bzz:
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

flavius

vin si eu cu precizari: circularele americane, unele, mai "dotate", vin cu motoare pretabile la 2 tensiuni: 110V si 230V... la fel cum in europa gasiti circulare care merg atat la 230V, cat si la 380V...singurele diferente sunt la legarea cablurilor in cutia motorului...orice electrician de meserie stie sa treaca un motor monofazat in sistem trifazic, si invers...aceeasi logica se aplica si la (unele) circulare americane...

Eu recomand urmatoarele marci: Unisaw, Delta si Grizzly...ultimele sunt interesante rau la pret...problema cu SUA este transportul si taxele...e marfa extracomunitara, asta inseamna ca se accizeaza, se platesc taxe vamale si TVA... si nu stiu cat mai renteaza pretul mic din SUA...

Mai exista o varianta, cea mai faina, din punctul meu de vedere: achizitia unui circular american "ieftin", cu motor mai slabut, adus in tara, si pe urma schimbat motorul...nu e mare filozofie, se castiga tot ce inseamna echipamentul, pus pe putere trifazica...

Daca exista bani, si se vrea achizitia unei scule adevarate, made in UE (eventual decontabila pe masura 121...), recomand cu ochii inchisi marca Felder/Hammer...e ca un fel de Formula 1 al masinilor de tamplarie...parerea mea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

F.Liviu

Stiu ca topicul asta e foarte vechi, insa nu am gasit altul in care sa pun intrebarea mea.

Lemnul din care se executa stupii trebuie lasat la uscat sub forma de cherestea sau trebuie adus la grosimea dorita (abric) si apoi lasat la uscat ? Ma bate gandul sa cumpar 1mc de lemn si sa il las in pod pana la primavara, cand intentionez sa pun la punct vreo 10 stupi.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

pharaonu75

#108
Lasa-l la uscat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

F.Liviu

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

adi-m

Vad ca pe acest topic nu a mai scris nimeni de multicel,in schimb  subiectul  este dezbatut pe alte topicuri   :yellowcard: . Poate daca il aducem in atentie, vom continua discutiile aici. :thanks:
In aceasta iarna am inceput confectionarea lazilor.Dintr-un metru cub de scandura mi-au iesit:
-20 corpuri1/1 de 10 rame
-20 corpuri3/4 de 10 rame-la mine sunt magazii
-20 funuri antivaroua ptr. 10 rame
-20 podisoare ptr.10 rame -aici doar rama de lemn de 6 cm blatul fiind din OSB de 12mm
-20 de capace ptr. 10 rame- aici doar rama de lemn de10 cm blatul fiind din OSB de 6 mm
-100 rame de cuib si 100 ptr magazie(3/4)
Mentionez ca scandura mi-a ranas la 25mm dupa ce a fost trasa la grosime  :hi:

barabasl

Citat din: adi-m din Februarie 18, 2012, 01:24:52 AM
...
Mentionez ca scandura mi-a ranas la 25mm dupa ce a fost trasa la grosime  :hi:

ce grosime avea inainte de a fi fost trasa la grosime?

Porfy66

Cate scanduri ai avut in acel m3 si la ce dimensiuni daca zici ca dupa ce ai tras-o la grosime ti-a ramas la 25mm?
Daca ai avut 50 scanduri de 20 cm latime si 4 m lungime inseamna ca cel ce ti-a vandut scandura nu prea le are cu matematica. Pentru ca scandura sa iti ramana la 25 cm dupa ce ai tras-o la grosime trebuie sa aiba cel putin 29cm cand iese din gater.
:hi: :hi: :hi:

ilalexandru

Oare cum a facut ramele din scandura de 25mm? Spetezele au 35 parca. Poate foloseste.......

tassevasi

Citat din: ilalexandru din Februarie 18, 2012, 10:28:49 PM
Oare cum a facut ramele din scandura de 25mm? Spetezele au 35 parca. Poate foloseste.......

Cred ca a facut decit leatul de sus la 25mm ,lateralele  au 37mm la rame .
  De regula cel care vinde cheresteaua niciodata nu se pacaleste ,totdeauna cauta sa-si scoata si rumegusul ce la pierdut la taiere .
   Cind eu am luat 1m c mi-a zis ca are latimea de 20cm-25mm gr ,si4 m L  ,nu aveam ruleta la mine .
Ajung acasa si toata era sub 20 cu 1- 1,5cm .
  Merg si-i spun sa masoare cu ruleta mea toata scindura lui din gramada si daca gaseste una la 20 cm eu plec si-l las in pace altfel treb sa-mi dea 2 scinduri .
  A masurat  ,nu a gasit niciuna si mie mi-a dat 2 scinduri ,asta am patit eu .
Concluzie ,nu plecati fara rulrta si un calculator  ca altfel luati mai putina .
   Numai bine .

adi-m

Citat din: Porfy66 din Februarie 18, 2012, 07:41:41 AM
Cate scanduri ai avut in acel m3 si la ce dimensiuni daca zici ca dupa ce ai tras-o la grosime ti-a ramas la 25mm?
Daca ai avut 50 scanduri de 20 cm latime si 4 m lungime inseamna ca cel ce ti-a vandut scandura nu prea le are cu matematica. Pentru ca scandura sa iti ramana la 25 cm dupa ce ai tras-o la grosime trebuie sa aiba cel putin 29cm cand iese din gater.
:hi: :hi: :hi:
Scandura a fost de 28-29mm netivita si la diferite latimi.Mi-a considerat-o la 25mm,lungimea a fost de 4m  :hi:

adi-m

Citat din: ilalexandru din Februarie 18, 2012, 10:28:49 PM
Oare cum a facut ramele din scandura de 25mm? Spetezele au 35 parca. Poate foloseste.......
La mine lateralele sunt de 25mm pentru ca folosesc distantiere metalice  :wink:

morozan simion

eu am cumparat la inceputul lunii decembrie de la un verisor scândura de 2,5mm la lungimi cuprinse între 110cm si 140 cm, a fost mai mult de 1 mc, uscata de 7 ani. Am luato la grosime si a ramas la 2 cm si m-am apucat de lazi.mi-am facut o schița pentru stup dadant pe 10 rame si am inceput.
Mau iesit pana acuma 20 corpuri 1/1, 20 corpuri 3/4, 20 funduri de stup cu orificiul antivarroa de 15/15cm , 20 podisor doar rame iar fundul din placaj, 20 capace, doar rama pt ca acoperisul l-am facut tot din placaj. Mai am material inca pentru 5 stupi cu magazie de 1/2, dar binenteles a fost mai mult de 1 mc. din capatele ramase vreausa fac colectoare de polen, sa vad daca iese.
Pentru rame am luat la gosime o posta de 4 cm (dulap) grosime și 4 m lungime.
dupa ce am luoato la grosime a ramas la 3,6 cm, din care vreau sa fac rame de cuib 1/1 si 3/4 căte or iesi, binenteles doar partile laterale pt. ca leatul de sus de 2,5 cm si cel de jos o sa-l fac din scandura.

orfan.george

eu am facut dintr un mc 20 de cutii pe 10 rame si cat de 1/1.fara capace pentru ele trebuie scandura in plus.si nu iti trebuie mii de euro pt scule daca te pricepi putin la calcule si stii sa tii un aparat de sudura in mana ti le faci singur eu am investit in scule vro 1000 ron am cumparat doar abrich propriu zis fara masa k pe aia am facut eu reglabila bineinteles pe acelasi ax am pus si o panza de circular cu o masa doar pt ea atasata celei de la abrich si am mai cumparat si o freza pe care am pus o pe o veche masa de circular si am facut o reglabila si pe aia. si un motor de 3kW la 220 pt abrich. si asa imi fac singur cutiile pana acum am reusit sa fac vro 20 pt k nu am timp in cursul saptamanii k sunt la facultate

orfan.george

si o parte din cutiile pe care l am facut