Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

clucian

Da happy, tavile mele cu puietii de Paulownia sunt NEacoperite. Le tin acoperite doar în prima saptamana pana apar primele 2 frunze apoi cat mai la soare / bec neacoperite.  Umiditatea necesara o asigur prin pulverizare.

marius_vfp

salut azi am trecut la plantare sper sa le mearga bine si sa vina caldura peste ele,  sa creasca mari si frumoase .

multumesc pentru seminte clucian
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

astazi le-ai mutat sau maine faci mutarea semintelor germinate pe tavita cu alveole ?

marius_vfp

le-am mutat in tavita de ieri  , adica atunci cand am facut pozele , azi atrata bine , le-am acoperit cu folie alimentara sa nu se deshidrateze .
sa vina odata caldura sa le fac un solarel in gradina sa creasca cum vor ele .

o sa va tin la curent cu evolutia
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

@ marius_vfp cum le merge la puietii de Paulownia ?
Am o veste noua !!!
A înflorit Paulownia Elongata în Bucuresti. Vezi poze atasate.
Paulownia Tomantosa urmează dupa Elongata.

marius_vfp

salut , sunt si bucuros si suparat , cei de anul asta ori am gresit eu cu ceva ori nustiu ce sa zic , am avut diferite tipuri de pamant , ,caldura si lumina din belsug ,am facut un solarel afara , acum au caldura si umiditate din belsug nu prea vor sa dea inainte , s-au uscat multe din plantute mai inatai par palida se moaie frunzele si se lasa in jos apoi se ingalbenesc pe marginea frunzeleor si mor , unele care rezista au doar 4 frunzulite ,  fratele meu a pus circa 3 cm de nisip pe fundul paharului apoi pamantul au mers mai bine cu nisip .el a pus si elongata eu doar tomentosa.

in schimb plantele de anul trecut doar 4 am prins au dat frumos lastarii .
atasez si ceva poze. paulownii si nu numai . nici palmierilor nu prea le mers . evodiile arata bine ,

chiar vreau sa intreb, evodiile voastre au dat la varf , ma refer la cele tinute afara in gradina (peste iarna)
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Salut,

Din ce vad eu prin poze PAMANTUL nu prea arata bine, este unul cleios / lutos ( pare ca are multa argila ) pentru Paulownia.
La cum arata tavitele cu puieti nu le dau un viitor prea stralucit / lung. Pentru Paulownia e nevoie de un sol afanat / aerisit sa nu mentina multa apa si sa nu fie lutos / galben / argilos. Fratele tau a facut foarte bine ca a folosit nisip.

Daca nu ai de unde sa faci rost de pamant special ( FloraSol ) pentru Paulownia ( adica Bricostore sau Kaufland prin preajma ) îti recomand sa procedezi astfel.
Pe fundul paharului / ghiveciului unde vei tine puietii sa pui de 1 cm (sau un deget grosime) nisip de rau ( NU nisip de mare ), apoi pamantul pe care îl vei folosi ca sol pentru Puietii de Paulownia sa îl amesteci cu nisip 1/3 ( o treime) nisip restul ( 2/3 doua treimi ) pamant, astfel pamantul va deveni mai afanat, nu retine multa apa, ve trebui sa îl uzi în fiecare dimineata.

happy

Marius,paulowniile din ghivece fa bine si planteaza-le afara cat mai repede.
Lucian are mare dreptate,cauta pamant din comert cu ph 6,5-7 .Florasol este cel mai bun.Eu am luat si de la Kaufland pamant cu PH 6,5-7 dar nu este la fel de bun ca Florasol,era un fel de cernoziom ceva mai afanat!! :finger:
Iata un bat de paulownie,taiat asta toamna si folosit la solar.S-a prins foarte bine si are lastari de jos pana sus(1,8m)Maine il tai la 0,3m iar butasii ii plantez in pamant!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

#428
salut happy , mersi mult de sfaturi , paulowniile din ghivece , leam tinut asa fiindca dadusera frunzele in casa pe pervazul geamului si afara inca mai ingheta noaptea si mia fost frica sa nu degere , acum nu mai inghetaa noaptea  si le voi muta la locul de veci a lor


sa numi spui ca paulownia se prinde ,fara radacina, ca si salcia doar infipta in pamant , ar fi super , din plantele batrane se pot taia crengi si replanta in pamant astfel scapam de multa munca


spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Am atasat niste poze sa vezi cum arata la mine pamantul.

marius_vfp

e mult mai afanat categoric , nui problema mai am seminte de la tine si mai pot pune insa va trebui sa le bag la beci pe iarna ,

ce am observat , am rupt niste lastari de anul asta  si iam bagat in pamant umed , am vazut ca nu s-au uscat chiar par a le da frunze mici din varf , am pus 2 la apa ca pe flori sa vad dca le cresc radacini ,as fi tare uimit/bucuros

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

@ marius_vfp  cei pe care iai pus în apa o sa vezi peste o saptamana maxim doua ca o sa le apara niste firicele albe. Acelea vor fi noile radacini. Apoi poti să îl muti într-un alt ghiveci mai mare cu pamant de calitate si o sa se prinda mai bine acolo.
Experimentul asta l-am facut eu asta toamna.
Vezi poze aici http://clucian.sunphoto.ro/Paulownia/81263754  si  http://clucian.sunphoto.ro/Paulownia/82489421  continuarea experimentului aici în primavara http://clucian.sunphoto.ro/Paulownia_Experiment

Nu e problema ca e tarziu cu semintele, poti sa îi plantezi afara puietii pana la 1 iulie zona ta, iar în iulie august si septembrie sa îi uzi pentru a asigura necesarul de apa, ne e nevoie sa îi  bagi în beci la iarna. Adica pui acum seminte la geminat și pana în 1 iulie cel tarziu se fac buni de pus afara mai ales ca acum e mult mai multa lumina afara.

marius_vfp

mersi mult de sfaturi ,
apoi mi se pare mult mai simplu recoltam puieti proaspeti de pe paulowniile mai mari/mature , si le punem la prins in paharele cu apa si e mult mai usor , dar isi vor pastra calitatile genetice?

la mine se ating uneori temperaturi si de minus 28 de grade , prefer sa le bag primul an la adapost apoi le bag la locul lor . evodiile de anul trecut care au iernat afara  nu dau nici un semn de viata la varfuri ,au dat muguri de foarte jos de pe tulpina.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Cu Evodia se pare ca este chiar sensibila la frig. Trebuie sa aibe adapost neaparat. Userul gheco se pare ca a renuntat la Evodia. rezultate slabe peste iarna.

În schimb Paulownia pare sa fie rezistenta. Poti eventual sa faci testul cu o parte le lasi afara peste iarna altele le bagi la beci.

cristi ciuc

Paulownia este mai rezistentă ca Evodia.
S-a dovedit asta și în condițiile climaterice specifice Depresiunii Ciucului.
Și mie îmi pare rău să autorul topicului nu mai postează....dar poate că are motivele lui.