Schimbare in apicultura..??...vremuri noi cu oameni vechi -- abureli 2016

Creat de bio, Ianuarie 27, 2016, 11:50:33 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 07:33:36 PM
  In primul rand s-a demonstrat inutilitatea ANARZ-ului in domeniu apicol.
  In al doilea rand PNA va putea fi accesat si individual.
  In al treilea rand PNA va suferi unele modificari consistente .
  In al patrulea rand D. Fetea propune ( in sfarsit) ca asociatiile doritoare sa se intalneasca si sa-si exprime un punct comun. ACA a platit analize in occident prin care se demonstreaza ca albinele din Romania au murit din cauza neonicotinoidelor.
In al cincela rand laboratoarele ANSVSA in mare parte sunt depasite si prost echipate.
In al saselea rand varachetul se va scumpi doarece se va vinde doar prin farmacii veterinare . Astfel circuitul va fi urmatorul : ICDA , engrosist , depozit , distribuitor , farmacie veterinara , apicultor . Fiecare mai adauga cel putin 20% la pret.

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 08:08:11 PM
PNA 2016 . Daca mai aveti ceva propuneri pt. imbunatatirea apiculturii romanesti trimiteti-mi ideile pana maine seara . Poate reusim sa facem ceva bun , e greu dar se poate.

Citat din: Eugen B din Ianuarie 27, 2016, 08:14:25 PM
Eu iti spun , PNA defiintat si data subventie pe familie. Si facute controale ca la carte, cine minte taiata subventia.
De PNA profita cativa shmecheri si fraierii stau cu buza umflata

Citat din: D006 din Ianuarie 27, 2016, 09:09:47 PM
  Stai jos, esti paralel cu subiectul .


D2006, ce trebuie sa spuna Eugen  sa fie pe subiect .
Eugen, stai linistit ca acum vreo 2 ani au fost mari discutii pe aici si s-a hotarit o sula pentru apicultori.
Este doar o abureala  de 2 lei.... au fost anul trecut cam multi solicitanti de PNA si trebuiesc facute alte reguli ca nu prea ramin multi bani pentru invirteli .

Inca o revolutie ... ??/
--este doar ABUREALA .

Oameni buni, nu va facetzi vise desharte. Atit timp cit l-a butoane sunt tot cei care au fost si-n ultimii ani,.. sa nu se astepte lumea la prea mari realizari .

filip

Bio ai dreptate,acum nu le mai ajung Asociatiile,fac Federatii...........ROMAPIS
Sigur ca apicultura se poate face si din pix.
Cam cat de greu se reface efectivul celor care nu primesc nici un leu si au mortalitati mari anul asta?
Multitudinea de Asociatii rasarite ca ciupercile dupa ploaie sunt groparii APICULTURII ROMANESTI. ))/
Banii nu ajung la apicultori sub forma de subventii pentru ca trebuie tocati birocratic de tot felul de entitati care au interese de gasca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Bio eu nu am ce disctuta cu dragos, de ce, pentru ca el traieste din ciubucuri si salar mare.
Eu am bani din stupi. Normal ca ar fi bine sa iau si subventie , pentru ca am mare grija de ele si fac polenizare in toata tara unde merg.
In plus nu bag prostii in miere si alte chestii, stiu multi care fura din PNA, sau il acceseaza aiurea, ei au 10 stupi si declarati 75-100 sa poata lua banii de pe PNA

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Ianuarie 28, 2016, 02:54:34 PM
.. sau il acceseaza aiurea, ei au 10 stupi si declarati 75-100 sa poata lua banii de pe PNA
nici nu stii ce stiu cei ce nu ar trebui sa stie!

Eugen B


romikele

Hai să nu exagerăm cu cuvinte încrucișate!

Nu v-aș dori să fiți controlați în felul în care au fost cei selectați din asociație!  :nono:

Eugen B