Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


bismark

    Nu-i gata...daca vrei sa contruiesti ceva deasupra.Eu cind am iesit la pensie si am cumparat casa la mine in sat nu stiam ca sub casa am un tunel pina nu m-am apucat linga casa sa sap un beci si am dat de acel tunel care fusese pivnita de pamint a unei circiumi.Puteam sa ma trezesc cu patul in beci fara sa stiu.Era facut in 1931 scria pe un perete. Si atunci am adunat spalieri de vie si i-am infipt din 40x40 cm apoi am pus pus din scinduri cofrag si am turnat beton de l-am consolidat ca incepuse sa cada pamintul din tavan.Si astfel am consolidat si casa si am si adapost in caz de urgenta :razz: cu tot ce trebuie mincare si bautura.Asa  ca nu e rau sa-l consolidezi.Spor la consolidare.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Dupa sapatura urmeaza fundatie, stalpi, placa, zidit, grinzi, constructie din lemn, s.a.m.d.
:hi:

romikele

Dacă ploaia ne lăsa,
Acum patru roți avea!  :D

Roata dreapta fie se va muta pe stanga-fata, fie se va intoarce cauciucul cu modelul in sensul corespunzator  :wink2:

mape 48-petru manea

Iaca ploaia a venit ,
Te-a gasit nepregatit.

romikele

Pregatit îs, fiindcă am
Nasul strâns lipit de geam!  :P

orbanstefan64

Citat din: bismark din Octombrie 23, 2016, 10:53:31 AM
    Nu-i gata...daca vrei sa contruiesti ceva deasupra.Eu cind am iesit la pensie si am cumparat casa la mine in sat nu stiam ca sub casa am un tunel pina nu m-am apucat linga casa sa sap un beci si am dat de acel tunel care fusese pivnita de pamint a unei circiumi.Puteam sa ma trezesc cu patul in beci fara sa stiu.Era facut in 1931 scria pe un perete. Si atunci am adunat spalieri de vie si i-am infipt din 40x40 cm apoi am pus pus din scinduri cofrag si am turnat beton de l-am consolidat ca incepuse sa cada pamintul din tavan.Si astfel am consolidat si casa si am si adapost in caz de urgenta :razz: cu tot ce trebuie mincare si bautura.Asa  ca nu e rau sa-l consolidezi.Spor la consolidare.Cu respect  ^:)^ :bzz:
ce noroc .... :hi: :hi: :hi:

Kiwi Bee

Mihai, citi stupi vor incapea pe pavilion? Doar stupi sau si camera de extractie?

romikele

Citat din: Kiwi Bee din Octombrie 24, 2016, 12:11:20 AM
Mihai, citi stupi vor incapea pe pavilion? Doar stupi sau si camera de extractie?
60+camera odihna/extractie.


Kiwi Bee


tinumaftei

Nu e prea scunda? Aceeasi inaltime o am si eu, dar la primava la RK voi inalta cu 25-30cm. Tavanul este prea aproape de cap  :mad:

MOTANUL

Apropo de săpătură si subsoluri: cate grade trebuie sa fie intr-o încăpere din subsol ca sa nu am probleme cu găselnița?
E clar ca de acum incolo doar o sa scada temperatura acolo.
M-a prins Octombrie cu caturile puse si cateva unificari nefacute. Cu tratamentele in schimb sunt la zi - si cu hrana foarte aproape de finalizare.

O sa fie greu de mutat in subsol atatea cutii - dar la primavara sper sa culeg roadele :))

Am inteles ca e bine sa pun frunze de nuc, ramele sa fie rarite intre ele - altceva ce mai pot sa fac?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Începand de la +4 grade Celsius in jos, gaselnita nu mai oua, iar sub ZERO larvele mor.
Pe timpul verii, e buna o lada frigorifica mai incapatoare, unde se tin ramele macar 3 zile.

ioanardelean55


Pe cind inaugurarea la pavilion ? :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

Spor la treaba si sanatate  .

romikele

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 24, 2016, 07:32:54 PM
Pe cind inaugurarea la pavilion ? :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Cat de curand. Acum am timp cat doresc!  :wink2:
Pe celalalt l-am vandut, acesta are modificari la proiect, fiind pe axe de 7t.

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 24, 2016, 07:32:54 PM
Spor la treaba si sanatate  .
Multumesc, asemenea!