Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

"Marea asamblare" e in toi  :surprised:

O parte din componente

romikele

Diferite faze...

bee_lover

Vedeti ca la ultimele doua lazi nu le-ati pus distantierele la capace.

romikele

Sunt puse, cand le-am pozat nu erau gata. Nu erau puse nici toate ramele podisor, acestea le-a asamblat altcineva cu capsatorul pneumatic.
A venit sarbatoarea si a plouat cu galeata, fiind nevoit sa intrerup activitatea, am finalizat cu mici exceptii constand in finisajul final, 4 lazi, alte 11 asteapta montarea acelor distantiere la capace.
Mai am de asamblat din totalul de 30 inca 15 funduri AV,15 capace si fustele de jos la 25 de corpuri.
E mult de finisat, chituit si vopsit, dar urgenta de 15 buc. musai sa o termin in max. 1 saptamana cat mai am din concediu.
Mai urmeaza sa primescx diferenta din comanda de 30 de stupi, dupa care iar de munca... dar asta e, trece si faza asta.

bee_lover

Spor la treaba, eu aseara am primit 20, trebuie asamblate cat mai repede sa nu traga umezeala si sa se onduleze, capacele si la cei cu fund plin, fundurile.  :hi:

romikele

 :thanks:
Spor la treaba de asemenea  :hi:

Piticot

De maine incep si eu aceasi operatie..am de montat 20 de cutii.Sper sa ma lase vremea...

Mircea77

Acuma am si eu o mica curiozitate: am observat ca sunt stupi cu fund antivarroua, dar in acelasi timp au si aerisiri la capac.
De ce ati ales aceasta varianta ??

romikele

Aerisirile in mod normal sunt inchise, dar la nevoie, in caz de canicula, pot fi eliberate si lasati curentii ascendenti sa ventileze suplimentar, caz in care folia poate sa si lipseasca.
Daca parte din stupi ii vand si clientul agreeaza doar sistemul clasic, cu fund plin, fixez sibarul din osb de 8 mm cu doua holzsuruburi si aerisirile raman functionale.

Mircea77

Ok. Am inteles care a fost scopul. S-a dorit o mai buna versatilitate a utilizarii stupului dar si partea comerciala a activitatii.
O idee foarte buna avand in vedere ca nu toti sunt foarte incantati de fundul antivarroua.
Fiecare cu motivele lui.
Si eu am observat ca, vara pe caldurile de foc, tot sunt destul de multe albine care fac ventilatie chiar daca sibarul este scos.
Cred ca o sa incerc sa fac si eu niste capace cu aerisiri ca sa vad cum este influentat mersul lucrurilor.
Multam de informatie.

Obombo

Fundul antivarroa nu regleazasingur temperatura, e clar ca tot albinele trebuie sa ventileze, dar diferenta intre fundul plin si cel cu plasa se vede tocmai pe caldurile alea mari. Nu ai sa vezi barbi la stupii cu fund antivarroa.

bismark

     Frumos lucrat d-le  romikele, am un filmulet trimis de fiimea din Austria cu sabarul pentru control  varooa si inchis fundul pe spatele stupului  si astfel inchizi fundul sau controlezi la tratamente din spate nu din fata.Nu pot sa-l pun ca este in Windows Media Pleyer.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

 :thanks:
Se poate pune, filmuletul, il convertim noi in flv  :hi:

Acesti stupi sunt asamblati la urgenta, sa am unde baga roiurile care incep sa se dezvolte.
Modelul meu de stup pe care il agreez si care e musai sa-l fac eu, cu mainile mele, e putin diferit, mai ales fundul.
Mai intai sa termin de construit spatiul pentru atelier, acum abia am terminat demolarile anexelor care incurcau locul inutil.
Peste cel mult doi ani voi ajunge la 150 de familii si voi avea nevoie de atelier propriu de tamplarie.
Am de finalizat si cele doua pavilioane, asa ca... munca multa, timp putin si bani asemenea  :D

Alutus

Citat din: bismark din Mai 26, 2012, 02:38:07 PM
     Frumos lucrat d-le  romikele, am un filmulet trimis de fiimea din Austria cu sabarul pentru control  varooa si inchis fundul pe spatele stupului  si astfel inchizi fundul sau controlezi la tratamente din spate nu din fata.Nu pot sa-l pun ca este in Windows Media Pleyer.Cu respect
Cred ca este o solutie interesanta . Incercati va rog sa puneti o poza  sau daca nu reusiti sa faceti un desen.
Sa nu uiti Darie!

romikele

La acest model de fund se poate introduce subarul atat din fata cat si din spate.
Tratamentele le fac cu varoojetul, pe urdinis.
Eu am facut un model de fund la care se scoate sita cu tot cu sibar si astfel se poate face curatenie fara a se mai ridica corpul si a deranja albinele.