Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Buzoianu

Citat din: maximotgv din Ianuarie 22, 2015, 11:23:00 PM
Citat din: PACO din Ianuarie 22, 2015, 11:14:33 PM
Unul cu lingura, altul cu furtunul iar tu cu gargara, chiar ca nu mai este nici o concurenta loiala !
Numai din gargara a facut 41 de mesaje! Mai are putin si ajunge great veteran fara sa spuna sau sa arate nimic. Poate-i trage frana vreun administrator.
Max  ....ești obsedat de nr mesajelor?
Te-am făcut ....am mai multe ca tine.... Sac!

Buzoianu

Citat din: PACO din Ianuarie 22, 2015, 11:14:33 PM
Unul cu lingura, altul cu furtunul iar tu cu gargara, chiar ca nu mai este nici o concurenta loiala !
Poco tu apari ......dispari...
ai o prezenta fantomatica asa....ia........zii si tu.....
cu albine,cu astea....

Ignatov Andrei

Citat din: Buzoianu din Ianuarie 22, 2015, 11:47:42 PM
Citat din: PACO din Ianuarie 22, 2015, 11:14:33 PM
Unul cu lingura, altul cu furtunul iar tu cu gargara, chiar ca nu mai este nici o concurenta loiala !
Poco tu apari ......dispari...
ai o prezenta fantomatica asa....ia........zii si tu.....
cu albine,cu astea....

Chiar asa...

Tu cand ne spui ceva si de albine ??? :wink2:

cocobeny

Ca fapt divers, mai este acest forum consacrat apiculturi sau nu, ca sa stimi sa cautam alta sursa de inspiratie.  ))/  :nod:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Adrian.B.

Tot asta ma intreb si eu. Acum intreb si eu ceva. De obicei pun o turta pe la sfarsitul lui ianuarie dupa zbor de curatire. La unii stupi iau turta la altii abia se ating de ea. Miere mai au la fel iar puiet sa zicem la niciunul. Care e explicatia?

apivasmob

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 23, 2015, 05:57:16 PM
Tot asta ma intreb si eu. Acum intreb si eu ceva. De obicei pun o turta pe la sfarsitul lui ianuarie dupa zbor de curatire. La unii stupi iau turta la altii abia se ating de ea. Miere mai au la fel iar puiet sa zicem la niciunul. Care e explicatia?


Cei care trag turta au puiet ceilalti sunt mai puturosi dar si ei au la ora asta ceva oua sau chiar larve.
Sanatate tuturor apicultorilor

1997wolf

Este loc pentru toti sub soare.

popa georgian

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 21, 2015, 10:03:21 PM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 21, 2015, 09:24:39 PM
Daniel e pe meserie !

https://www.youtube.com/watch?v=jY8YDqKJoYE
Stai sa vezi ce achizitie mi-am facut iarna asta,o ditamai lingura de la chinezi!O sa fie marca inregistrata! =)) =))
daca lingura e mare , oala cat este? =))

gore

Cei care nu s-au apucat de turta, au miere pe rame mai multa decat cei care nu au inceput turta, iar cuibul este mai jos. Posibil sa fie si ceva puiet in unele familii.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Adrian.B.

Am  precizat ca nu aveau puiet. Intradevar domnule Gore cei care au sarit pe turta aveau mai putina miere, dar mai aveau destula.

APIS PARASCHIV

a folosit sau fokoseste cineva masina de frezat far tools mr 40?

Ignatov Andrei

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 23, 2015, 09:12:09 PM
Am  precizat ca nu aveau puiet. Intradevar domnule Gore cei care au sarit pe turta aveau mai putina miere, dar mai aveau destula.

Ghemul se deplaseaza pe timpul iernii in functie de zona in care matca va reancepe depunerea oualor. Daca acea zona este mica si nici ghemul chiar atat de mare, iar hrana este departe, cand prind momentul, dar si sursa, aduc hrana aproape de acea zona.

Cand ghemul este mare si ajunge fara probleme la hrana, indiferent de temperatura, atunci nu va apela la alte surse tocmai pentru a nu schimba configuratia pe care si-a stabilit-o din toamna !

cornelioandanciu

Asa fac eu predictiile meteo! Exact cum spuneti si dumneavoastra, cand albinele aduc mierea in jurul puietului ,vine timp rau!
Va salut.

Ignatov Andrei

Citat din: cornelioandanciu din Ianuarie 23, 2015, 11:12:44 PM
Asa fac eu predictiile meteo! Exact cum spuneti si dumneavoastra, cand albinele aduc mierea in jurul puietului ,vine timp rau!

=D> =D>
Sau... chiar au de gand sa inceapa depunerea de puiet ori sa accelereze depunerea de puiet si e nevoie de mancare mai aproape si "mai multe lemne pentru foc" !!!

Adrian.B.

Ca o curiozitate domnu Andrei , eu nu am gasit asta in nicio carte iar cum nu prea umblu in stupi iarna asta nu am stiut. Multumesc.