cand se cumpara albinele

Creat de dragos2006, Septembrie 26, 2009, 12:55:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

Buna ziua, indraznesc sa va expun o situatie, infruntand orice risc de a trezi zambete sau replici ironice.Deci: sunt incepatoare, in sensul cel mai strict al cuvantului.Doresc sa ma ocup de albine.Mi-am cumparat cateva carti pe care am inceput sa le rontai, pana pe data de 01 octombrie cand voi incepe cursul de apicultura. Intre timp, intr-o conjunctura, mi se ofera posibilitatea de a cumpara 5 stupi de la o familie care nu stie nimic despre stupi, cine avea grija de ei a murit acum o luna.la stupi nu a umblat nimeni, ei au in interior ramele cu mierea neextrasa, de tratamente nici nu se pune problema pentru ca la ei nu s-a umblat.Stupii trebuie sa ii transport la o distanta de 150 km, in Arges, locatia estre extrem de linistita, altitudine 260m, si ei pleaca dintr-o zona limitrofa Bucurestiului.Ce ma sfatuiti sa fac? Sa cumpar acum, sa astept pana in primavara conform perceptelor? Care ar fi procentul de supravietuire in aceste conditii? Si care ar fi un nivel de pret / stup cu albine si miere? Stiu ca daca au prea multa miere in stup nu este bine, dar se mai poate extrage mierea? Sper ca cineva sa isi piarda un pic de timp cu mine, si sa incerce sa imi raspunda.Va multumesc :roll:

D006

Aceasta este locatia un de ar urma sa fie amplasati stupii.Poate totusi cineva imi va da o lamurire :uimit:

viorel55

Dupa data de 20 aprilie esti sigur ca stupul nu mai are nici o problema,deci esti sigur de el.
In situatia de mai sus te sfatuiesc sa apelezi la un stupar care sa umble la stupi si sa se pronunte ce este bine de facut.

D006

Netratati pana in primavara au toate sansele sa moara toti . Mai bine ii cumperi , ii aduci acasa , apelezi la un stupar cu experiena , tii pregateste de iernat si la primavara vei avea stupi.

mezenguz

Inca nu-i prea tirziu sa faci tratamentul , dar nu mai astepta mult daca vrei sa cumperi ,trebuie sa tii cont de cate rame ocupa albinele si an functie de asta lasi miere pt iarna . Daca ramele ocopate de albine au coroana destul de mare cu miere ai toate sansele sa le scoti cu bine din iarna . lasa la marginea cuibului o rama cu pastura dupa care sa asezi ramele care sunt ocupate de albine strimtezi cu diafragma ,dupa care poti sa pui o rama cu miere pe care o descapacesi cam 10x10 cm tot la doua zile ,dar cat mai tirziu adica aproape seara si vei avea familii la primavara  . ramele cu miere capacita pastreazale vor fi bune la primavara . Mult succes si este anbucurator ca tot mai multe doamne se ocupa de albine .

un_escu

pt inceput, stupii consider ca sint bine veniti.sunteti la inceput.felicitari pt curaj. pt pregatirea de  iernare va trebui musai ajutor de la un stupar.inca mai este timp favorabil pt pregatire.SUCCES*

stefan1

Ne-ati aratat un loc unde vreti sa-i puneti. Daca nu sunt sub supraveghere, puteti risca sa fie vizitati de hoti. Sau poate in Arges nu exista asa ceva?
Daca vreti sa-i luati in toamna, si parerea mea este ca neaparat trebuie sa apelati la un stupar sai vada inainte de a-i platii si sa-i pregateasca pentru iarna, altfel riscati mult.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Buna dimineata, si multumesc mult tuturor celor care mi-au acordat din timpul lor liber.Sunt lamurita in ceea ce priveste strategia, sper sa gasesc in 2-3 zile un stupar cu experienta care sa dea verdictul.In situatia in care este pozitiv, urmeaza transportul de urgenta si am noroc ca acolo in sat la margine exista un stupar cu care ma voi stradui sa am relatii foarte bune de colaborare,luindu-mi in primire locul de ucenic.Intra-devar, trebuie sa va spun ca in acest sat nu se fura, pare incredibil dar asa este.Livada ( pe aprox. 1500 m) este partea din spate a gospodariei, pentru ca pe portiunea plana de aprox.2000 m se gaseste casa, gradina cu flori si gradina cu legume).Adeavarat ca obosesti dind ocol.Vecinul din dreapta are in grija gospodaria si cei doi caini mari (unul semilup)Multumesc pentru incurajari si mai ales pentru toate sfaturile primite.Promit ca dupa verdictul care il va da stuparul cu experienta, va spun care este situatia. :hi:

filip

Roaga stuparul sa faca 1 chiar doua tratamente cu VARACHET FORTE,apoi pune benzi de Mavrirol la fiecare stup.Asa au o sansa,miere cred ca au suficienta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)