Natural si Bio

Creat de dragos2006, Octombrie 18, 2007, 03:29:31 AM

« precedentul - următorul »

D006

Domnule  AndreiRN,
Mi se pare interesanta afirmatia dumneavoastra cu atit mai mult cu cit cunosc ca exista Feral Bee Project care din putinul pe care il stiu se ocupa cu recenzare roiurilor care traiesc in padure sa zicem si care se pare ca traiesc fara tratamente. Din cite stiu vor sa faca : "Establish a test apiary in a woodland area, or other such location that has minimum forage within 1 mile radius (after Mid May
when tree bloom ends.)
V-as ruga daca stiti domnul  ce fel de faguri foloseste?
Multumesc pentru raspuns.
Sanatate si Noroc

Bătrânul

Chiar ESTE CINEVA dintre apicultori cu experienta cine crede ca se poate face apicultura fara tratamente ??????  :limba:  :nono:

puiu

Da.
Impostorii si naivii. :hi:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

D006

Eu ca incepator observ si comunic.
Pana acuma nu am tratat cu nimica si ieri asa arata unul din stupi.
10 rame de puiet si ff putina miere.

andrei_salaj

eu iti recomand sa ai mare grija...doar daca ai bani sau unele solutii...daca cmv ramai fara ele...atunci nu trata..dai inainte... :hi:

D006

Pai cam asa o sa fac si o sa raportez.
Richard o boaba sau un praf nu a pus in stupi de 20 de ani.

stefan1

Citat din: BatrinulChiar ESTE CINEVA dintre apicultori cu experienta cine crede ca se poate face apicultura fara tratamente ??????  :limba:  :nono:
Pe un forum german de specialitate e un user cu nikname MANNE care si-a trecut la avatar ca nu a mai aplicat nici un tratament la stupi din 1993.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gudas valentin

Citat din: stefan1
Citat din: BatrinulChiar ESTE CINEVA dintre apicultori cu experienta cine crede ca se poate face apicultura fara tratamente ??????  :limba:  :nono:
Pe un forum german de specialitate e un user cu nikname MANNE care si-a trecut la avatar ca nu a mai aplicat nici un tratament la stupi din 1993.
Dar nu specifica daca mai are albine  :zzz:
                  valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

stefan1

Valy Gudas:"Dar nu specifica daca mai are albine."
Da, ar fi si asta o posibilitate. Si atunci de ce ar mai invata pe altii?
E un banc dragut:
Ion si Gheorghe se intalnesc pe drum.
-Ioane, ce ai dat tu la vaca cand a fost bolnava?
- Am dat cutare leac...
......
A doua zi se intalnesc din nou.
-Ioane, am dat la vaca  exact cum ai spus tu si imediat a murit.
- Si a mea la fel.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

BOB0

Citat din: BatrinulChiar ESTE CINEVA dintre apicultori cu experienta cine crede ca se poate face apicultura fara tratamente ??????  :limba:  :nono:
Da este posibil,dupa metoda crearii unei ferme ,,LIBER FREE la suine (RESPECTIND  PROPORTIILE) Trebuie numai sa gasesti locul ??? Izolare stricta de cel putin 15 km.pe tot parcursul anului iar in perimetru epoatatiei sa asiguri cules in perioada pastorala din an.Trebuie sa fii acasa cu PAOLOGIA VETERINARA in general si cu PATOLOGIA ALBINELOR in  special.IN ACEST MOD OBTII MIERE SI  ALTE PRODUSE APICLE ,,SUPER BIO" ,Dar,cine poate asgura asemenea conditii????De aceia pentru a face miere  ,,BIO" respectati conditiile ce se cer ,.....si dupa o perioada de MONITORIZARE de doi ani si in continuare poti vinde miere BIO la preturi cu 20-30 lasuta mai mari. CARE SUNT CERINTELE UNEI STUPINE BIO?-  Sa faci tratamente cu medicamente indicate de catre controlori. Sa ai utilata camera de  exractie dupa reguli S-V. Sa  respecti tehnologia de extractie si depozitare a mierii. Stupii sa nu fie vopsiti cu vopsele ce contin rasini sintetice ,ramelese ancoreaza numai cu sirma inox.iar  fagurii art.sa aiba certif. BIO. E.T.C........SUCCESURI in dobindirea CERTIFICARII de STUPINA BIO!!!!! :hi:

D006

Eu am auzit ca si cuie cu inbin ramele trebie sa fie inox.Cuie boi

D006

Un site care se ocupa numai cu apicultura Bio.
http://biobees.com/

D006

Trebuia sa traduci in romaneste,sa mediatizam.Ce este prescris pentru programul bio este inposibil de realizat.Nu este suficient,fara antibiotice si fara amitraz.Nu am timp sa le scriu ce pretentii mai sant.

D006