Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

pentru mine este ceva normal ca eu tot mereu sint cu doua rinduri de echipament pe mine   :wink:

bismark

    Fanica, mai da jos din cojoace ca au trecut babele  :razz:,referitor la faptul ca unele familii sint mai agresive,trebuie cautata cauza in familia respectiva,ceva ii lipseste.Am cautat mereu cauza si de multe ori am aflat-o in familia respectiva.Ori nu are suficient spatiu de acumulat,sau este bolnav sau si mai rau matca nu face fata si nu oua suficient si albina te previne sa intervii.Cum gasesti cauza si o rezolvi isi revin la lucru.Poate fi si rapita daca este stropita cu substante cu miros are le irita.Inca nu poate fi clar acest lucru.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Nu e problema UNEI familii, ci toate si la toate stupinele din zona.
Parca sunt nebune, spunea colegul care a fost ieri sa le viziteze ca avea senzatia ca cineva arunca cu graunte sau pietricele in capul sau.

andrei_georgian

aceeasi problema a fost si la mine parca erau nebune  :uimit: nu am rapita deloc in zona, sambata le-am facut o vizita si au fost mult mai cuminti, banuiesc ca de la temperaturile astea fac asa, cateva zile foarte cald apoi frig de zici ca se intoarce iarna..  ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

MirceaCalin

Citat din: bismark din Aprilie 11, 2016, 02:12:11 PM
    Fanica, mai da jos din cojoace ca au trecut babele...

Domnu' Piştu are probleme cu veninul, de aceea poartă "haine groase".
:hi:

MOTANUL

Citat din: romikele din Aprilie 11, 2016, 09:24:37 AM
Se pare că le enervează nu numai cultura cu mult hulitele neonicotinoide, ci și presiunea atmosferică, schimbările climatice, dar mai ales stadiul actual de dezvoltare, cu o populație foarte numeroasă (deja se impun în zilele următoare cel puțin câteva divizări), populație care din păcate nu prea are obiectul muncii, degeaba e floare deschisă dacă plouă fără pauză.

La mine nu au vazut floare de rapita sau alte neonicotinoide si tot sunt o idee mai agresive ca anul trecut. Am observat ca depinde starea lor in functie de vreme (sunt zile in care mai toate au fost agresive si a fost nevoie de fum; zile in care ma miram cat de blande sunt si nu a fost nevoie de fum).

Eu nu am observat sa difere comportamentul substantial intre cele care au primit sirop (putine) si cele care nu au primit (marea majoritate). E adevarat ca nici nu m-am mai uitat de cateva saptamani bune in vreun stup si nici nu au mai primit turte sau sirop. Adica oricum a trecut momentul in care am stimulat.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Siropul dat a fost sirop de zahar, Coronita la punga de hartie, din Kaufland.
Poate doar mi sa parut, dar la administrarea de sirop din miere, au fost mai blande.
Suspectez de ceva timp ca zaharul din zilele noastre are ceva ce nu le prieste, fata de cel de inante de `89.
Nu sunt sigur ca asa e, poate a mai sesizat cineva acest aspect!

bismark

    Cred ca asta este una din cauze, eu nu servesc sirop deloc decit miere din rame si nu am probleme cu atac la persoana.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Ai dreptate in privinta zaharului---are un grad de indulcire mai mic cel de acum
Azi dupaamiaza albinele au inceput sa zboare la rapita ---eu am bagat foita la 10 stupi ---am lucrat faramanusi si la cativa si fara masca ---,doar putin fum la cativa ---la primul control la inceputul luni (1-3 aprilie )putin mai nervoase

G. Iulian

Zaharul de Bod zic eu ca este cel mai dulce, Coronita nu mai este ce a fost. Am invertit zahar de Bod si asa spuma nu am mai vazut decat la Coronita de acum cinci ani in urma

oroles

Nu are nicio treaba zaharul. Erau agresive tare si inainte de a stimula. Cred ca mai degraba o cauza ar fi praful ala de Sahara care s-a depus la noi. Le-a africanizat. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

nu cred ca siropul are vreo legatura cu agresivitatea, mai degraba vremea asta care nu mai respecta parca niciun tipar, e prea cald prea devreme, apoi cand trebuie sa fie cale e frig. A venit cineva la mine sa cumpere cativa stupi si a spus ca sunt prea agresive. L-am trimis la stuparii din zona sa vada ca si la altii sunt tot asa.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tavy

La mine au fost cuminti cand au venit cumparatorii (singura zi din primavara asta) :D. Probabil au vrut sa schimbe stapanul. Cand deschid stupul se face nor pe langa mine. Au mai fost asa rele acum 2 ani.

romikele

De pe patul de spital de la Obregia vad cum albinutele controleaza intens un salcam pe trecute. Printre reprize de ploaie saracele isi fac datoria.
Sanatate tuturor si spor la cantar!

MirceaCalin