stupul ideal

Creat de dragos2006, Ianuarie 18, 2009, 06:37:21 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Stupul ideal pentru cine ii place este acesta:

serban-cristi

Domnu Milu aveti in practica asa ceva , sunt curios tehnica de lucru in practica ca teorie este foarte multa  :new:

marian67stroe

#62
Din punctul meu de vedere stupul ideal pentru productie este cel pe 10 rame, plus (1,2,3)caturi de 1/2,numarul caturilor variind in functie de mai multi factori,cum ar fi:

- puterea familiei inaintea momentului unui cules principal
- baza melifera in arealul careia este asezata stupina
- experienta apicultorului.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

milu56

Varianta cu mai multe caturi eu o vad cea mai buna pe stupul de 12 rame dar ca sa lucram cu mai multe corpuri nu vad rostul la mai mult de 9 rame unde ierneaza cel mai puternic stup dar cu rama de 1/2 doua corpuri.Primavara se adauga un corp cu faguri artificiali la baza stupului albinele o sa coboare asa cum natura va permite aceasta in ciuda schimbarii temperaturii si nopti reci de primavara.

milu56

Citat din: romikele din Decembrie 05, 2011, 11:30:35 AM
Asemenea stup exista deja in exploatare, cu rezultate excelente.
Tehnologia este asemanatoare cu ME, insa cu manopera semnificativ redusa.
Mai multe vom putea spune dupa inca 2...3 ani de observatii.
Exista in exploatare la dumneavoastra?

milu56

Cu inaltime de 154 avem ceva avantaje.

serban-cristi

Eu am 25fam. bagate pe iarna cu rama de 15 cm cu caturi pe 9rame si 3 caturi pe fam. :roll:

pharaonu75

Citat din: serban-cristi din Decembrie 07, 2011, 08:26:12 AM
Eu am 25fam. bagate pe iarna cu rama de 15 cm cu caturi pe 9rame si 3 caturi pe fam. :roll:

Vrei sa detaliezi, te rog, modalitatea de intretinere a acelor familii, pe etape, de primavara pana primavara?
Ce lucrari faci de-a lungul unui an apicol, cum procedezi, etc.

Eventual deschide un topic separat, la INTRETINEREA ALBINELOR, unde sa ne descrii cum lucrezi cu acest MER!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

serban-cristi

Multe nu prea am ce sa spun; in primavara am transvazat in 2 caturi rame dadant, iar rame la cladit am dat de 15cm,deci in cuib mai am si rame dadant, stupul acum este pe 3 corpuri ,cuibul este in catul 2 si 3 ,dezvoltare spun la fam.(nu roiuri)a fost foarte buna fara multe interventi.   La iesirea din iarna vedem cum sau comportat.Nu am scos nici o rama din cele 3 caturi la fam. dar la roiuri am mai redus cu diafragma.Pt fiecare stup am pregatit 5 caturi ,mai am de cladit si anul acesta f.multe rame.

milu56

#69
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3925.0
Aici am aratat din experentele mele cum am gandit corpul pe 8 rame tocmai pentru nu mai folosi diafragma,reducerea cuibului se face prin reducere de corpuri,bine eu am doar 15 experimental dar pe 9 rame.Iermarea roilor se poate face  pe 2 corppuri despartite cu o diafragma pe verticala se pot ierna 2 roi 4 rame si 4 rame deasupra unei familii despartit intre corpuri cu un PFL sau placaj mrin de 6 mm.

apicraiova

#70
Priceperea si indemanarea reprezinta "stupul ideal".

EDIT: mai foloseste si tasta SPACE, ca ma dor mainile despartind cuvintele!

kamy

pentru mine stupul ideal pt stationar ar fi lada orizontala de 20 rame in pat cald capacul sa se deschida in cap,in spate la fiecare lada un nucleu cand ai o botca,si poti inmultii fara sa simti la buzunar,am avut in 99 tipul ala de lazi si a fost singurul an din viata de stupar cand am venit acasa cu mai multe matci din pastoral dacat am plecat,asa ca ma gandesc serios pe cand voi umbla in trei sau 4 picioare la asta.