Ce arbore este acesta?

Creat de dragos2006, Aprilie 17, 2010, 02:22:07 AM

« precedentul - următorul »

D006

Stie cineva ce arbore este acesta?
http://img714.imageshack.us/img714/2289/floare.jpg
Mi-au zis unii vecini sa-i iau semintele , pt. ca "e bun pt. albine". Florile sunt lipicioase, semn ca ar fi bune pt, productia de nectar.

soadi

Am si eu in curte la servici. E vizitat vreo doua zile cand floarea este verde. Probabil atunci secreta nectar. Popular ....ii zice OTETAR.


happy

Am si eu in curte doua soiuri de rhus typhina dar nu as crede ca este melifer :nono: Iar din seminte nu va recomand sa incercati.Trebuiesc puse in acid ca sa germineze,au coaja extrem de tare! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Otetar (Rhus typhina)  -  productie la hectar  30 - 60 Kg, nu ofera nectar pentru albine.

Toma Sergiu

Buna ziua, demult am tot intalnit si am trecut pe langa aceasta planta dar acum nu am mai iertato si am facut 2 poze as vrea sa stiu si eu daca este melifera, sincer pe ea nu am vazut nici o albina nu stiu ce sa zic, cei care cunosc aceasta planta rog sa posteze ceva detali despre ea cu stima Sergiu  :thanks:

stefan1

#6
  Este vorba de Fallopia japonica sau Iulisca.
  E clar ca in zona voastra a fost macar un stupar bine informat care si-a creeat o baza melifera de invidiat. Oricum zona voastra e foarte favorabila apiculturii.

  Aici gasesti cate ceva despre aceasta planta:
        http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1685.msg28412#msg28412
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Multumesc mult domnule Stefan se pare ca stiti foarte multe despre arbori/plante melifere.  :bravo:

marius_vfp

salut, ca sa nu mai deschid alt subiect ca suntem la plante nu la arbori , adresez o intrebare ce floare este asta ca e jale mare, mai ales in perioada asta fara nimik pe camp , iar dupamiezele sunt destul de calduroase si albinele pot iesi la cules, am observat pe floarea asta nu numai albine si o specie de muste foarte asemanatoare cu albinele care culeg din ea . 
poate domnul stefan ma ajuta .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Si eu am asa ceva in curte si intr-adevar albinele le viziteaza intens!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

am inteles(de la soacramea ) ca se inmultesc doar din radacina , si nu e prea dificil, dar nici ea nu stie cum se numeste . la anul cred co sa umpluuuuuuu valea cu flori de astea .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

POSTASUL

la fel si pe aceste flori
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marius_vfp

intrebare intreabtoare, oare se inmultesc si prin seminte? trebuie incercat.
o seara buna
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefan1

Citat din: marius_vfp din Septembrie 25, 2011, 07:54:30 PM
salut, ca sa nu mai deschid alt subiect ca suntem la plante nu la arbori , adresez o intrebare ce floare este asta ca e jale mare, mai ales in perioada asta fara nimik pe camp , iar dupamiezele sunt destul de calduroase si albinele pot iesi la cules, am observat pe floarea asta nu numai albine si o specie de muste foarte asemanatoare cu albinele care culeg din ea . 
poate domnul stefan ma ajuta .

  Cred ca este vorba de specia Aster novi-belgii.
  Infloreste din a doua jumatate a lui august pana la sfarsitul lui octombrie. Are bogata oferta de nectar si bogata oferta de polen (galben deschis).
  Daca este vorba de aceasta specie, ii place locuri insorite, pamant bogat si nisipos. Formeaza tufe care necesita frecvente impartiri. Poate creste de la 20 la 120 cm. Uneori are nevoie de suport. Poate fi in diferite culori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Pentru Postasul:
  E posibil sa fie vorba de specia Symphyotrichum novae-angliae. E originara din Nordamerica. Formeaza tufe. Infloreste de la sfarsitul lui august pana la inceputul lui octombrie in culori de la roz pana la albastru sau violet. Ca talie de la 50 la 150 cm. Ofera bune cantitati de nectar si plen, pentru albine dar si pentru bondari sau albine salbatice. Polenul e tot galben.
  A fost initial clasificata in genul Aster, dar cercetari genetice recente arata ca speciile originare din America, cum este si Aster novi-belgii, se aseamana mai mult cu genuri ca Solidago sau Erigeron si acum sunt incluse in genurile Symphyotrichum si Eurybia.
  Daca nu sunt din specia susnumita, atunci trebuie cautat la genul Aster (Stelute), care cuprinde specii eurasiatice foarte asemanatoare ca aspect.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)