• Welcome to Forum discuții Apiardeal. Please login or sign up.

Jonny_it

Creat de jonny_it, Iunie 30, 2010, 06:14:39 p.m.

« precedentul - următorul »

jonny_it

Buna ziua,

Poate unii ma stiu de pe stuparitul. Cu toate ca nu sunt din Ardeal mi-am facut cont si sper sa ne intelegem, eu o sa vorbesc pe moldoveneste, cu accent de Sibiu (acolo lucrez acum).  :hi:

Am pus si un link catre forum in http://evidenta-apicola.albine.info Daca se poate sa imi dati un banner ceva poate fi pus acolo fara nici o problema.

Revin cu poze si ceva filmulete, insa in weekend.

Jonny

bee_lover

Bine ai venit! Asteptam cat mai multe poze si filmulete.  :hi:

orbanstefan64

Iulie 01, 2010, 10:50:29 p.m. #2 Last Edit: Decembrie 05, 2010, 02:47:59 a.m. by orbanstefan64
bine ai venit jonny
de oameni buni este tot mereu nevoie asa ca...................  dai drumu la postari :nod: :nod:
:hi: :hi:

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

orbanstefan64

Noiembrie 20, 2010, 11:24:19 p.m. #4 Last Edit: Noiembrie 24, 2010, 03:32:47 p.m. by orbanstefan64
ce zici daca mai activezi si pe aici ca doar ....................... ii apiardeal si sibiu nu i departe  :nod: :nod:

nicu68

bine ai venit,, SIBIENE,,si pe acest forum,eu sunt din SB si mica mea stupina o am in TALMACEL te salut :hi:

prisecarul

fiind timid, mai are nevoie de timp ca sa posteze!
oricum, ilk asteptam!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

jonny_it

Gata am ajuns!!  :bzz:

Inainte sa trecem la discutii apicole sa prezentam utilajele:

jonny_it

Pana acum am folosit mai multe rase de albine: carpatine(ca toata lumea), caucaziene(am testat 4 matci, acum nu mai am), buckfast(inca mai am 12 familii cu astfel de matci; in primavara renunt la elesi le inlocuiesc cu matci carnica din nuclee), carnica(aproape jumatate din familii).

Pe viitor raman doar pe 2 vetre, pe una canica pe una carpatine (renunt la 1 din vetre).

jonny_it

Folosesc astfel de nuclee pentru a pastra matci de rezerva tot timpul anului. De obicei tin si pentru iarna 10 - 20 de nuclee in care pe langa matca nucleului mai iernez inca 2 - 7 matci.

pharaonu75

De ce renunti la buckfast si introduci carnica!
Ce nu iti convine la buckfast? Intreb asta pentru ca au fost cateva voci pe aici care laudau buckfast-ul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)
Sun Photo     YouTube

jonny_it

Ianuarie 15, 2011, 07:27:37 p.m. #11 Last Edit: Ianuarie 15, 2011, 07:36:55 p.m. by pharaonu75
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 15, 2011, 07:23:23 p.m.
De ce renunti la buckfast si introduci carnica!
Ce nu iti convine la buckfast?

Poate in 99% din locurile din tara asta buckfast e ok .. poate. Problema este ca eu sunt intr-o zona de munte(veri ploioase, ierni geroase, curenti de aer, etc etc ..) si incep sa cred ca nu sunt adaptate pentru asa ceva. Ierneaza foarte bine insa pe timp de vara se pierd multe culegatoare in momentul cand vin ploi din alea "din senin" care tin 10 minute.

jonny_it

Carnica
Avantaje:
- ierneaza cu un numar mai mic de albine fata de alte rase (economie de miere) iar pe timp de vara se dezvolta ca celelalte familii + dezvoltare exploziva primavara
- productie de miere buna
- destul de blange
- se poate inmlti mult mai usor decat alte rase(roii nu necesita atat de multa albina)
Dezavantaje
- destul de roitoare insa poate fi stapanita destul de usor(daca are 2-3 rame libere in cuib + faguri artificiali este ok)
- mi se pare mie sau cladeste putin mai incet fagurii fata de carpatine (poate si de asta este mai roitoare)

Carpatine
Avantaje
- destul de adaptata pentru culesul pe timp nefavorabil (albine de la munte)
- intra destul de greu in frigurile roitului(poate fi stapanita mult mai usor decat carnica)
- anecbalie (majoritatea familiilor isi schimba matcile anual)
Dezavantaje:
- inca mai sunt urme ale introducerii italienelor cu toate ca in zona unde ma aflu italienele nu au rezistat foarte bine
- .. mai completam pe parcurs

jonny_it

Anul acesta si ceva planuri serioase de extindere, vreau sa trec de 250 de familii. Nu e rau pentru un apicultor de weekend nu?  :)

Am facut deja 600 de corpuri ME noi. Acum am trecut la facut capace + podisoare si ce mai trebuie.

Pentru 40 de stupi.

jonny_it

Anul acesta este si primul an cand am trecut la folosirea OSB pentru capace si funduri. (ramele raman tot de lemn, doar "fata" lor este de OSB). .. vedem ce iese.