Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: filip din Martie 21, 2014, 07:45:40 PM
Citat din: orbanstefan64 din Martie 21, 2014, 07:37:28 PM
dar loca de unde ?
Se gaseste,daca nu se importa pentru prieteni ............!
Au fost semnalate multe zone cu probleme in tara
saptamana aceasta am terminat cursul de apicultura.acolo ne-au invatat asa:
daca stim sau aflam vreo zone cu loca sa ii anuntam imediat.ei stiu cateva zone dar nu au voie sa ne zica si noua.asta cum vine?
poate stie cei mai avansati in aceste probleme.
referitor la ramele curatate am si eu o nedumerire.am pes si eu o rama la curatat cu putina miere si pastura dupa ce a stat la soare am gasit ceva nemaintalnitatasez cateva poze.din cateva celule a iesit ceara,sau a ramas un bulb de ceara in ele.imi puteti spune ce este?

filip

Citat din: Vyktor din Martie 21, 2014, 08:53:54 PM
Deja m ati bagat in ceata.  Intrebam doar daca prin stimularea cu rame agatate pe la streasina sau mai stiu eu prin ce dud are fiecare,  daca este pusa la o distanta cat de cat rezonabila,  nu cum am vazut la romikele,se poate declansa furtisagul. Parerea mea este ca oricum familiile foarte slabe,  cum am avut si eu una la care i mai ramasese o mana de albine,  vor fi atacate indiferent daca stimulam sau nu. Daca nu se pot apara eu cred ca sunt victime sigure. Acum ca mergeti mai departe cu ipoteze legate de loca nu pot sa mai fac niciun comentariu dar incercam deocamdata sa ma rezum la furtisag si sa exclud si alte posibile probleme care pot aparea.
Daca nu exita factorii care sa declanseze un furtisag,urdinisul redus,nu va fi atacat stupul chiar avand un pumn de albine.
Un alt sfat ,niciun stupar cu state vechi in stuparit nu va da proba de albine si fagur din stupul bolnav.Cine se respecta il lichideaza pe loc,fara regret,cand depisteaza boala ori chiar suspiciunea de boala.
E bine de consultat un stupar cu experienta cand cumparati stupi,ochiul format in ani de experienta,vede ce un incepator nu vede-
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mape 48-petru manea

dodo79--este ceara din fagurele artificial ---sa topit la soare si a curs pe unde a avut loc

dodo79

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 21, 2014, 10:41:35 PM
dodo79--este ceara din fagurele artificial ---sa topit la soare si a curs pe unde a avut loc
mersi mult .sanatate

Vyktor

Citat din: filip din Martie 21, 2014, 09:30:15 PM
Citat din: Vyktor din Martie 21, 2014, 08:53:54 PM

Daca nu exita factorii care sa declanseze un furtisag,urdinisul redus,nu va fi atacat stupul chiar avand un pumn de albine.
Un alt sfat ,niciun stupar cu state vechi in stuparit nu va da proba de albine si fagur din stupul bolnav.Cine se respecta il lichideaza pe loc,fara regret,cand depisteaza boala ori chiar suspiciunea de boala.
E bine de consultat un stupar cu experienta cand cumparati stupi,ochiul format in ani de experienta,vede ce un incepator nu vede-

Cred ca s a inteles gresit. Fagurii pusi erau de la rezerva, pe cei din stupul atacat ii rezolvasera de mult.
PS  Scuze de poluarea topicului nenea Romikele

romikele

Citat din: filip din Martie 21, 2014, 06:53:23 PM
In zilele urmatoare sa te astepti la un furtisag generalizat.Asta va fi pretul curatarii ramelor............
Nu a fost, nu este si nu va fi nici un fel de furtisag, in fiecare an dau ramele negre cu urme de miere la curatat in exterior, inainte de reforma, fara probleme.
Albinele mele sunt civilizate, sunt identificate si membre in sindicat... nu umbla cu prostii  =))

Citat din: Vyktor din Martie 22, 2014, 07:26:40 AM
PS  Scuze de poluarea topicului nenea Romikele
Nici o problema...

pharaonu75

Citat din: romikele din Martie 22, 2014, 10:51:01 AM
...
Albinele mele sunt civilizate, sunt identificate si membre in sindicat... nu umbla cu prostii  =))
...

Sa-mi trimiti si mie vreo cateva regine d-astea educate pentru schimb de experienta, ca ale mele se tin de scandaluri... li s-a urcat protofilul la cap! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

    Mai, copii,bagati-va cutitele in teaca, Mihai  a facut ceea ce fac si eu dar mai la disatanta de stupi ca nu se stie niciodata cum reactioneaza albinele.Prin 1980 aveam 15 familii si tot la fel am lasat citeva rame cu miere linga stupina si am plecat la servici 24 de ore (tura) cind am venit mai aveam o singura famile pe 16 rame restul erau pulbere la urdinis unsoare de miere.Deci cu toate ca mai facusem asa ceva si nu se intimplase nimic am crezut ca e bine.Trageti concluzia.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

filip

Prin august in drum spre stupina vad o lada in fata stupilor unui prieten.Ma gandesc ca o fi cumparat un roi ori stup si il tine mai la distanta,cand revin il intreb pe baiat(copii nu mint) ce-i cu lada respectiva?
Tata a stors mierea de pe doi stupi buni si a dat ramele la curatat.Am bombanit eu ceva spunand "asa ceva nu se face" de ce nu a pus inapoi pe stupi ramele la curatat?
Sa se stimuleze toti a fost raspunsul!
La doua ,trei zile suparat foc,mi-o omorat stupii nustiu-cui un roi,apoi altul.
Am sa le pun o capcana toate albinele le adun iar la primavara le dau o matca si fac stupul inapoi.
Explic eu unde a gresit,el o tine pe alui.Albinele altor stupari sunt vinovati,am scapat dupa testul cu faina,albinele zburau in alta directie nu spre stupina mea.
Albinele difera de la stupar la stupar,sunt albine blande si albine hoate chiar daca picura nectar din floare ele umbla la furat.
Cine nu invata din greselile altora ,plateste nota de plata pe prostie.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

De la rame la stupi sunt cateva zeci de metri si cateva obstacole.
Oi fi eu prost, dar nu si tampit.
Teoria e buna doar pentru spus povesti la gura sobei, tot practica e baza meseriei.
Dupa o saptamana stupii isi vad de treaba, fara albine moarte si fara cules din exterior.
Fiecare familie are cate o rama full cu miere, descapacita partial dupa diafragma, de aceea nu a fost nici o clipa tentatia de furt.

pharaonu75

Si eu am scos cateva rame "la lins", stupii au si rame cu miere dupa diafragma si mai au si cate o turta proteica (ce a mai ramas din ea) pusa peste rame.
Credeti ca le arde de rame??? Nici vorba! Sunt toate in migdal si in caisi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

De cand ma stiu am pus afara rame cu miere si  sirop la troaca , singurele familii terminate de furtisag au fost cele fara regina sau cele prea slabe. FURTISAGUL = SELECTIE NATURALA . Cine se vaita de furtisag mai are de invatat apicultura.

romikele

Total de acord cu Dragos.
Stimularea la troaca (teica) ar trebui sa aiba acelasi efect cu ramele in exterior... de 21 de ani de cand m-am insurat si am luat contact cu albinele la socrul meu, nu am vazut furtisag din motivul invocat.
Furtisagul are alte cauze, iar acestui subiect important ar trebui sa-i acordam mai multa atentie, intr-un topic exclusiv.

pharaonu75

Citat din: romikele din Martie 23, 2014, 07:35:47 PM
Total de acord cu Dragos.
...

Nu se poate!!!
Cum asa?
Voi doi sa fiti de acord cu ceva? Imposibil!!! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Nu te lasa pacalit de lumea virtuala, offline e cu totul altceva  :rotfl: