Mesaje Recente

#91
POZE ŞI VIDEO / Re: Filmulete Stupina Godinest...
Ultimul mesaj de G. Iulian - Aprilie 06, 2024, 06:06:48 AM
La Galați mai este de inflorit mărul,gutuiul iar cireșii incă nu au înflorit toți.
#92
POZE ŞI VIDEO / Re: Filmulete Stupina Godinest...
Ultimul mesaj de MirceaCalin - Aprilie 05, 2024, 12:37:59 AM
Citat din: dan sebastian din Aprilie 02, 2024, 02:32:28 PM... Oricum pomii sunt toti infloriti...

Doar gutuiul e "ramas in urma"; prunii, ciresii, visinii, perii si merii sun toti infloriti...
#93
POZE ŞI VIDEO / Re: Filmulete Stupina Godinest...
Ultimul mesaj de dan sebastian - Aprilie 02, 2024, 02:32:28 PM
Dupa cateva zile cu vant puternic si ceva ploi in cantitati marunte a venit si vremea buna. Stupii puternici s-au blocat cu polen nectar si puiet. A trebuit sa scot cate 2 rame din ei sa pun foita sa le dau de lucru. Oricum pomii sunt toti infloriti. Va urma o perioada de lipsa de cules pana la salcam. Curios e ca deja are 1 cm floarea de salcam. Sa vedem cand va inflori.
#94
APICULTURA - STUPĂRIT STAŢIONAR / Re: CABANA APICOLA
Ultimul mesaj de dan sebastian - Martie 28, 2024, 05:43:55 PM
Nu reusesc sa vad clipul. E posibil sa l fi sters.
#95
APICULTURA - STUPĂRIT STAŢIONAR / Re: CABANA APICOLA
Ultimul mesaj de Dumitru Ivanov - Martie 28, 2024, 09:23:03 AM
Citat din: milu56 din Decembrie 06, 2011, 09:37:18 AMDaca e vorba de cabana apicola atunci sa fie cabana:
Clik:[ftp="ftp://apitab.myforum.ro/cabana-apicola-demontabila-vt68.html"]http://apitab.myforum.ro/cabana-apicola-demontabila-vt68.html[/ftp]

Ce faina-i! Nu cred ca o sa-mi permit asa ceva vreodata, dar pot sa visez.
______________________
Dumitru
panouri termoizolante
#96
APICULTURA - STUPĂRIT PASTORAL / Re: PAVILION APICOL MODULAR-Pr...
Ultimul mesaj de Dumitru Ivanov - Martie 25, 2024, 05:09:14 PM
Citat din: tinumaftei din Iunie 28, 2018, 07:07:47 PMFără complicații
Container BDF
Foarte fain! Sper sa-mi iasa si mie la fel.
_____________________
Dumitru
panouri termoizolante
#97
ACEŞTIA SUNTEM NOI / Re: Stupina din Cernica
Ultimul mesaj de MOTANUL - Martie 18, 2024, 11:10:54 AM
Mult asteptatul polen natural (salcia, corcodușii, caișii au inflorit in zona mea).
#98
POZE ŞI VIDEO / Re: Filmulete Stupina Godinest...
Ultimul mesaj de dan sebastian - Martie 12, 2024, 11:23:43 AM
Seceta mare din nou. Februarie foarte calduros. Pe 3 martie a inflorit corcodusul in oras. Se pare ca va fi o primavara timpurie.
#99
ACEŞTIA SUNTEM NOI / Re: Stupina din Cernica
Ultimul mesaj de gabiiasi - Martie 10, 2024, 07:03:01 AM
Am înțeles, multumesc de informare.
#100
ACEŞTIA SUNTEM NOI / Re: Stupina din Cernica
Ultimul mesaj de MOTANUL - Martie 10, 2024, 12:26:07 AM
Confirm problema sesizata de tine. La tratamentul varachet cu benzi (fumigatie) e destul de greu de bagat fitilul (spatiu este mai mic) si iese un pic mai mult fum comparativ cu alte modele de stupi.

Eu de regula faceam doar toamna foarte bine (4-6 tratamente); multi aveau chiar zero paraziti cazuti.
Ca sa nu ma incurc in aceste probleme in perioada tratamentelor pun fund cu plasa de lemn.(vezi poza atasata)
E foarte important sa verifici eficienta tratamentului. Varostopul a fost un mare esec. (iar la poliuretan e o problema cu suprafata prea mica).

Primavara de regula nu fac. Mai fac la sfarsit de iulie inceput de august. (pentru formarea sanatoasa a albinelor care ierneaza).