Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Am o rugaminte la cineva care se misca mai rapid pe net , imi trebuie graficul cu ponta reginei pe fiecare luna a anului ! Multumesc anticipat !

calmusdaniel

Albinaromaneasca. Bine ai venit pe forum! :hi: :hi:

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2015, 08:11:36 PM
Am o rugaminte la cineva care se misca mai rapid pe net , imi trebuie graficul cu ponta reginei pe fiecare luna a anului ! Multumesc anticipat !

... cred sa sunt prea multe varibile intr-un astfel de grafic .Ce a pontat matca intr-o luna de sfirsit de iarna sau inceput de primavara a unui an difera de la an la an.

2013...februarie geros--
2014 februarie mai calduros ca niciodata.

plus ca ponta cred ca difera si in functie de matca ca individ (tinara, batrina,s.a) cit si ca matca ca rasa(carpatina, bucfast s.a.)

parere personala ... matca oua cam cita albina are sa acopere puietul sa ii asigure caldura necesara de dezvoltare.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 19, 2015, 08:11:36 PM
Am o rugaminte la cineva care se misca mai rapid pe net , imi trebuie graficul cu ponta reginei pe fiecare luna a anului ! Multumesc anticipat !

Dai examen??????????/ :D
Sanatate tuturor apicultorilor

D006

Intrebare de baraj ! a folosit cineva turte cu suc de ceapa ?  cat este valabila o astfel de turta ?

mircea_tm_gt

am citit intr-o carte cum ca , sucul de la ceapa trebuie consumat in maxim 12 ore...dupa 12 ore se oxideaza...

eu am folosit ceapa macinata  in toamna la hranirile de completare, de fapt in fiecare an folosesc, si acum doua zile am bagat mana intr-un roi sa vad cum sta cu mancarea. Ei, am bagat degetul intr-o rama si se simtea gust puternic de ceapa, am folosit zahar "invertit" prin fierbere, nu a cristalizat nici o celula si foarte multi colegi de pe forum, spun ca zaharul cristalizeaza iarna in rame. Sincer, in fiecare an am facut asa, si nu s-a cristalizat nimic...sanatate

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 20, 2015, 08:27:14 AM
Intrebare de baraj ! a folosit cineva turte cu suc de ceapa ?  cat este valabila o astfel de turta ?

tot la mine afli raspuns .... doar esti elevul meu .

Am folosit de a lungul timpului de foarte multe ori in diferite moduri sucul de ceapa in hranirile de stimulare a albinelor si de citeva ori si in hraniri de completare .
Am folosit in mai multe moduri :
--tocata, stoarsa si folosit doar sucul. Eram inca mare sef in comandament si la o mica  rugaminte aveam 1 litru de suc de ceapa facut de catre personalul care i-si desfasura activitatea in  blocul alimentar, sirop  care prima data l-am folosit astfel. Am preparat o solutie cu suc de ceapa, ceva tincturi de plante medicinale pe care le injectam in pungi de 200 gr cu zahar pudra carora le faceam citeva intepaturi apoi le asezam pe familiile de albine.

Apoi de-a lungul timpului am folosit in fel si fel de moduri...
-deci adunam suc de ceapa obtinut prin stoarcere,...care il foloseam cit mai repede....
--tocam ceapa si tocatura o puneam cu totul in turtele care le faceam..
--tocam ceapa,..tocatura o puneam in pet-uri peste care am adaugat alcool dublu rafinat si apoi in timp foloseam aceea tinctura.
--tocam ceapa ...si tocatura cadea direct in vasul cu apa in care faceam siropul si dupa putin timp adaugam si zaharul invirteam si dadeam la albine . Aveam in pavilion masina de tocat..:))... Ce imi aduc aminte cu placere... este  ca dupa ce albinele trageau siropul, zile multe apoi albinele umblau ca minerii prin startul de "foloshtini" de la tocatura de ceapa ramase pe fundul hranitorului ...
La inceput cind faceam tocatura curatam ceapa cu simt de raspundere de parca o foloseam la gatitul de mincare... apoii am trecut numai la o curatare sumara a cepei taind doar partea de jos cea cu pamint .

D006

Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 20, 2015, 08:40:34 AM
am citit intr-o carte cum ca , sucul de la ceapa trebuie consumat in maxim 12 ore...dupa 12 ore se oxideaza...

  Smecheria e sa faci acum turte proteice cu suc de ceapa si sa le administrezi dupa 15 feb. Numai sa tina pana atunci.

calmusdaniel

Sucul de ceapa se foloseste in turte,in sirop,eu l-am folosit si din cate stiu eu ar prelungi viata albinei,dar asta o stiu de la batranii mei din  stupina.Dar vad ca domn profesor Bio a predat deja o lectie elevului nestiutor,cum sta treaba cu ceapa! =)) =))

Adrian.B.

SI eu folosesc diferite sucuri, si iata ce am observat. Sucul de ceapa prelungeste viata albinei(am gasit albine cu barba). Sucul de morcovi imbunatateste vederea (nu am vazut nici o albina cu ochelari) Sucul de usturoi previne furtisagul( nu se apropie nimic nici viespie sau soarece, le pute gura) Sucul de portocale are vitamina C si previne gripa(n-am vazut albina sa-i curga nasul) Sucul de telina mareste ponta matcii(am vazut trantorii cu s..la sculata ) Toate astea le bag in turta cu 20 mililitri de votca( aduce buna dispozitia) si o asezonez cu masline. Se poate folosi tot timpul anului.

bucovineanu

Ar mai trebui adaugat si ceva muschi tiganesc sau sunca presata care mentin un tonus ridicat albinelor si duce la dezvoltarea muschilor, astfel ele pot sa care greutati duble.  :smile:

Adrian.B.

Asta se subantelege, ca trebuie si ceva muschi(la albine).Ganditi-va in pastoral unde trebuie sa fie mai puternice ca cele ale vecinilor. A venit odata unu la mine si a zis ca albinele lui au ochii umflati. M-am prefacut ca nu stiu nimic.





calmusdaniel

Ma,cred ca voi sunteti invidiosi,lasa-ti omul in pace ca el vrea shaworma cu de toate! =)) =))

D006

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 20, 2015, 11:23:14 AM
Sucul de ceapa se foloseste in turte,in sirop,eu l-am folosit si din cate stiu eu ar prelungi viata albinei,dar asta o stiu de la batranii mei din  stupina.
Tot nu ai raspuns la intrebare ! ce termen de valabilitate are o turta cu suc de ceapa ???  sau mai bine spus , poate acel suc sa devina toxic daca trece o anumita perioada de timp pana la administrarea la colonia de albine ?

PS. Rog pe cei care nu au tangente cu subiectul dar au mari pasiuni culinare sa-si deschida un topic pe gustul lor .