varachet -vs - klartan

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 04:26:20 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj


D006

Buna si eu am albine si eu folosesc Klartan si folosesc in doza de 2 ml la 1 LITRU DE APA SI ARE EFECT.  eu personal folosesc de mult numai Klartan sant multimit cu el.. Cand fac un tratament fac in felul urmator. fac de doua ori pe saptamana si dau patru tratamente de ex: luni si viner si in urmatorul saptamana iar luni si viner in 3 zile dau tratament si nu am probleme cu Varoa.
Dar trebe mare grija la concentratia sa nu depasim ca o sa moare albinele unde avemn mai multe varoa pe o albine eu am patis asta . tratamentele in 3 in 3 zile fac. si fac de 4-5 ori aproximativ doua saptamana si jumate cuprinde un tratament...
Cu stima Si respect

bucovineanu

Substanta activa din Klartan este fluvalinatul.Daca nu este folosit in alternanta cu alt produs, dupa cativa ani isi pierde eficacitatea. De aceea este indicata tratarea cu doua medicamente care au substante active diferite.

D006

Citat din: Fileomera_SalajBuna si eu am albine si eu folosesc Klartan si folosesc in doza de 2 ml la 1 LITRU DE APA SI ARE EFECT.  eu personal folosesc de mult numai Klartan sant multimit cu el.. Cand fac un tratament fac in felul urmator. fac de doua ori pe saptamana si dau patru tratamente de ex: luni si viner si in urmatorul saptamana iar luni si viner in 3 zile dau tratament si nu am probleme cu Varoa.
Dar trebe mare grija la concentratia sa nu depasim ca o sa moare albinele unde avemn mai multe varoa pe o albine eu am patis asta . tratamentele in 3 in 3 zile fac. si fac de 4-5 ori aproximativ doua saptamana si jumate cuprinde un tratament...
Cu stima Si respect
Cum aveti rabdare sa luati rama cu rama 350 de familii ?

puiu

Vreau sa-i rog pe apicultori sa foloseasca produsele romanesti, fara retinere.
Sunt de o deosebita calitate datorita mult hulitului I.C.-D.A. Bucuresti.
Acolo sunt oameni deosebiti,iubitorii adevarati ai albinelor.
Mai este cate un "rac" in acel colectiv, dar datorita rezultatelor obtinute avem noi stupine ce ne aduc rezultate pe masura muncii si a cunostiintelor noastre.

D006

Nu trebuie sa scoti ramele dai cu solutia respectiva printre rame cum stau ele in stup peste albine.

PricopArthur

Citat din: dragos2006
Citat din: Fileomera_SalajBuna si eu am albine si eu folosesc Klartan si folosesc in doza de 2 ml la 1 LITRU DE APA SI ARE EFECT.  eu personal folosesc de mult numai Klartan sant multimit cu el.. Cand fac un tratament fac in felul urmator. fac de doua ori pe saptamana si dau patru tratamente de ex: luni si viner si in urmatorul saptamana iar luni si viner in 3 zile dau tratament si nu am probleme cu Varoa.
Dar trebe mare grija la concentratia sa nu depasim ca o sa moare albinele unde avemn mai multe varoa pe o albine eu am patis asta . tratamentele in 3 in 3 zile fac. si fac de 4-5 ori aproximativ doua saptamana si jumate cuprinde un tratament...
Cu stima Si respect
Cum aveti rabdare sa luati rama cu rama 350 de familii ?
Am folosit cu succes clartran. Doza se da cu seringa pe deasupra ramelor. Tratamentul se da ziua, si e rapid. Cel putin la verticali unde nu am podisoare de lemn ci doar o plasa, cu un ajutor tratamentul nu dureaza nici un minut la stup. Pana sa se prinda ele care e treaba capacul e pus la loc.
In ultimii 2 ani am folosit varachet f si mavrirol in toamna.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Domnule Pricop acum intreb si eu : de ce de 2 ani nu mai dati cu Klartran si folositi varachet si mavrilol ?

PricopArthur

Citat din: dragos2006Domnule Pricop acum intreb si eu : de ce de 2 ani nu mai dati cu Klartran si folositi varachet si mavrilol ?
E normal sa mai schimbam tratamentele. Nu au capatat imunitate, dar trebuie sa fiu cu un pas inaintea capusei varooa. Insa eu am (si acum, dar nu la toate) peste fam de baza cate un roi, si intre colonii e doar o plasa de plastic. In acest caz tratamentul cu varachet e imposibil.
Miere multă şi inimă curată!

D006

si Klartanul si Mavrilolul au la baza aceiasi substanta activa : taufluvalinatul , diferenta este de pret si de administrare .
Klartanul are dezavantajul ca nu este omologat in romania si dilutia trebuie sa o facem noi , de aici am vazut multe rateuri , unii au facut concentratia prea mare si au plecat albinele din stup sau dilutie prea mica si parazitul nu a murit.
Eu folosesc de mai multi ani ( peste 8) mavrilolul si varachetul de cand a aparut .

puiu

Pentru fumigarea cu V.F.,de anul trecut folosesc VAROJETUL(original) adus de  D-l ing.Dobrescu.
Sa zic  pana la 15 secunde/stup, la inceput.
Alt avantaj,fumul se ditribuie uniform in stup,siguranta ca hirtia impregnata a ars,etc.
Este garantat 2 ani si dupa 2-3 utilizari va puteti da seama daca a meritat.
Sunt f.f.multumit.

PricopArthur

Faptul ca nu e omologat nu inseamna ca nu e bun daca respecti doza. Nu am avut niciodata probleme in ceeace priveste clartranul. Mai e o diferenta semnificativa si la pret. Daca albinele sunt sanatoase cu cheltuieli mai mici nu vad sa fie o problema (cel putin pentru mine).
Miere multă şi inimă curată!

puiu

Scuzati!
Este vorba de fiabilitate,nu de altceva.
Respect!

D006

am luat un flacon de klartan din italia si am facut in toamna 3 tratamente,dar am inteles ca este interzis in Romania si in U.E. sa folosesti asemenea substante. E ADEVARAT ?
       Ma intereseza daca are efecte negative asupra sanatatii oamenilor,ca nu vreau sa dau mierea ca medicament,iar in realitate sa fie otrava
Astept raspuns.
Va multumesc!         
:uimit:

bucovineanu

Mai intai bun venit pe forum. Klartanul,Mavrirolul,Mavrikul au ca substanta activa acelasi produs, fluvalinatul. Varachetul forte contine pe langa fluvalinat si amitraz. Dupa 5-6 ani de tratamente cu produse care au la baza fluvalinatul,paduchii dezvolta rezistenta si tratamentele scad mult in eficacitate. De aceea sunt recomadate tratamente intercalate cu cel putin doua medicamente care au la baza substante active diferite. Deocamdata substantele despre care am vorbit mai sus sunt admise, ba chiar recomandate pentru tratamente.