• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

Jonny_it

Creat de jonny_it, Iunie 30, 2010, 06:14:39 p.m.

« precedentul - următorul »

jonny_it

stefan1

E un roi timpriu, are timp sa se faca foarte puternic pana toamna.
  Imi pare totusi cam mic pentru un roi primar. Cum vad ca a fost cu regine tinere ma gandesc sa nu fie un roi II.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jonny_it

Citat din: stefan1 din Mai 08, 2019, 10:16:07 a.m.E un roi timpriu, are timp sa se faca foarte puternic pana toamna.
  Imi pare totusi cam mic pentru un roi primar. Cum vad ca a fost cu regine tinere ma gandesc sa nu fie un roi II.

Am gasit si regina batrana si am pus-o la loc in familie(era marcata) iar in roi am lasat una tanara.
A roit din lipsa de spatiu. Daca nu avea diafragma cladea in lateral ca ceilalti roi uitati de apicultor :-)
Pana in august poate o sa-i pun si cat.

stefan1

Doar de doua sau trei ori mi s-a intamplat ca la un roi sa gasesc si regina batrana si regine tinere. De obicei batrana se grabeste sa iasa pana nu incep sa eclozeze reginele tinere. Eu imi explicam ca reginele tinereau eclozat chiar in timpul roirii, dupa ce regina batrana a iesit din stup, dar s-au atasat si ele roiului.
  Niciodata nu am returnat matca batrana in stup dupa roire. Ai distrus restul de botci? Sunt curios ce se va intampla cu batrana. Eu cred ca va fi ucisa.

jonny_it

Citat din: stefan1 din Mai 09, 2019, 09:31:40 a.m.Doar de doua sau trei ori mi s-a intamplat ca la un roi sa gasesc si regina batrana si regine tinere. De obicei batrana se grabeste sa iasa pana nu incep sa eclozeze reginele tinere. Eu imi explicam ca reginele tinereau eclozat chiar in timpul roirii, dupa ce regina batrana a iesit din stup, dar s-au atasat si ele roiului.
  Niciodata nu am returnat matca batrana in stup dupa roire. Ai distrus restul de botci? Sunt curios ce se va intampla cu batrana. Eu cred ca va fi ucisa.

Aveti dreptate cu reginele tinere, totusi cand vremea este nefavorabila roiul iese si el cand poate, de aceea ies si multe regine tinere. Dar albinele se grupeaza majoritatea in jurul reginei batrane.
Nu o sa-si omoare propria regina daca am pus-o inapoi.

bucovineanu

Citat din: jonny_it din Mai 09, 2019, 04:02:15 p.m.Aveti dreptate cu reginele tinere, totusi cand vremea este nefavorabila roiul iese si el cand poate, de aceea ies si multe regine tinere. Dar albinele se grupeaza majoritatea in jurul reginei batrane.
De obicei atunci cand vremea este nefavorabila si roiul nu poate pleca inainte ca reginele tinere sa fie apte de zbor,regina batrana este omorata si roiul iese cu regine tinere. Sunt si eu curios daca regina batrana a fost reprimita in familia de baza.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Mai 10, 2019, 01:02:29 a.m.
Citat din: jonny_it din Mai 09, 2019, 04:02:15 p.m.Aveti dreptate cu reginele tinere, totusi cand vremea este nefavorabila roiul iese si el cand poate, de aceea ies si multe regine tinere. Dar albinele se grupeaza majoritatea in jurul reginei batrane.
De obicei atunci cand vremea este nefavorabila si roiul nu poate pleca inainte ca reginele tinere sa fie apte de zbor,regina batrana este omorata si roiul iese cu regine tinere. Sunt si eu curios daca regina batrana a fost reprimita in familia de baza.

Am vazut mai des botci roase si renuntare la roire decat regine batrane omorate. Cel putin cand aveam carpatina. Galbejitele roiesc mult mai greu. Luni verific, daca mai este pe acolo o pozez.

stefan1

Citat din: jonny_it din Mai 09, 2019, 04:02:15 p.m....

Eu zic sa mai verifici in zilele viitoare.

jonny_it

Citat din: stefan1 din Mai 10, 2019, 05:51:04 a.m.

Verific luni.

jonny_it

Citat din: jonny_it din Mai 10, 2019, 02:20:50 p.m.

Verific luni.

Regina este la locul ei. Dupa ce a roit a avut o pauza de 1-2 zile si a inceput ponta iar.

jonny_it

jonny_it

stefan1

Mai 16, 2019, 12:23:34 a.m. #2037 Last Edit: Mai 16, 2019, 12:30:33 a.m. by stefan1
Citat din: jonny_it din Mai 15, 2019, 09:36:43 p.m....

Regina este la locul ei. Dupa ce a roit a avut o pauza de 1-2 zile si a inceput ponta iar.

Asta contrazice tot ce stiu eu despre dinamica roirii.
  Nu ai venit cu niste amanunte. Ai rupt restul de botci care mai erau in stup? Cate mai erau?
  Chiar daca le-ai rupt, totdeauna la roii cu matci tinere (cum a fost si in cazul tau) una din reginele tinere ramane in stup (de fapt este tinuta in botca pana cand iese roiul si numai pe urma este eliberata deci stupul nu mai sta nici un moment fara regina. Daca era o regina tanara acceptata in stup, aceasta omoara matca batrana cum o intalneste. Doar la schimbarea linistita coexista uneori ambele regine. Dar in acel caz o explicatie ar fi ca regina batrana nu mai secreta multa substanta de matca si nu mai este considerata de cea tanara o concurenta. Dar o regina batrana care pleaca cu un roi inca mai are potential de a dazvolta noua familie si ar fi o concurenta a noii regine.

jonny_it

Citat din: stefan1 din Mai 16, 2019, 12:23:34 a.m.Asta contrazice tot ce stiu eu despre dinamica roirii.
  Nu ai venit cu niste amanunte. Ai rupt restul de botci care mai erau in stup? Cate mai erau?
  Chiar daca le-ai rupt, totdeauna la roii cu matci tinere (cum a fost si in cazul tau) una din reginele tinere ramane in stup (de fapt este tinuta in botca pana cand iese roiul si numai pe urma este eliberata deci stupul nu mai sta nici un moment fara regina. Daca era o regina tanara acceptata in stup, aceasta omoara matca batrana cum o intalneste. Doar la schimbarea linistita coexista uneori ambele regine. Dar in acel caz o explicatie ar fi ca regina batrana nu mai secreta multa substanta de matca si nu mai este considerata de cea tanara o concurenta. Dar o regina batrana care pleaca cu un roi inca mai are potential de a dazvolta noua familie si ar fi o concurenta a noii regine.

In total au fost 7-8 botci, nu am gasit in familie nici una care sa nu fie iesita.
Cand ploua aproape zilnic, roiul si reginele tinere ies cand pot, nu cand scrie in carte.

jonny_it