Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Problema e cau au facut magării foarte mari inadmisibile pentru nici un apicultor ! Din cauza lor ne dă neamțul peste bot cu pretul ...

calmusdaniel

Pe buna dreptate,dar cum ajunge mierea la ei fara analize?Am inteles ca si la Dobre s-au returnat 90t poliflora, cu sirop si antibiotic si cam tot atata de salcam.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 08:58:31 PM
.... Din cauza lor ne dă neamțul peste bot cu pretul ...



Cum draq-ului ne da cu pretul peste bot..??. anul trecut poliflora ~ 10 ron /kg...anul asta a sarit de 12 Ron/kg.. Crestere de 20% chiar si mai bine.

Tot sa ne dea asha cu pretul peste bot...  :P...
... nu stiu daca a mai fost vreodata 12-12,5 Ron/Kg de poliflora, 13 Ron /kg de tei...a fost an Ok d.pd.v. al pretului oferit la en-gros.

pharaonu75

Nelule, a fost an prost in ceea ce priveste productia! Anul asta, 2015, daca productia va fi buna, nu mai vedem noi preturile astea la en-gross!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

...il doare in piaspe pe neamt cum a fost anul...

..daca s-a facut miere la jumate el era nebun sa ne-o platesca dublu..??

Las ca avem presedinte de al lor si ne considera miere nemteasca si ne va da pret si mai bun anul asta.. =))

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 14, 2015, 09:12:56 PM
Pe buna dreptate,dar cum ajunge mierea la ei fara analize?Am inteles ca si la Dobre s-au returnat 90t poliflora, cu sirop si antibiotic si cam tot atata de salcam.

De cind ma stiu au fost probleme cu loturi de miere... nu mai caut in mesaje vechi, dar asta cu probleme la loturi este in fiecare an. Poate pe viitor nu vor mai fi probleme.

D006

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 14, 2015, 09:12:56 PM
Pe buna dreptate,dar cum ajunge mierea la ei fara analize?Am inteles ca si la Dobre s-au returnat 90t poliflora, cu sirop si antibiotic si cam tot atata de salcam.
Unii romani sunt așa de cretini incat se cred deșteptii  pamantului . Ai dat antibiotice la albine ? fii sincer cu procesatorul si spunei ca ai miere cu probleme dar nu te mai da marele apicultor BIO  , si ca faci inșpe tone de miere bio.  Cat de jegos să fii incat sa ai acreditare bio si sa dai antibiotice la albine . Era un banc cu bio , bio , bio , dar acum imi vine sa vomit cand aud de apicultorii bio.
  Gata hai sa inchidem subiectul si sa revenim la oile noastre , pardon la albinele noastre.

Eugen B

Mai bine oi. Pe agrotv sau la viata satului f rar spune de albine. De oi se spune toata ziua.

D006

#9022

pad3

cand am vazut primul stup am zis ca nu-i adevarat: daca asa tb sa fie o fam in ian inseamna ca eu nu voi iesi din iarna cu albine. noroc ca am vizualizat pana la final si m-am mai linistit.
frumos. sa te bucuri de rezultate deosebite  =D>
somnul ratiunii naste monstri

D006

Da ai sti ca am gasit la un prieten in luna oct 15 familii din care 10 daca aveau 1 kg. de miere . Am unificat 4 si sper ca pe restul sa le scot la liman . Le-am bagat rame cu miere si cate doua in ladă si sigur la salcam 2 vor face si ele ceva treaba.

pad3

nu am inteles de ce nu ai restrans cuiburile.(ma refer la ceilalti stupi, nu la ala premium). ca incepator am fost instruit de majoritatea forumistilor ca e musai  sa reduci la 5-7 rame. sau face parte din stilul tau ''nonconformist''? :P
somnul ratiunii naste monstri

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2015, 08:13:46 AM
Aii vedem albine .
...

Care spuneai ma, ca Dragos nu pune mana pe vreo rama? :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

Dragos pune mana pe rame cand e vorba sa faca impresie artistica si mai ales cand arata stupul ala in pat cald.Orricum e de apeciat pt ca-si arata stupina fata de altii care doar se dau apicultori si-ti dau raspunsuri de pe google.

D006

  In filmele mele nu trebuie sa apar eu , trebuie sa se vada albinele . Oamenii sunt interesati de albine nu de cat de frumos sunt eu !  :D Ca lucrez eu sau altul nu are importanta , important este sa prezinte cat mai multe situatii din viata albinelor.
  Stangerea cuiburilor e importanta in primavara , acum se descurca ele .

D006

#9029
Inca o dovada ca in ultimii 40 de ani nu s-a mai inventat nimic in apicultura :


http://www.youtube.com/watch?v=eWid2MuTt-U