Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Mai nea Bio,de unde naiba sa scoata Dragos profit din 300 de stupi cand el se joaca de-a inventatorul  si sta mai mult la gratar si la sprit?!!!  =)) =))

D006

  Daniele culmea e ca am si vie asa ca vinul este al meu iar carne de gratar tot din curte am deoarece cresc pui ,porci , oi . Ce PLM cine e sarac sa moara sarac si cu ura in suflet ! Eu deja ma pregatesc de pensie si imi las feciorii sa faca profit .

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 07:41:07 PM

  Hai sa-ți fac un mic calcul . Pentru a merge usor folosim ca moneda dolarul SUA. Deci , un om are nevoie de 250 dolari pe luna pentru a supravietui , asta inseamna 3000 $ /an.  In Romania PIB / cap de locuitor este de 10000 $ / an !!!  Dăm jos cheltuielile publice si se ajunge la o suma chiar mai mare de 3000$ .
  Sumele sunt rotunjite pentru a se intelege mai usor.  Acum ca romanul se multumeste cu putin e absolut problema lui ! In fapt romanul este SARAC IN TARA BOGATA !
Sper ca nu vorbesti de statistica oficiala ....

D006

Daca nu crezi poti sa cauti si pe Eurostat . E cat se poate de adevarat.

  Aici e marea manipulare !!! ni s-a repetat la nesfarsit o minciuna si acum cei mai slabi de ingeri o cred . Mincuna este aia ca " nu avem bani la buget "  , " ca Romania nu produce " , TOATE MINCIUNI ! In PLM ,si in domeniu apicol facem miere mai multa ca italienii si ne uitam la ei ca indianul la mărgele !

calmusdaniel

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate,sa poti sa mananci cat mai multe oratanii de prin curte,da sa mai lasi si pt mine ceva cand oi veni la pensiunea ta!

D006

Daca nu mai sunt pe la mine prin bătătura , taiem de pe la vecini !  =))

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 14, 2015, 07:56:36 PM
Daca nu crezi poti sa cauti si pe Eurostat . E cat se poate de adevarat.
Nu te contrazic ca ai vazut acolo.
Dar cifrele alea sint ca la alegeri la presedentie.
Si acum se mira perdanti cit si cistigatori cum Q de a esit asa.

D006

  Hai sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi ce bogata este Romania . Din 2017 se va aloca anual 4 MILIARDE DE DOLARI SUA pentru ARMATA ! si asta va insemna doar 2% din PIB .  Deja prima flotila de F16 se pregateste sa vina in Romania . Cine crezi ca produce acesti bani ??? nu romanul de rand ? adica tu , eu , el !

mircea_tm_gt

Citat din: filip din Ianuarie 14, 2015, 07:37:27 PM
Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 14, 2015, 07:04:14 PM
un vecin d`al meu, pe anul 2014 a facut 3,3 tone, miere marfa, cu 60 de stupi...a stiut unde sa "loveasca" in pastoral!
Am vazut eu in anii trecuti apicultori care au cumparat toata mierea din zona inainte de a pleca cu paviloanele.
Ori a cumparat miere ori a bagat sirop la greu.
Anul trecut nu a putut face 3,3 tone miere............

sincer...nu stiu absolut nimic! Omul ii certificat la ecologic, si din cate stiu sunt alte conditii de verificare a mierii la BIO. Nu-l cred sa umble cu cana de sirop in cules, ii serios omul!

oroles

Va scot eu din dilema.

Veniturile totale medii lunare pe o gospodarie , pe categorii de venituri si principalele categorii sociale, pe medii:
Venituri banesti   
Salariati   Urban   3358,06
-   -           Rural     2294,38

Orice statistica va intereseaza va stau la dispozitie ;)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Eu asi vrea .
Eu asi dori.
2017... e un vis pentru ei si ceva de leganat copii sau vrajala pentru curve.
2017  ... eu voi avea 333 famili in 333 de stupi nikot .
As vrea sa cred dar ce vad in juru meu nu ma lasa.
Esti pe felie : arierate decontari in sanatate aici , afara ,cind va ajunge la zi astia .
Ponta e lasat in pace sa is/i  RUPA GITU de tot cu psdu.
se vede din avion ca asta se vrea.

D006

Citat din: mircea_tm_gt din Ianuarie 14, 2015, 08:17:15 PM
sincer...nu stiu absolut nimic! Omul ii certificat la ecologic, si din cate stiu sunt alte conditii de verificare a mierii la BIO. Nu-l cred sa umble cu cana de sirop in cules, ii serios omul!
In aceasta iarna nu am mai vrut sa rascolesc rahatul dar am vazut un set gros de analize facute la miere de la apicultori " BIO" , JALE TATĂĂĂ , ANTIBIOTICE SI HFCS MAI MULT DECAT LA STUPARII CONVENTIONALI !

ionel07196555

HFCS   CHIAR nu stiu tradu te rog .
Crezi ca au ramas cu mierea in butoaie

D006


calmusdaniel

Pai bine mai nea Dragose mai ieri te certai cu mine ca ai nostri nu umbla cu bidonul desirop de porumb dupa ei.Daca astia la miere bio umbla cu cioara vopsita! =)) =))