Ce planta este?

Creat de gore, Iulie 07, 2009, 01:13:11 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Ar trebui sa fotografiezi o planta intreaga, sa se vada si frunzele bazale si talia si ramificatiile.
  Cred ca este o specie din familia morcovului, dar cuprinde multe specii si putin interesante pentru albine.
  O sa dau aici una din ele, care nu cred ca se gaseste la noi dar e destul de frecventa in tarile din vest: Heracleum mantegazzianum sau branca ursului uriasa.
  E una din cele mai periculoase plante. Toate partile ei contin niste substante numite furanocumarine care determina o puternica fotosensibilitate a zonelor care au luat contact cu ele. In special zona inferioara a tulpinii si perisorii aspri de pe tulpina dar si toata seva produce la atingere o anulare a capacitatii pielii de a se proteja de razele ultravuiolete, pentru o perioada de cca 2 ore. Astfel ca o expunere cat de scurta la soare poate determina iritatii ale pielii sau chiar basici si arsuri de gradul 2, foarte dureroase si greu de vindecat si de asemenea o sensibilizare de lunga durata a tegumentelor. Se spune ca aceeasi substanta poate produce orbirea , ba s-a constatat ca poate produce si malformatii congenitale sau cancere! Planta a ajuns si in America si se raspandeste rapid, inabusind vegetatia din jur (poate creste pana la 5 m inaltime). Produce foarte multe seminte care isi pastreaza capacitatea de germinare pana la 7 ani si care pot pluti pe ape la distante mari de planta-mama.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Daca este morcov salbatic (Daucus carota), talia cred ca trebuie sa fie mai mica. Inflorescenta ar avea de multe ori in mijocul ei una sau mai multe floricele micute de culoare inchisa. Se spune ca da ceva nectar si polen (de culoare galbena) dar mai mult pentru alte insecte decat albinele. Poate in zonele cu pamant mai fertil sa furnizeze mai mult nectar si deci sa fie mai mult vizitat de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

.

Eugen B

?

stefan1

  Nu sunt sigur, ca pozele nu sunt prea clare. Imi dau totusi o parere.
  De sus in jos, ar fi:
- rachitan (Lythrum salicaria), si pentru ca e langa apa
- o specie de menta, poate Mentha longifolia sau M. laxiflora sau M. cervina sau un hibrid
- Trifolium montanum
- nu e clara poza, poate Echinops rito sau o specie de Dispacus (inermis, pilosus)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Nu stiu de ce s-au incarcat asa pozele.
Primele 2 sunt pe langa ceva apa.
A 3a de la munte. Am cautat loc
A4a e ceva planta noua in zona. A aparut in locuri unde se cultiva bio

dinupaltinis

De cativa ani mi-a aparut in curte o planta necunoscuta care cu timpul s-a transformat intr-o tufa serioasa inalta de aproape 2 metri.Face niste flori mici roz grupate in inflorescente mari si are un miros fin de fagure cu miere.Dupa inflorire formeaza un fel de puf ca papadia care cred eu ca este samanta ei.De dimineata pina seara este plina de albine dar nu am vazut sa adune si polen.As vrea s-o inmultesc dar nu prea stiu cum.Samanta am semanat dar nu a iesit nimic,iar radacina mie teama s-o impart.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Norocosule! Da-o cu coasa, pune-o la uscat si du-o la Plafar. Din poza ta pare a fi valeriana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Alta poza.Cred ca ai dreptate,cam seamana. :beer: :beer:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

E mai evident acum. Eu am pus seminte si nu a iesit. E din ce in ce mai rara in Romania.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: dinupaltinis din Iulie 31, 2017, 01:39:38 PM
De cativa ani mi-a aparut in curte o planta necunoscuta care cu timpul s-a transformat intr-o tufa serioasa inalta de aproape 2 metri.Face niste flori mici roz grupate in inflorescente mari si are un miros fin de fagure cu miere.Dupa inflorire formeaza un fel de puf ca papadia care cred eu ca este samanta ei.De dimineata pina seara este plina de albine dar nu am vazut sa adune si polen.As vrea s-o inmultesc dar nu prea stiu cum.Samanta am semanat dar nu a iesit nimic,iar radacina mie teama s-o impart.

  Plantele de valeriana pot sa aiba flori hermafrodite (cu stamine si pistil functionale), dar si flori numai feminine, fenomen numit gynodioecy. Unele plante de valeriana pot avea numai flori feminine si deci sa nu produca polen. Si acestea se pot inmulti, vegetativ. Ca multe alte specii, fac niste stoloni scurti din care poate creste o noua planta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Pentru cei ce nu ştiu sau care au uitat, florile de piatra ( Portulaca grandiflora) sunt foarte căutate.
Am văzut azi o mulţime de albine cu "ciorapi" portocalii.

NYK74

Aici unde lucrez momentan,în Italia,este plin de această plantă care nu știu cum se numește,ziua e o zumzăială continuă de la albinele care vizitează aceste flori,am văzut culegînd foarte mult polen,nu știu cum se prezintă la categoria nectar.

NYK74

Alte foto

stefan1

  Aproape sigur este vorba de specia Senecio inaequidens.
  Nu cred ca are o denumire romaneasca, pentru ca este o specie recent venita in Romania si nu demult in Europa. E originara din Sudafrica si a fost adusa probabil prin importurile de lana, probabil in sec XIX-lea. La inceput se gasea numai in zona porturilor, dar in ultima vreme, in special dupa 1970 a devenit invaziva sau chiar puternic invaziva.
  In Italia, unde cred ca ai facut pozele, este raspandita in toata tara. Genul de plante Senecio este poate cel mai mare gen de plante cu flori, cuprinde cca 1250 de specii raspandite pe toate continentele. Mai recent s-a desprins un grup de vreo 45 de specii, formandu-se un alt gen numit Jacobea. In Europa sunt native cca 30 de specii de Senecio, dar se pare ca in ultima vreme aceasta specie neeuropeana, invaziva, a devenit cea mai raspandita dintre speciile genului in Europa Centrala.
  Fiind mai noua, specia este mai putin descrisa si in ceea ce priveste oferta apicola. Are unele asemanari cu speciile autohtone Senecio erucifolius si Senecio jacobaea de care se spune ca dau productii medii de nectar si polen si au cam aceeasi perioada de inflorire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)