urdinis.

Creat de pngflorin, Noiembrie 04, 2007, 12:51:29 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Care este distanta pt urdinis pe timp de iarna ?
Cate un cm pt fiecare interval ?
Florin.

filip

Urdinisul pe timp de iarna trebuie sa impiedice soareci si pasarile sa deranjeze stupul,chestia cu intervalul e relativa .Urdinisul trebuie sa permita albinelor sa iasa la zborul de curatire de aceia e important sa fie verificat sa nu fie blocat cu albine moarte in timpul iernii.Odata cu venirea iernii albinele se aduna in ghem ,dar cind timpul o permite ies la zborul de curatire,de acea e bine sa cureti albinele cam la o luna cu o sirma curbata pentru a nu avea surprize.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Odata cu scaderea temperaturii in cursul noptii, este necesara redimensionarea urdinisului, care la intrarea in iernat trebuie sa corespunda puterii familiei, socotindu-se 1 cm pentru fiecare interval ocupat de albina.
Este important sa se previna excesul de umiditate pentru a feri fagurii de mucegaiuri. Masurile care se iau pentru asigurarea ventilatiei corespunzatoare trebuie sa nu vina in contradictie cu cele ce vizeaza asigurarea  unui regim optim de temperature.

D006

..a venit racoarea este timpul pt redimensionarea urdinisului...

D006

eu nu's adeptul micsorarii exagerate a urdinisului sa nu uitam ca de da o zi calda ele una doua se apuca de curatire si pot bloca urdinisul.

PricopArthur

Teoria spune 1 cm de fiecare rama cu albina. In practica, am lasat cam 4 - 8 cm. Am si gratii pt soareci. Cand urdinisul a fost prea larg, albinele au facut praguri de propolis la urdinis (in lada). Cand au fost prea mici, datorita umezelii mi-a mucegait pastura din afara ghemului.
Iernez cam pe 4 - 6 faguri, asa ca, teoria este realitate.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

cam ce inaltime au urdinisele dumneavoastra. ale mele sunt de 2 cm

PricopArthur

La lazile orizontale am 20 mm, dar am reductoare la 8 mm. La lazile me am10 mm.
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

.
Pe timpul iernii am numai urdinisuri cu inaltimea de 8 mm.Nu trebuie pun gratii pt. soareci.

PricopArthur

Dle bucovinean,
                este excelent sa nu aveti devoie de prtectie impotriva soarecilor. Pe la noi sunt niste inamici redutabili.
Cum reusiti sa nu aveti probleme cu ei?
                            Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Avind urdinisul cu inaltimea de 7-8 mm soarecii nu reusesc sa intre in stupi. Incearca dar nu reusesc.

pngflorin

Aceeasi inaltime o am si eu la orizontali.
Si aceeasi intrebare pun si eu, pot sa intre soarecii pe urdinis la aceste cote ?

PricopArthur

la orizontali am reductoare cu 8 mm inaltime si in anii trecuti am avut probleme cu soarecii. De atunci pun intotdeauna gratii.
                       Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Trebuie sa fie 7 mm cind este nou, cu timpul devine 8.Daca este mai mult incep problemele. Personal folosesc acest lucru de foarte multi ani si am avut probleme doar daca era mai mult de 8 mm.

PricopArthur

Voi incerca si eu cu 7 mm. E excelent sa nu ai gratie, albina sa poata circula libera.
          Multumesc
Miere multă şi inimă curată!