sfaturi de pastoral

Creat de danrgd, Februarie 10, 2010, 01:29:44 PM

« precedentul - următorul »

danrgd

Va salut stimati apicultori. Anul acest as dori sa fac pastoral la salcam, am doua variante o padure tanara de 10-12 ani si o alta locatie unde este o padure cu arborii batrani. Ce sfat dati care ar fi mai buna varianta de urmat? :smile:

D006

dupa parerea mea este cea cu arbori batrani, dar ar fi bine s mergi in recunoastere sa vezi unde ii floare mai frumoasa

Bătrânul

Marius dupa ce  am vizionat albumul tau - te incadrezi intre greii stuparitului.  Il salut si pe batrinul tau. :hi:

D006

Citat din: BatrinulMarius dupa ce  am vizionat albumul tau - te incadrezi intre greii stuparitului.  Il salut si pe batrinul tau. :hi:
multumesc  mult :nono:  :hi:  :hi:

D006

in general ar fi indicata padurea mai batrina..
..dar pot aparea si alti factori cum ar fi aglomerarea de familii de albine sa te duca spre padurea mai tinara..

PricopArthur

Bio, ma bucur ca te mai vad postand!
Dan, nu poti hotara la ce salcam sa mergi pana nu s-a format ciorchinele. Si nici atunci, pana nu vezi mierea in butoaie.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Sal, ARTUR..
M-au omorit pe TRIBURi...am MASTER BAN..:sad:

danrgd

Multumesc pentru sfaturi o sa tin cont de ele sper sa fie un an bun.

ioanardelean55

Conteaza  virstra arborilor dar sa  sti ca secretia de nectar este favorizata si de alti factori nu-i enumar pe toti dar la salcam si tei conteaza si expunerea masivului .

danrgd

cred ca o sa optez pentru padurea cu arbori batrani e si parerea prietenului meu el a fost si anul trecut si a fost multumit.

milu56

Dupa experienta lui dl.Tanse stiu ca padurea de salcam este bine sa aiba in jur de 15 ani.