Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: stefyazzurro din Februarie 22, 2017, 07:50:42 PM
Vă atașez răspunsul primit de la A.F.I.R.:

"Conform prevederilor PNDR 2014-2020, cu privire la evitarea dublei finantari din Capitolul 14 ,,Informatii privind complementaritatea", nu pot fi finantate prin PNDR actiunile eligibile prin Programul National de Sprijin al sectorului Vitivinicol 2014-2018 (PNS – aprobat prin HG nr. 578/2014 cu modificarile si completarile ulterioare) si/ sau Programul National Apicol (PNA–aprobat prin H.G nr. 1050/2013, cu modificarile si completarile ulterioare).
Actiunile sprijinite prin PNA si PNS se regasesc pe pagina oficiala de internet a MADR.
Prin Planul de Afaceri pot fi prevazute actiuni specifice domeniului apicol /vitivinicol, cu conditia ca aceste actiuni sa nu fie eligibile prin PNS sau PNA. Viabilitatea Planului de Afaceri va fi demonstrata prin descrierea coerenta a modului de gestionare a exploatatiei, inclusiv din punct de vedere economic. Daca este cazul, vor fi prezentate cheltuielile efectuate in prin unul dintre cele doua Programe sau ambele, dupa caz, avand in vedere ca NU exista interdictii cu privire la accesarea simultana a PNDR cu PNS si/ sau PNA. In acest mod, se asigura evitarea dublei finantari, conform directivelor europene si completarea actiunilor necesare din cele doua fonduri (FEADR si FEGA), respectiv asigurarea complementaritatii dintre programe."

Ce părere aveți?
E corect!
Nu poti beneficia de dubla finantare............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefyazzurro

#751
Păi cum beneficiez de dublă finanțare dacă nu am accesat și nu o să accesez P.N.A.? Eu întrebam dacă pot pune în planul de afaceri la 6.1 chestiile care se finanțează prin P.N.A. Tocmai ne-a spus colegul daniel_arad că el a pus în 2016 și a fost în regulă.

PS: am găsit de unde e luat fragmentul respectiv; e din ghidul măsurii 6.1 pe anul 2017, Aria de aplicabilitate teritoriul  ITI - Delta Dunării.

filip

Citat din: stefyazzurro din Februarie 22, 2017, 08:16:16 PM
Păi cum beneficiez de dublă finanțare dacă nu am accesat și nu o să accesez P.N.A.? Eu întrebam dacă pot pune în planul de afaceri la 6.1 chestiile care se finanțează prin P.N.A. Tocmai ne-a spus colegul daniel_arad că el a pus în 2016 și a fost în regulă.

PS: am găsit de unde e luat fragmentul respectiv; e din ghidul măsurii 6.1 pe anul 2017, Aria de aplicabilitate teritoriul  ITI - Delta Dunării.
Din moment ce accesezi Fonduri UE nu poti avea in planul de afaceri cumpararea de lazi,roi.....etc prin PNA
Cumperii roii ,lazile cerand oferte din partea celor autorizati sa vanda pe baza de factura.
Tu cam ce ai vrea ?
Sa primesti Fonduri UE si sa decontezi lazile si roii prin PNA?
Daca treci asta in planul de afaceri e dubla finantare....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Îți vei trece în planul de afaceri ce ai nevoie! Dacă le achiziționezi prin PNDR nu ai voie sa ceri decontarea și prin PNA. Că doar nu primești bani prin PNA decât dacă depui o cerere. La momentul implementării proiectului prin PNDR vei cere o negație de la APIA care sa adeverească faptul că nu ai primit finanțare și prin PNA.

stancu marin

vreau sa accesez m6.3 ce se mai aude,a mai accesat cineva in ultimul timp,multumesc

Eugen B

Inca nu am auzit nimic de 6.3 sau de 6.1, ca de obicei in romania merge mai greu treaba

stefyazzurro

PNA 2017-2019 (http://www.madr.ro/): "Achizițiile prin Programul Apicol se pot face numai în afara perioadei cuprinse între data depunerii oricărei cereri de finanţare pentru acordare de ajutor financiar nerambursabil din măsurile agricole de investiţii finanţate din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) şi acordarea ultimei plăţi pentru finalizarea investiţiei"
Ghid 6.1 anul 2016 (PNDR 2014-2020, http://afir.info/): "NU există interdicţii cu privire la accesarea simultană a PNDR cu PNS şi/ sau PNA."

Așa ceva? Deci cine are dreptate?

romikele

Actiunile SAR incep sa se vada...

FONDURI EUROPENE pentru APICULTORI. Sprijinul de 15.000 de euro, accesibil acum și STUPINELOR CU 76 DE FAMILII DE ALBINE!

SURSA

stefyazzurro

S-au publicat ghidurile finale pentru 6.1, 6.2, 6.3 și 6.4!

Eugen B

O sa incerc sa accesez masura 6.1, dar sa vad care e treaba cu noile legi, daca o sa fiu obligat sa platesc o suma pe luna fixa sau nu.
Degeaba fac proiect, daca in timp de 5 ani banii care ii iau de pe proiect ii dau la taxe si impozite.
Normal ar fi sa incurajeze pe cei tineri, si la prima firma deschisa cativa ani sa nu plastesti tot felul de prostii, cel putin la multinationale asa este, timp de 5 ani stiu sigur ca nu plateau multe taxe la stat, doar cei mici.

bucovineanu

Inca nu e clar ce se plateste la PFA si II. Oricum contributii la sanatate se vor plati lunar 10,5% la cel putin salariul minim brut  1900 de lei. Deci la sanatate 200 de lei lunar. Inca nu stiu clar cum e cu contributia la pensii.

Eugen B

Sa elucidat treaba, sanatatea e obligatorie, fond de pensii nu
acuma sunt pe drumul cel bun cu proiecctul, vedem ce se intampla pe viitor , anul asta incerc cu ceva proiectant serios

mmacreanu

de ce nu mergeti pe SRL ... nu se plateste nici o cota fixa, doar 3% la cifra de afaceri pe care o faci emitand niste facturi iar in cazul unui proiect, scopul este de a lua banii si a-i cheltui nu de a factura ceva de pe firma deci nu prea vad ce rulaj ai putea face facand un proiect pe un SRL!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

M-am tot interesat , problema e cu punctajul, cine a facut chestia aia sigur  nu are treaba cu apicultura si nici agricultura

Eugen B

Vad ca se modifica SO la familii de albine, asa se vede. de la 52.26 la 59.62