• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

Jonny_it

Creat de jonny_it, Iunie 30, 2010, 06:14:39 p.m.

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: jonny_it din Mai 16, 2019, 06:57:01 p.m....
In total au fost 7-8 botci, nu am gasit in familie nici una care sa nu fie iesita.
Cand ploua aproape zilnic, roiul si reginele tinere ies cand pot, nu cand scrie in carte.

La mine o familie care incepe sa roiasca foarte rar vrea sa faca un singur roi. Asta presupune si ca botcile nu au aceeasi varsta. Mai mult in cazul unei schimbari linistite toate botcile sunt cam de aceeasi varsta. Dar poate Buckfast-ul are alt comportament. Totusi nu cred ca este sinucigas. Adica nu a roit cu toate reginele tinere si familia sa ramana fara nici o regina. Deci cel putin o regina tanara a ramas in stup dupa roire, cum am spus si in postarea anterioara. E clar ca aceea era regina pe care familia si-a ales-o dupa plecarea celei batrane (daca nu mai avea de gand sa roiasca). De obicei noua regina este aleasa dintre ultimele botci, ei i se permite sa iasa din botca intai si sa intepe restul botcilor, caz in care dupa 2-3 zile putem vedea si botci roase in coasta.
  Deci daca in stup era o regina tanara aleasa de familie, ma mir ca a mai acceptat vechea regina. Eu am incercat de mai multe ori chiar sa returnez un roi primar cu regina batrana, dupa ce am distrus toate botcile din faguri, si a doua zi gaseam regina batrana moarta in fata stupului si in stup o regina noua, dasi cea veche ar fi putut fi aparata de albinele returnate din roi.
  E adevarat ca apicultura nu este matewmatica incat totdeauna 1+1=2, adica fiintele vii uneori reactioneaza surprinzator. Totusi, statistic, cam stii la ce te poti astepta cand faci o actiune. In baza la aceasta experienta eu ma indoiam ca regina va fi reprimita. Pentru ca in disputa dintre o regina tanara care era in stup si regina batrana, cu mare probabilitate castiga cea tanara.
  Sunt rase de albine, de ex cea egipteana, la care o familie poate avea doua sau chiar mai multe regine din care doar una principala si la care nu stiu care este comportamentul la roire. Buckfast-ul s-a facut din multiple incrucisari inclusiv cu rase africane, dar nu cred sa aiba un comportament la roire mult diferit de albinele noastre.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Din experiența pe care am făcut  o cu ligustica,roiul returnat cu regina bătrînă înapoi în stup a avut rezultat eliminarea reginei bătrîne.Iar în cazul cînd roiul nu putea roii cu regina bătrînă,au eliminato și a plecat cu următoarea.Schimbare liniștită am avut numeroase cazuri în care de la începutul verii,reginele au coabitat împreună pînă spre sfîrșitul,sau în timpul iernii,cînd una era eliminată.Acum poate că este ceva ce ține de rasã,sau un caz ne obișnuit.La ce vedem în ziua de azi totul e posibil.

jonny_it

stefan1

Citat din: jonny_it din Iunie 10, 2019, 03:49:06 p.m.

Foarte frumoasa regina! Nu am mai vazut niciodata una cu astfel de aspect. Are acei perisori rosiatici pe laterale si chiar pe picioare iar culorile pe terghite sunt distribuite interesant. Nu ti-a fost teama ca zboara?
 Am avut si eu pe mana, ieri, o regina (matca, sa nu existe confuzii) nefecundata, care a venit din zbor pe degetul meu, care era cu ceva miere de la un fagure strans. A lins ceva miere, a zburat, dar s-a intors inca o data tot acolo. Sunt regine alungate din roi naturali neprimi (cu regine multiple).

jonny_it

Citat din: stefan1 din Iunie 12, 2019, 04:24:19 a.m.Nu ti-a fost teama ca zboara?

Daca zbura se intorcea la nucleul ei. Tinand cont ca are aprox 1 luna de la imperechere nu mai zboara, sau mai bine zis nu poate zbura departe.

O sa filmez peste 1-2 saptamani una care chiar arata ciudat.

jonny_it

stefan1

Si parca nu e buckfast!
  Si eu am albine blande, lucrez fara fum. E adevarat ca la stationar stresezi mult mai putin albinele decat la pastoral. Recent rot am luat cateva intepaturi, dar le-am primit fara proteste, ca a fost pedeapsa pentru greselile mele. La un roi necontrolat de mai multa vreme, am constatat ca era crescut trei faguri, lipiti de folia de peste rame, unii dintre ei cu puiet pana la capacire. Cand sa ii inlatur, pe o vreme prea calda, unul s-a prabusit si a prins albine si, probabil, si regina. Atunci nu am observat, i-am dat doi faguri artificiali si l-am inchis. Cand l-am redeschis la 8 zile sa ii mai dau faguri, am vazut ca, din inertie, a cladit cei doi faguri dati, dar nu era puiet in ei si erau trase inceputuri de botci. In fagurii cu puiet avea mai multe botci de salvare. Albinele nu au uitat ca la interventia anterioara a mea au pierdut regina si mi-au aplicat, pe buna dreptate, cateva intepaturi.

bucovineanu

Citat din: jonny_it din Iunie 24, 2019, 01:03:35 a.m.
Exista bukfast la care albinele sa nu aiba deloc inele galbene?

jonny_it

Citat din: stefan1 din Iunie 24, 2019, 06:06:55 a.m.Si parca nu e buckfast!
  Si eu am albine blande, lucrez fara fum. E adevarat ca la stationar stresezi mult mai putin albinele decat la pastoral. Recent rot am luat cateva intepaturi, dar le-am primit fara proteste, ca a fost pedeapsa pentru greselile mele. La un roi necontrolat de mai multa vreme, am constatat ca era crescut trei faguri, lipiti de folia de peste rame, unii dintre ei cu puiet pana la capacire. Cand sa ii inlatur, pe o vreme prea calda, unul s-a prabusit si a prins albine si, probabil, si regina. Atunci nu am observat, i-am dat doi faguri artificiali si l-am inchis. Cand l-am redeschis la 8 zile sa ii mai dau faguri, am vazut ca, din inertie, a cladit cei doi faguri dati, dar nu era puiet in ei si erau trase inceputuri de botci. In fagurii cu puiet avea mai multe botci de salvare. Albinele nu au uitat ca la interventia anterioara a mea au pierdut regina si mi-au aplicat, pe buna dreptate, cateva intepaturi.

Albinele trebuie sa fie RELATIV blande in orice conditii. Daca ploua, este vant si este presiunea atmosferica scazuta este normal sa ne mai intepe, dar nu sute. Nu trebuie sa dam vina pe albine pentru lipsa de pricepere a apicultorului. Si carpatinele sunt blande, ca exista exceptii este partea a 2-a. Si la buckfast exista linii mai rele putin dar care totusi sunt pastrate pentru alte calitati... si le imbunatatim si pe alea.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Iunie 24, 2019, 10:36:29 a.m.Exista bukfast la care albinele sa nu aiba deloc inele galbene?

Da. In general albinele au 1-2 inele portocalii sau deloc.
Culoarea cred ca a fost ultimul criteriu de selectie.
In ultimii ani(in special la crescatorii din zonele cu ierni adevarate) din cauza combinatiilor cu anatolica/caucaziana si carnica rezulta de multe ori albine care au 1 inel portocaliu sau deloc, uneori la aspect nu le deosebesti de carpatina. Cine le observa atent le deosebeste, in special combinatiile cu anatolica si caucaziana.

Reginele variaza de la

Pana la

bucovineanu

Iunie 25, 2019, 10:25:30 a.m. #2050 Last Edit: Iunie 25, 2019, 10:35:28 a.m. by bucovineanu
Daca intre diferite linii e asa de mare diferenta, este o dovada in plus ca bukfast nu e o rasa, ci un hibrid. Daca de la aceeasi regina se obtin regine diferite, care arata ca cele din poze, intareste ce am spus mai sus. Iar faptul ca de la generatia a doua inainte caracterele nu se mai pastreaza, intareste faptul ca nu vorbim despre o rasa stabilizata.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Iunie 25, 2019, 10:25:30 a.m.Daca intre diferite linii e asa de mare diferenta, este o dovada in plus ca bukfast nu e o rasa, ci un hibrid. Daca de la aceeasi regina se obtin regine diferite, care arata ca cele din poze, intareste ce am spus mai sus. Iar faptul ca de la generatia a doua inainte caracterele nu se mai pastreaza, intareste faptul ca nu vorbim despre o rasa stabilizata.

Nu am zis ca de la aceeasi regina se obtin reginele din fotografii.
Hibrid, rasa, credeti ca este atat de important? Cat timp este net superioara carpatinei si altor rase putin imi pasa ce nu nume are.
"Rasa stabilizata" - carpatina al naibii de stabilizata mai e...

bucovineanu

Nu or fi de la aceeasi regina, dar sunt de la acelasi crescator. Sa inteleg faptul ca are mai multe rase de bukfast? In ce consta faptul ca sunt net superioare fata de carpatina? Merg la cules si noaptea? Am vorbit cu apicultori care au trecut pe bukfast si mi-au spus ca in general au tendinta sa transforme tot ce culeg in puiet.
Ar fi potrivite daca ar avea cules intens continu. Daca  sunt pauze intre culesuri moderate nu se acumuleaza mare lucru in stupi. Parerea mea e ca bukfastul e ceva la care s-a facut reclama uriasa si sub aceasta acoperire fiecare crescator de regine vinde ce are, numai bani sa iasa.

jonny_it

Citat din: bucovineanu din Iunie 25, 2019, 07:28:15 p.m.Nu or fi de la aceeasi regina, dar sunt de la acelasi crescator. Sa inteleg faptul ca are mai multe rase de bukfast? In ce consta faptul ca sunt net superioare fata de carpatina? Merg la cules si noaptea? Am vorbit cu apicultori care au trecut pe bukfast si mi-au spus ca in general au tendinta sa transforme tot ce culeg in puiet.
Ar fi potrivite daca ar avea cules intens continu. Daca  sunt pauze intre culesuri moderate nu se acumuleaza mare lucru in stupi. Parerea mea e ca bukfastul e ceva la care s-a facut reclama uriasa si sub aceasta acoperire fiecare crescator de regine vinde ce are, numai bani sa iasa.

Da, pot fi si de la acelasi crescator, linii diferite. Exista inseminare artificiala, imperechere controlata, suntem in 2019. Nu sunt mai multe rase/hibrizi, este doar una dar cu o varietate foarte mare pentru ca fiecare a combinat cu ce a avut nevoie pentru a obtine albine adecvate pentru ce avea el nevoie.

La capitolul plusuri fata de carpatina bk-ul este mult mai rezistent la nosemoza, eu nu tratez pentru nosemoza pentru ca nu are sens. Tendinta de roire zero. Blandete. Rezistenta la boli. Nu mai zic de cules in conditii nefavorabile.

Treaba cu transformatul a tot ce prin in puiet este valabila la ligustica nu am vazut-o la buckfast.
Singurul moment cand buckfast-ul prefera sa moara de foame dar sa se dezvolte este cand familiile sunt foarte mici. Un roi pe 1-2 rame cu o regina bk o sa aiba de obicei mai mult puiet si mai putina hrana fata de un roi cu o regina carpatina. Cand ajunge la 4-5 rame cu puiet dezvoltarea este asemanatoare. La fel am observat si la carnica.

17 ani am de cand folosesc buckfast, iar in ultimii 3 am inceput sa vand regine. Daca nu erau bune puteam la fel de bine sa vand si carpatina, dar vand ce folosesc eu si ce am testat.
Pana la urma fiecare foloseste ce vrea. Interesant este ca multi care vand carpatina nu arata mare lucru si nu vin cu alternative. Sa vad un film ca el meu in care se bate in stup si stau cuminti.
Cine a fost suficient de deschis la minte a venit si mi-a vizitat stupina cu bune si cu rele, sau au fost in alte stupine unde se foloseste buckfast. Ceva a incercat Jenica Pricope, numai ca la el are 10 rame cu albine iarna si tot atatea vara. Cel mai probabil nosemoza este la ea acasa. Roii mei care au intrat si iesit din iarna pe 3 intervale la 1 mai erau mai puternici decat familiile lui iernate pe 8-9 intervale.

Problema buckfast-ului in Romania a fost aducerea de regine din Bulgaria si Grecia, regine care nu fac nici 2 lei pentru ca in majoritatea cazurilor sunt combinatii de ligustica si prea putin buckfast. Renumit pentru reginele de 2 lei este John Batsis. Avantajul lor este ca sunt ieftine ... dar cam atat.

Daca vreti mai continuam discutia, dar hai sa o facem cu fapte, nu cu povesti auzite de la unii care cred ei ca au avut buckfast.

dinupaltinis

Citat din: jonny_it din Iunie 25, 2019, 09:42:37 p.m.
Citat din: bucovineanu din Iunie 25, 2019, 07:28:15 p.m.Nu or fi de la aceeasi regina, dar sunt de la acelasi crescator. Sa inteleg faptul ca are mai multe rase de bukfast? In ce consta faptul ca sunt net superioare fata de carpatina? Merg la cules si noaptea? Am vorbit cu apicultori care au trecut pe bukfast si mi-au spus ca in general au tendinta sa transforme tot ce culeg in puiet.

e.

La capitolul plusuri fata de carpatina bk-ul este mult mai rezistent la nosemoza, eu nu tratez pentru nosemoza pentru ca nu are sens. Tendinta de roire zero. Blandete. Rezistenta la boli. Nu mai zic de cules in conditii nefavorabile.

Ma scuzati ca intru in discutia dvs.dar voiam sa pun o intrebare unui crescator consacrat de bukfast.Din moment ce afirmati ca se descurca bine la culesul in conditii nefavorabile ,as vrea sa stiu ce medie ati obtinut per familia de bukfast la culesul de salcam de anul acesta cand conditiile de cules au fost asa cum stim?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)