Un sfat,un ajutor

Creat de eusebiu, Septembrie 04, 2008, 11:36:15 PM

« precedentul - următorul »

eusebiu

Multumesc pentru sfat.Osa invat si cu pozele,am doar 40 ani.Timp pana la suta mai este pentru toti. Nu deschid stupul cu regina noua decat peste 10/12 zile.sunt multumit ca are regina teinegru65.Sper sa nu va suparati si sa-mi raspudeti daca mai am nelamuriri.

D006

va rog dak poteti sa imi raspundeti cum deosebesc o regina tinara fata de una batrana???????
:wink:

PricopArthur

Citat din: adrianva rog dak poteti sa imi raspundeti cum deosebesc o regina tinara fata de una batrana???????
:wink:
Dupa culoarea cu care este marcata  :wink2:
Miere multă şi inimă curată!

eusebiu

La cate zile de la eclozare se trantoreste regina? Are 15 zile si sanse de imperechere nu mai sunt. Astazi 18 grade.stupul este ne desfacut din 15.09.
Astept si vremea care o sa fie mai calduroasa. Stupii au avut un consum mare de miere? Asa pare la mine.

bee_lover

Si la mine au avut consum mare ... la unii stupi deja au inceput sa si descapaceasca din ultimele rame sa duca in cuib. La noi au fost aproape 2 saptamani cu zile ploioase si reci.

PricopArthur

Citat din: eusebiuLa cate zile de la eclozare se trantoreste regina? Are 15 zile si sanse de imperechere nu mai sunt. Astazi 18 grade.stupul este ne desfacut din 15.09.
Astept si vremea care o sa fie mai calduroasa. Stupii au avut un consum mare de miere? Asa pare la mine.
Cred ca ar fi cazul sa ii dai o regina de la rezerva.
!5 zile nu ar fi mult, dar nici putin. De regula, dupa 2 saptamani ar fi trebuit sa oua.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Am avut matca primavara devreme, care a inceput sa oua la peste o luna de la eclozionare. Vremea rece si putinatatea trantorilor au impiedicat-o sa se fecundeze mai devreme. Cred ca se trantoreste doar cand fizic nu poate sa zboare. Pericolul este sa dispara la zborurile de imperechere, ca pe vremea asta are mai multi pradatori ca vara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

eusebiu

Azi,am facut unirea cu un roi,care ocupa 5rame si nu avea miere pt iarna.
La noi noaptea sunt 5-6grade,iar ziuamax20 grade.
Tot azi am unit 2 familii la care adisparut din miere.Parerea mea este ca le-a atacat viespile sau alte familii.

PricopArthur

Citat din: eusebiuAzi,am facut unirea cu un roi,care ocupa 5rame si nu avea miere pt iarna.
La noi noaptea sunt 5-6grade,iar ziuamax20 grade.
Tot azi am unit 2 familii la care adisparut din miere.Parerea mea este ca le-a atacat viespile sau alte familii.
Atacurile in toamna sunt periculoase, pt ca albinele atacate se pot uni cu cele atacate, si vei gasi lada fara miere sau albine.
Acum vreo cativa ani am gasit o matca doar cu 3 - 4 albine dupa ea.
Miere multă şi inimă curată!

D006


PricopArthur

Citat din: szolosi_robert[url]
Interesanta imagine. De unde spuneai ca esti?
Miere multă şi inimă curată!