Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 09, 2010, 10:56:39 PM
In Baragan a suflat un vant rece ca de inceput de iarna, dar pe la amiaza s-a incalzit binisor!
Au adunat albinele polen intr-o veselie!

faraoane... de unde esti?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: dragos2006 din Septembrie 09, 2010, 10:12:09 PM
Ce e frigul asta ???  la mine acasa vine iarna  :mad: Nu-mi aduc aminte in ultimii 10 ani sa fie un inceput de toamna asa de rece.
Incalzirea Globala.

tassevasi

Citat din: AndreiRN din Septembrie 10, 2010, 08:32:34 AM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 09, 2010, 10:12:09 PM
Ce e frigul asta ???  la mine acasa vine iarna  :mad: Nu-mi aduc aminte in ultimii 10 ani sa fie un inceput de toamna asa de rece.
Incalzirea Globala.

  Mai degraba , haos climatic,  ori .....racire globala !!!

D006

Saptamana tracuta a fost in vizita la mine Marius alias Crombra iar pana am facut gratarul a dat o fuga cu Marian la recoltat catina .

stefan1

  Catina, din cate stiu, e bine sa se recolteze ceva mai tarziu sau cat mai tarziu.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Da, imi aduc aminte ca mergeam cu tata sa culegem dupa inceputul scolii.
Mergeam pe malul Teleajanului pe la Blejoi pe unde se juca Janese.

D006

Citat din: stefan1 din Septembrie 12, 2010, 01:57:44 AM
  Catina, din cate stiu, e bine sa se recolteze ceva mai tarziu sau cat mai tarziu.

  Mai tarziu nu mai gasesti nimic , toata este adunata si ia drumul Germaniei.

pharaonu75

Citat din: FlorinI din Septembrie 10, 2010, 08:13:21 AM
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 09, 2010, 10:56:39 PM
In Baragan a suflat un vant rece ca de inceput de iarna, dar pe la amiaza s-a incalzit binisor!
Au adunat albinele polen intr-o veselie!

faraoane... de unde esti?

Din Slobozia!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 12, 2010, 12:38:26 PM
Citat din: stefan1 din Septembrie 12, 2010, 01:57:44 AM
  Catina, din cate stiu, e bine sa se recolteze ceva mai tarziu sau cat mai tarziu.

  Mai tarziu nu mai gasesti nimic , toata este adunata si ia drumul Germaniei.

Foarte destepti nemtii! Pacat ca noi nu suntem in stare sa ne exploatam bogatiile patriei! :sad: :sad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

daca am sti ( si stim, dar interesele nu converg!), numai din agricultura si turism, am trai linistiti!.. dar........interesul, poarta fesul!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

  Anul acesta s-a dat lovitura grea in agricultura , numai fraierii nu s-au umplut de bani ! Cel putin cei care au cultivat floarea soarelui sunt boieri la ora actuala.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Septembrie 12, 2010, 07:47:45 PM
  Anul acesta s-a dat lovitura grea in agricultura , numai fraierii nu s-au umplut de bani ! Cel putin cei care au cultivat floarea soarelui sunt boieri la ora actuala.

Si cu toate astea, acum cateva zile spuneau ca se va scumpi uleiul!
NUMAI LA ROMANI SE POATE! :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Normal ca se scumpeste , deoarece pretul la achizitia de floarea soarelui s-a dublat !

Florin-braileanul (FlorinI)

sunt fericit.... deocamdata
am venit cu stupii pe vatra,
am cca 4-5 rame cu puiet,
o sa incep hranirea de stimulare,
sunt la cca 2 km de dunare si sper sa infloreasca menta,
am facut tratament cu varachet,
am implinit 46 de anisori.. :roll:.. ieri, o zi frumoasa de septembrie cu 25 grade
si.....

imaginea poate sa spuna motivul fericirii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

La multi ani! :hi:
S-a lasat cu chef? Nu de alta, dar vad ca la 8 dimineata deja erai pe forum...
Toate cele bune! Frumosi stupi, "frumoase" albine!
Si gardul este gospodaresc, nu doar dulapul pentru pastrarea si tratarea ramelor!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube