Apilarnil..recoltare pastrare...

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:34:20 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

buna seara
cunosc procedura de recoltare a larvelor de trantori precum si de pastrate in frigider la temperaturi de -5-20 grade dar nu stiu procesul de prelucrare, mai cu seama cum se procedeaza cu caste larve, se pastreaza intacte sau se transforma sub forma de pasta prin paserare.
Daca stie cineva va rog sa-mi spuneti
o seara frumoasa

Aurel

      Se pare ca subiectul nu prezinta interes si a luat pauza.Pacat!Era un subiect ce putea fi exploatat de unii.care au pus niste intrbari.
       Numai bine!

morozan simion

as fi vrut si eu un raspuns pertinent de la un prisacar iscusit care detine informatii cu privire la acest lucru

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

domnule bio i-mi dati si mie secretul de preparare si pastrare al apilarnilului?

pharaonu75

Se pastreaza foarte bine in sticle pet, la congelator! Sau amestecat cu miere si tinut in borcan, la frigider!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

dar larvele trebuie paserate, sa devina sub forma de pasta nu?

bio

la5rvele eu le bag in congelator exact cum reusesc sa le extrag .

Unele mai strivite, altele mai intregi ...

cei care imi iau apilarnilul stiu ce sa faca mai departe cu ce am adunat eu.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: morozan simion din Martie 16, 2013, 10:03:36 PM
dar larvele trebuie paserate, sa devina sub forma de pasta nu?

Se dau prin blender apoi se filtreaza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Simioane, intreaba si tu pe cel care vrea sa-ti cumpere apilarnilul daca il vrea "pasta"..

La mine, cei care imi mai cumparara apilarnilul prefera sa poata distinge cit mai multe larve in apilarnilul congelat.

morozan simion


ramysun

As vrea sa ma apuc si eu in 2014 (sau poate in 2015, depinde de iscusinta mea de elev si de disponibilitatea eventualilor profesori ^:)^ ). Inca sunt la faza de studiu pdf, carti de d-l Iliesiu etc dar as vrea sa intru cu nasul intr-o stupina, langa un stupar care face asta "cu ochii inchisi" sau macar are mai multa experienta decat mine (a se citi zero  :D) . sunt din Cluj-Napoca, iar stupina o am in Aschileul Mare. Pentru cei care m-ar putea ajuta cu sfaturi/practica/ucenicie in de-ale apilarnil-ului astept mesaj privat. Doamne ajuta!
In Apis Veritas

skype: ramysun