Mutare cuib

Creat de gore, Iunie 08, 2009, 05:12:27 PM

« precedentul - următorul »

gore

Vin cu o întrebare pentru cei experimentaţi: cum să procedez pentru ca într-un stup pe 10 rame 1/1 cu corp deasupra tot cu rame de 1/1, matca să urce şi să depună ouă. Menţionez că în corpul de sus am rame clădite de 1/1 cu miere pe ele, altele goale şi rame de 1/2.
Spuneţi dacă am procedat bine: în cuib aveam 9 rame cu puiet şi rama clăditoare. Am luat 2 rame cu puiet gata de eclozionare şi le-am urcat în corpul de sus, lîngă care am pus rame clădite goale şi în continuare altele. În corpul de jos am completat cu alte rame goale şi rama clăditoare. Toate ramele cu miere sunt în corpul de sus, în cuib nu am lăsat decât ramele cu puiet şi coroniţa aferentă.
Întrebarea este, va urca matca să depună ouă şi în corpul de sus?
Aştept sfaturi.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

eusebiu

Eu am stupii cu cat de 1/1 si am intre2-4 rame ouate aproape complet la ora asta. Dumneata ai pus 2 rame cladite jossi ai ocupat regina cateva zile + puietul care iese, ai sanse spre sfarsitul lunii sa oua si sus. Totul este relativ si tine de vreme,cules si de ponta reginei.

bucovineanu

Citat din: goreVin cu o întrebare pentru cei experimentaţi: cum să procedez pentru ca într-un stup pe 10 rame 1/1 cu corp deasupra tot cu rame de 1/1, matca să urce şi să depună ouă. Menţionez că în corpul de sus am rame clădite de 1/1 cu miere pe ele, altele goale şi rame de 1/2.
Spuneţi dacă am procedat bine: în cuib aveam 9 rame cu puiet şi rama clăditoare. Am luat 2 rame cu puiet gata de eclozionare şi le-am urcat în corpul de sus, lîngă care am pus rame clădite goale şi în continuare altele. În corpul de jos am completat cu alte rame goale şi rama clăditoare. Toate ramele cu miere sunt în corpul de sus, în cuib nu am lăsat decât ramele cu puiet şi coroniţa aferentă.
Întrebarea este, va urca matca să depună ouă şi în corpul de sus?
Aştept sfaturi.
Daca familia era bine populata si regina nu avea loc pentru ouat urca singura. Asa va urca mai greu, in functie de ponta reginei si vreme cum a zis si Eusebiu.

D006

Dle Gore, de ce doriti sa aveti o familie pe 20 rame Dadant?

D006

din cate am invatat de la taicameu etaju se lasa pt miere si jos pt puiet
si asa nu se mai fac greseli de genu : 1 sa extragi miere  apoasa,prea fluida ca albinele o duc sus doar cand e buna
2 nu poti pierde regina cand extragi de sus ca nu se urca sus
etc

gore

Aşa este, ţine de ponta şi de vreme, vreau să ouă şi sus, dar numai pe o parte din ramele de 1/1, restul sunt de 1/2, deoarece în acest fel pot da de lucru albinelor iar roirea stopată, se creează spaţiu mai mare, bineînţeles cu o condiţie, controlul permanent la 7-10 zile pe acestă perioadă
Nu ştiu, este corect ce a zis apis 09, sus urmăresc să am numai miere în special în ramele de 1/2, dar e bine să mai experimentez, voi vedea dacă merge.
Vă mulţumesc.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming