Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Domnule Dragos,
imi permit sa va intreb: de ce considerati ca familia respectiva a murit de Nosemoza? De ce excludeti furtisagul drept cauza a disparitiei albinelor din acel stup?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

PACO

si eu cred ca tot despre un atac este vorba,plus ca nici familia respectiva nu pare sa fi fost mare.

D006

  Si eu inclin sa cred ca o cauza importanta a fost atacul de viespi .

Florin D.

Selectie naturala.
Traiasca viespile!
:)

D006

  Elementele care nu se pot apara de dusmani trebuie lasate sa dispara de la sine.

D006

si niste poze :

tatar ady

Dl Dragos in ultima poza se vede o punga cu miere pusa peste rame ,punga este intepata sau este subire si o gauresc ele?

D006

  Este punga subtire de joasa presiune si nu are nevoie de nici o gaura .  Intepata ar curge mierea din ea.

Nelly88

oare cate albine au murit in siropul ala din galeata?  :qp:

D006

  Vorbim des despre hranirile de stimulare si influenta lor asupra pontei reginei . In fapt acest lucru e mai mult legenda ...  sa ma explic . Regina nu va tura motoarele pana cand ziua nu va creste si nu va fi cald si noaptea . Spre exemplu la mine nu am gasit nici macar nici un ou .
  Atunci de ce hraniri daca avem mancare in lada ???  pentru a asigura acea stare de bunastare a coloniei de albine despre care vorbeste si Antonescu . Important este ca in ziua in care regina se va pune pe treaba toata masa de albina sa fie valida din punct de vedere fiziologic pentru a creste primele generatii de puiet .
  Cu alte cuvinte , in zadar te prinde echinoctiu de primavara cu toate familiile in viata daca abia atunci regina intra in rodaj. Rodajul trebuie facut cat mai precoce pentru ca la 15 aprilie sa avem coloniile in forta.
  Problema cu care m-am lovit anul acesta este aceasta inversiune termica dar pe care sper sa o trec cu usurinta . Mai greu este cu seceta care se vede la orizont !

PS. Ce am postat aici se refera strict la albina carpatina , cei care au ciori vopsite apeleaza la  alte variante de lucru.

D006

Citat din: Nelly88 din Ianuarie 10, 2014, 07:19:26 PM
oare cate albine au murit in siropul ala din galeata?  :qp:

Oare ce te face sa crezi ca in galeata era sirop si ce te face sa crezi ca au murit albine acolo ?

PS. Eu stiam ca siropul este lichid , dar poate ma insel...

filip

Dragos,spune si urmatorul fapt:
Un stup intrat in iarna pe 7 rame 1\1Dadant,in primavara nu are albina la fel de uzata ca un stup iernat pe 3 rame.
Startul din primavara depinde de atentia acordata in August anul precedent
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

   Daca stim sa furam putin la concurenta dintre cel pe 7 si cel pe 3 vom reusi sa facem bani si din Praslea cel voinic.
  Eu la cei pe 3 rame notez asftel : in limita sau regina de rezerva. Care este in limita la salcam da miere.

Nelly88


Oare ce te face sa crezi ca in galeata era sirop si ce te face sa crezi ca au murit albine acolo ?

PS. Eu stiam ca siropul este lichid , dar poate ma insel...
[/quote]

  Dar ce este, miere de salcam???  :bzz:

D006

Nu , mai astept raspunsuri !

SIRÓP, siropuri, s. n. Soluție lichidă densă, obținută din zahăr și apă sau din suc de fructe ori de plante, folosită ca băutură răcoritoare (în amestec cu sifon), ca adaos la pregătirea unor dulciuri sau, în farmacie, la prepararea unor medicamente. – Din fr. sirop.
Sursa: DEX '98 (1998) |