roi la pachet

Creat de dragos2006, Aprilie 19, 2009, 09:28:52 PM

« precedentul - următorul »

D006

La formarea roiurilor la pachet, este bine sa pulverizam apa peste albine pt a usura scuturarea albinelor an pachet si a le ampiedica sa zboare?

filip

Da,iar scuturarea sa se faca de pe rame cu puiet.
Daca se face numai cu albine din magazie vor fi albine culegatoare cu viata scurta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

apa le va ampiedica sa mai zboare?
Vor ramane pe rame sau vor cadea pe fundul stupului?

filip

Se va pulveriza apa peste albine in recipientul in care se pun albinele pentru a nu zbura.
Albinele la pachet nu au fagure.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Stiu ca nu au fagure roii la pachet.
Ma refeream la stropirea cu apa a ramei scoase din stup anainte de scuturare an pachet

pharaonu75

     Roiul la pachet se aseamana in multe privinte cu roiul natural primar deoarece el se compune din 1 - 1,5 kg albine, o matca tanara imperecheata si hrana pentru 4-5 zile.
     Acest roi are chiar un avantaj fata de roiul primar pentru ca matca lui este tanara.
     Rezultate bune in conditiile tarii noastre dau roii la pachet de 1,5 kg albine, care sunt formati intre 20 mai - 20 iunie.
     De regula, la noi, asemenea roi se pot forma si livra imediat dupa incetarea culesului de la salcam.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

     Lucrarile pregatitoare sunt:
- asigurarea matcilor imperecheate la data fixata;
- asigurarea ambalajului si a hranei.

     In ziua primirii matcilor se verifica ambalajele pachetelor pentru a nu avea gauri si se pregatesc hranitoarele tip astfel: se verifica fiecare hranitor in parte, se desfunda, daca este cazul, cu un ac cele 3 pana la 5 orificii mici de alimentare si se umplu cu o palnie prin orificiul mare, cu sirop dens de zahar cel putin 1 kg zahar la un litru de apa.
     Se inchide complet orificiul mare, prin care s-a turnat siropul.
     Se mai pregateste o palnie mare de carton si un cantar pe care poate fi instalata comod lada in care se va introduce roiul.

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

     Formarea roilor la pachet se realizeaza dupa urmitoarea tehnologie:
- se fixeaza colivia cu matca, cu sau fara albine insotitoare, in partea superioara a laditei
de ambalaj;
- se pune lada pe cintar, se cantareste, dupa care se adauga ca tara greutatea care se intentioneaza sa o aibe roiul;
- se cauta matca familiei din care se formeaza roiul si se pune intr-o 1adita, impreuna cu fagurele pe care s-a gasit, pentru a nu fi luata in roi;
- prin palnia montata deasupra pachetului se scutura albine de pe fagurii familiei temporar orfanizate pina ce cantarul s-a echilibrat, avand grija sa se ia cu precadere albinele tinere (doici) de pe fagurii cu puiet;
- se inlatura palnia si daca este necesar se pulverizeaza usor apa peste albinele din pachet, pentru a le impiedica sa zboare, dupa care se monteaza hranitorul prin gura pachetului, introducandu-l cu orificiile mici in jos in lacasul special;
- se monteaza apoi capacul peste hranitor si se prinde cu cuie;
- fagurele cu matca familiei din care s-a facut roiul se introduce in cuib, care se reorganizeaza;
- roiul la pachet gata format se pastreaza la umbra.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

     Pentru realizarea unui numar mai mare de roi intr-un interval de timp mai scurt, se
organizeaza lucrul in echipa, apicultorul orfanizeaza familiile, scutura fagurii si reorganizeaza cuibul dupa formarea roilor, in timp ce ajutorul sau monteaza hranitoarele si inchide pachetele.
     Pentru a usura lucrul se pregatesc si se aduc pe vatra stupinei cite 10-15 pachete dotate deja cu matci si hranitoare.
     Pachetele astfel formate se deplaseaza, de preferinta noaptea, pana la locul de destinatie care trebuie sa fie la cel putin 3 km departare fata de stupina de formare, pentru a preveni depopularea lor.
     La destinatie roii se pastreaza cateva ore intr-o camera racoroasa daca au fost transportati pe caldura mare, sau calduta daca au calatorit pe timp rece, iar catre seara se introduc in stupii dinainte pregatiti.
     In cazul roilor care se livreaza in ziua formarii si ajung la destinatie imediat, este necesar sa asiguram pastrarea lor intr-o camera racoroasa cel putin 24 de ore de la data formarii inainte de instalare.
     Stupii destinati roilor la pachet trebuie sa aibe cinci faguri artificiali in fiecare.
     Se aduc laditele cu albine si se repartizeaza seara langa fiecare stup.
     Se inlatura capacul pachetului, se scoate hranitorul, se scoate colivia cu matca si se scutura usor tot continutul pachetului in stup.
     La inceput dezorientarea albinelor le face sa se imprastie si pe peretii stupului, dar atrase de mirosul matcii si constranse de racoarea serii, se strang pe fagurii artificiali.
     Se monteaza in stup un hranitor cu sirop si se inchide stupul.
     Dupa terminarea instalarii tuturor roilor, se strang pachetele de pe teren.
     In aceeasi seara se scurg complet hranitoarele pachetelor, se spala si se usuca pentru a putea fi refolosite.
     A doua zi pe seara, se controleaza roii, se urmareste prezenta matcii si se adauga, daca este cazul, faguri artificiali.
     Roiul la pachet poate fi introdus si altfel.
     Dupa scoaterea hranitorului si a matcii se deschide capacul coliviei cu matca si se fixeaza intre fagurii artificiali, iar ladita cu albine se introduce in stup in spatiul liber, cu capacul deschis in sus.
     Se inchide stupul cu podisorul si se face controlul a doua zi, cand se ridica pachetele golite.
     Roii la pachet se ingrijesc la fel ca oricare alt fel de roi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

     Daca se procedeaza asa cum am scris mai sus si daca roii au fost formati pana la data de 20 iunie, cu 1,5 kg de albina, se asigura intrarea in iarna a unor familii pe 8 faguri.
     Roii doar cu 1 kg de albina vor avea o putere mai scazuta.
     In cazul roilor la pachet este recomandat sa se lucreze numai cu faguri artificiali, pentru a avea familii sanatoase in tot restul anului, dar si in anul urmator formarii lor.
     Metoda roilor la pachet este cea rnai recomandata pentru infiintarea de stupine noi, mai ales pentru apicultorii amatori.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si un articol despre asa ceva
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Un roi la pachet ca sa ajunga la intrarea in iarna pe 8 rame....mi se pare enorm. Poate au unii anumite secrete si nu stiu eu.
Primavara imi raman pe vatra cativa stupi layens. Anul trecut in timpul salcamului am pus unul pe cantar...nu a mers culesul prea stralucit si nu m-am grabit a umbla in el. Si mi-a roit. Mi-a plecat din el vreo 3 kg...albina plus rezervele de miere ce le aveau luate cu ele. L-am prins si bagat intr-o cutie. 8 rame de musca. Matca in 10 zile s-a imperecheat si a inceput sa oua. Apoi i-am dat eu doua rame cu puiet gata de iesit. A mers la floarea soarelui, dupa 15 august l-am stimulta vreo saptamana cu sirop zahar si mi-a intrat in iarna pe 5 rame. Acum cum un roi la 1,5 kg albina, fara a fi ajutat, reuseste sa intre in iarna pe 8 rame....mi se pare mie.... o fi zona mea de vina. O fi....

gheco

Prin filmele de pe net am vazut ca la roii la pachet  se practica ori hranire la greu, ori este cules permanent si atunci se dezvolta intr-o veselie.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Stimulare la greu, zi si noapte! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

stimulari la greu - in conditiile preturilor de azi se mai merita?
Pt Pharaonu ... cati roi la pachet a-ti cumparat pana acum? care a fost procentul de reusita? Si ma refer aici la roii iesiti in primavara urmatoare.