presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

acelasi tip de presa il gasiti la un domn di Bulgaria
http://www.sliven.net/web/gvavov/index_eng.htm

D006


D006

Cea mai mare problema la presa din beton cred ca este centrarea celor doua falci.

bucovineanu

Foarte adevarat, trebuie centrata foarte bine astlel ca fundul celulei de pe o parte sa fie exact intre 3 celule de pe cealalta parte.Are niste balamale speciale care permit o mica reglare. Foarte important este si ca suprafata celor 2 parti sa fie perfect plane, altfel foile nu sunt uniforme ca grosime.

teoalbina

Citat din: bucovineanuSolutia cu care ud presa este zer in care dizolv o lingura de miere. Am incercat si cu alte solutii dar cel mai bine merge cu zer.
Dar cu lapte in loc de zer nu merge? Iar daca cumva ar merge, de care este mai recomandat fiert sau niefiert?

bucovineanu

Cel mai bine merge cu zer. Am incercat cu lapte si cu lapte diluat si nu a mers la fel de bine ca atunci cand am folosit zer in care am dizolvat putina miere. Cu zer reusesc sa lucrez o zi intreaga fara sa rup nici o foaie.

D006

Citat din: balasSpre stiinta noastra, vreau sa stiu, daca folositi si parafina. Daca nu, cum sunt fagurii. as vrea cateva detalii. Si eu am facut, pe la o presa publica, faguri artificiali, dar erau deosebit de casanti.
:smile:
hai sa nu mai zicem parafina si sa zicem petrol.
dvs, cu buna stiinta a-ti pune petrol in stupi?
nu devine retorica intrebarea?
fagurii sunt casanti daca sunt reci. altfel ceara este maleabila.

ioanardelean55

combinatul apicol pune 30% parafina .

D006

Deci eu daca mestec faguri cu miere,mananc de fapt parafina ?

filip

Citat din: gyl_tv09Deci eu daca mestec faguri cu miere,mananc de fapt parafina ?
Nu o lua asa in tragic.Foita care se pune in rame contine o cantitate de parafina sa fie elastica nu casanta.Restul celulelor cladite e ceara de albine.
Sunt si apicultori care vand fagure cu miere care nu folosesc foita de ceara cu parafina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Am gasit o presa turnata din aluminiu.Ce parere aveti...merge?

filip

Nu cred ca mai e actuala cumpararea unei prese
Acum se gasesc foite de ceara de cumparat din comert,eventual predai ceara +manopera.
Acum cativa ani in urma era o problema
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Nu mai santem siguri pe ce cumparam.F.A. produsi de noi,din ceara de calitate ,rezulta produse de calitate 100% naturale si sanatoase pentru om si albine.

bucovineanu

Presa din aluminiu poate fi folosita, dar celulele nu sunt perfecte.Colegul teinegru poate spune mai multe pentru ca are o asemenea presa.

orbanstefan64

am mostenit de la tata o presa am si postat ceva poze mai demult nu era probleme cu celulele cred ca depinde si de provenienta si de anul de fabricatie