• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

Jonny_it

Creat de jonny_it, Iunie 30, 2010, 06:14:39 p.m.

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Mai faceti o restrangere in ianuarie sau februarie ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

jonny_it

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 10, 2019, 10:01:19 p.m.
Mai faceti o restrangere in ianuarie sau februarie ?

Hai sa ne tutuim, nu de alta dar sunt mai tanar putin si nu vreau sa ma simt batran  :rotfl:
Daca te referi la ultimele 2 poze cel mai puternic avea albine pana pe partea de la interior a ultimei rame, putine dar avea cateva si acolo. Cand se desface ghemul sigur ocupa toata rama aia. Roiul este asa cum il vedeti, intervalele alea raman si la primavara, pana la tei sigur pun cel putin un cat.
Primavara nu scot si nici nu pun rame, raman asa. Dupa ce se incalzeste mai bine incep sa le dau sirop ca stimulare.
Daca la prima verificare gasesc familii cu miere putina le 1-2 rame si le dau in loc rame cu miere.
In rest ele stau linistite pana cand incep sa cladeasca faguri, atunci completez cu rame si iar stau linistite pana este nevoie de primul cat. Si tot asa  :hi:

bucovineanu

Am citit pe Stuparitul parerea despre hranirea cu turte sau sirop in timpul iernii. Sunt de aceeasi parere referitor la aceste lucruri. Am mai vazut parerea despre tratamente. Pe de o parte spui ca tratezi numai cu formic si oxalic si in acelasi timp ne arati ca ti-ai cumparat aparat de tratat cu amitraz. Am mai vazut apicultori inscrisi la bio care mi-au aratat asemenea aparate.
Am vazut deasemenea apicultori care dupa 3-4 ani de tratamente cu acizi au cam ramas fara albine. Asa ca ai de ales daca mergi numai pe tratamente cu acizi, sau folosesti si acel aparat de tratat cu amitraz. 

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Februarie 15, 2019, 05:10:35 p.m.
Am citit pe Stuparitul parerea despre hranirea cu turte sau sirop in timpul iernii. Sunt de aceeasi parere referitor la aceste lucruri. Am mai vazut parerea despre tratamente. Pe de o parte spui ca tratezi numai cu formic si oxalic si in acelasi timp ne arati ca ti-ai cumparat aparat de tratat cu amitraz. Am mai vazut apicultori inscrisi la bio care mi-au aratat asemenea aparate.
Am vazut deasemenea apicultori care dupa 3-4 ani de tratamente cu acizi au cam ramas fara albine. Asa ca ai de ales daca mergi numai pe tratamente cu acizi, sau folosesti si acel aparat de tratat cu amitraz.

Aparatul ala nu o sa vada amitrazul niciodata. Eu tratez cu amitraz odata la 2 ani.
Il folosesc pentru oxalic + alcool si oxalic + ulei de parafina(stiu, nu se amesteca, dar daca se mai adauga si altceva se amesteca foarte bine si efectele sunt de durata). O sa revin cu detalii, detaliile fac diferenta.

Tratamentele trebuie insotite si de alte masuri. Daca doar dam cu oxalic si formic, chiar daca sunt la fel de eficiente(eu as zice ca putin mai eficiente daca sunt administrate corect) ca si amitrazul de exemplu ramanem fara albine sau cu familii care niciodata nu o sa fie asa cum ar trebui. La fel si in cazul amitrazului, daca doar le dam varachet sau alt tratament pentru varroa pe baza de amitraz nu rezolvam nimic.
Conteaza cand tratam, sub ce forma si ce masuri luam pe langa tratament.

Pun si aici, sa stie ceilalti despre ce vorbim.

http://www.youtube.com/watch?v=lqhrHOrVanE

bucovineanu

Deocamdata, desi  se foloseste pentru tratamente antivarroa de vreo 30 de ani, amitrazul ramane cam singurul cu eficacitate dovedita in tratamentul antivarroa la care parzitul nu a dezvoltat rezistenta. Acizii au inceput sa fie folositi in apicultura abia de cativa ani si inca se fac experimente si cercetari pentru a li se dovedi eficienta.
Pentru ca a fost folosit zeci de ani si amitrazul trebuie folosit alternativ cu alte substante. Cele mai bune rezultate se obtin daca pe langa amitraz se foloseste inca cel putin un produs aplicat pe benzi sau in alt mod, cu  eliberare  prelungita.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Februarie 15, 2019, 09:45:51 p.m.
Deocamdata, desi  se foloseste pentru tratamente antivarroa de vreo 30 de ani, amitrazul ramane cam singurul cu eficacitate dovedita in tratamentul antivarroa la care parzitul nu a dezvoltat rezistenta. Acizii au inceput sa fie folositi in apicultura abia de cativa ani si inca se fac experimente si cercetari pentru a li se dovedi eficienta.
Pentru ca a fost folosit zeci de ani si amitrazul trebuie folosit alternativ cu alte substante. Cele mai bune rezultate se obtin daca pe langa amitraz se foloseste inca cel putin un produs aplicat pe benzi sau in alt mod, cu  eliberare  prelungita.

Sunt tari(America de Sud in special) unde varroa este rezistent la amitraz, pentru ca la ei s-a folosit mult amitraz in benzi in special pentru ca au zone unde exista puiet tot timpul anului.
De la aproape orice tratament cu eliberare treptata care nu asigura o doza suficient de mare sa omoare parazitul ajuta parazitul sa formeze rezistenta.

Un nene danez mare crescator de regine foloseste oxalic prin picurare de mai bine de 30 de ani, in paralel cu flumetinul.
Acizii organici au inceput sa fie testati intens in anii 80 dar abia in ultimii ani sunt folositi intens, sunt inca multe de descoperit.

Aproape orice tratament este bun, cu conditia sa fie dat cand trebuie si insotit de alte masuri(voi scrie/filma pe viitor despre asta).

jonny_it

jonny_it

jonny_it

dan sebastian

Preventiv o rama foita in loc de diafragma ? Poate are chef de construit la cata albina tanara exista acolo. Daca prinzi 2 zile cu peste 20 de grade nu sti de unde aduc mierea (padurea e plina de arbori).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

jonny_it

Citat din: dan sebastian din Martie 26, 2019, 09:06:30 p.m.
Preventiv o rama foita in loc de diafragma ? Poate are chef de construit la cata albina tanara exista acolo. Daca prinzi 2 zile cu peste 20 de grade nu sti de unde aduc mierea (padurea e plina de arbori).

la mine majoritatea au inceput ponta intre 25 februarie si 1 martie. Albina tanara este dar nu atat de multa. Se vede si in film, este mai mult larvar si oua decat capacit. Cand iese ala tot pot sa moara babele cu toate ca unele o sa o mai duca, nu-s uzate, varroa aproape zero.
Am si mai buni, dar si mai slabi. Il filmez tot pe ala ca si comparatie, este filmat in toamna, apoi iarna, acum primavara, urmeaza prin aprilie, apoi filmez caturile in iunie/iulie/august si sper ca nu si in septembrie(miere de mana).

Astazi pe amiaza la munte aveam temperaturi sub zero grade si lapovita, chiar crezi ca o sa cladeasca? Mai repede de 1 mai nu am pus niciodata faguri la cladit. Poate cladesc si mai repede dar nu le incurc in dezvoltare inainte de vreme. Oricum saptamana viitoare completez cu sirop, se cam subtiaza rezervele. Pana acum nu am pus nimic, doar ce au adus ele polen, 1 zi calda si 4 reci cam asa este in martie acolo.

dan sebastian

Si eu tot la munte ii am. De vreo 5 ani folosesc extinderea cu rama neconstruita la corcodus, chiar daca e frig. Undeva la 1 grad a fost azi noapte la mine. Ziua 14-15 grade. Dar se incalzeste de maine iar. Poti incerca la unul singur la corocodus, cand infloreste la tine si imi spui daca se comporta la fel. Rama o pun a 2 a sau penultima, intre cea de polen si puiet.

jonny_it

Citat din: dan sebastian din Martie 27, 2019, 03:56:25 p.m.
Si eu tot la munte ii am. De vreo 5 ani folosesc extinderea cu rama neconstruita la corcodus, chiar daca e frig. Undeva la 1 grad a fost azi noapte la mine. Ziua 14-15 grade. Dar se incalzeste de maine iar. Poti incerca la unul singur la corocodus, cand infloreste la tine si imi spui daca se comporta la fel. Rama o pun a 2 a sau penultima, intre cea de polen si puiet.

Pana la corcodus mai sunt 2 poate chiar 3 saptamani. Astazi de dimineata a nins iar 7-8 cm.
De obicei am grija ca fiecare familie sa cladeasca minim 5 faguri, suficient cat sa inlocuiesc treptat fagurii vechi. La roi minim 5-6 rame. 90% din roi sunt roi la pachet, rar fac si roi cu puiet si rame cladite.

bucovineanu

Am vazut pe stuparitul ca esti foarte nemultumit de faptul ca albinele aduna miere de mana si nu inteleg de ce?

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Aprilie 24, 2019, 01:21:50 a.m.
Am vazut pe stuparitul ca esti foarte nemultumit de faptul ca albinele aduna miere de mana si nu inteleg de ce?

Sunt nemultumit ca nu este cules de mana in fiecare an.  :rotfl:
Daca ar fi in fiecare an as pastra rame de rezerva, asa iernez si pe miere de mana. Culmea este ca anul acesta nu au fost probleme prea mari, doar cateva pete de diaree pe fata stupilor si 3 familii moarte.  Mierea iese deosebita, mana + menta salbatica + scaieti(probabil dar nu stiu in ce proportie) doar ca apare la 4-5 ani.