Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele


romikele


romikele


Dan Pașca

Nea Romikele de ce mi-ati inchis pagina de prezentare, sau ce sa intamplat de nu o mai gasesc,?!!   Am scris sau postat ceva gresit?

Dan Pașca


tassevasi

Centrifuga cred  ca o aveti tangential 4 rame , dar radial 12 ori 16 , rame3/4 ,1/2?

orbanstefan64

Citat din: romikele din Ianuarie 31, 2016, 03:46:13 PM
De ținut minte... să nu încurc programele !  :D

http://www.youtube.com/watch?v=aqhSRzHUhc8
de sase ani folosesc si merge super !!!!!
merita banii!

romikele

Citat din: tassevasi din Februarie 01, 2016, 03:54:10 PM
Centrifuga cred  ca o aveti tangential 4 rame , dar radial 12 ori 16 , rame3/4 ,1/2?
Se poate folosi programatorul fara probleme si la radiala...

romikele

Alunul asteapta albinele... dar frigul nu le lasa sa iasa din stupi.

stefan1

  Si la mine azi (ieri), la 7,5o si soare, albinele zburau numai dupa apa (foarte multe) dar deloc dupa polen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Daca programul si sanatatea nu-mi permit sa merg la targuri, atunci "sa trecem la treaba !"

In orice exista un inceput.... inclusiv la solarul NOSTRU !  :wink2:

... iar pentru relaxare, reconstituim o banca veche de zeci de ani !  :nod:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

trebuia sa o farbuiesti cu tricolorul ca Funar  :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele

A sosit și rapița!

Pentru prima oară după mulți ani, se constată o agresivitate deosebit de mare a albinelor!
Practic fără două rânduri de echipament de protecție suficient de gros, nu poți intra printre stupi!
Cauzele se pare că sunt multiple, numai uleiurile volatile nu pot duce la astfel de manifestări, dovada fiind comportamentul din anii precedenți, când nu aveam la mine nici măcar claritin, și nu-mi era teamă să stau printre albine.
Se pare că le enervează nu numai cultura cu mult hulitele neonicotinoide, ci și presiunea atmosferică, schimbările climatice, dar mai ales stadiul actual de dezvoltare, cu o populație foarte numeroasă (deja se impun în zilele următoare cel puțin câteva divizări), populație care din păcate nu prea are obiectul muncii, degeaba e floare deschisă dacă plouă fără pauză.

Acum, mai mult ca oricând se adeveresc spusele lui A. Ignatov, că stimulările uneori fac mai mult rău.

Din două loturi, unul stimulat iar celălalt lăsat doar cu mierea din toamnă, cel din urmă e mai liniștit și mai aproape de dezvoltarea normală.
Cei stimulați în curănd vor avea nevoie de un cat pentru că este exagerat de multă albină.

Să vedem ce va fi după ploaie....semnalele nu sunt prea grozave....