Mare inghesuiala la salcam

Creat de Eugen B, Mai 26, 2014, 03:13:53 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Din cate am vazut la stiri, am auzit la radio si zilele trecute am vazut cu ochii mei este o foarte mare aglomerare de stupi la masivele de salcami. De aici incep certuri si tot felul de disctutii intre stupari. De exemplu unii stupari te gonesc si vorbesc urat cu tine ca de ce ai venit langa el sau in zona lui la salcam. Asa ca poate daca nu era clar pana acuma, se poate vedea "prietenia" dintre stupari.

yulian

Eu m-am dus la o padurice de salcam de maxim 2 ha, cu 3 prieteni - 60 stupi...singurei printre dealuri. Productie 3kg/zi. Alti doi colegi au fost intr-o zona unde am fost eu anul trecut si am avut 4kg/zi...mai mult de 1kg/zi nu au scos. Concluzia? La pomul laudat sa nu te duci cu sacul...dar loc ar trebui sa fie pentru toata lumea...doar ca cei "motati" ca aici stau eu de cand eram mic, sunt intotdeauna pusi pe harta...

Eugen B

yuliane iti dau dreptate, dar daca ai peste 100 de stupi nu iti permiti sa stai la 2-3 ha de salcam

dorindafi

shi sa vezi atunci cind pe o raza de 2 km sunt 2500 de stupi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

La mine pe o raza de 2 k. sunt 20000 de stupi fara exagerare . Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat . Nu mai ai loc de stupini din Sălaj , Cluj , Mureș , Covasna , Brasov , etc. 

yulian

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 06:22:20 AM
Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat .
Nu mor caii cand vor cainii...

rarescyp

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 06:22:20 AM
La mine pe o raza de 2 k. sunt 20000 de stupi fara exagerare . Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat . Nu mai ai loc de stupini din Sălaj , Cluj , Mureș , Covasna , Brasov , etc.
ca sa le faci in ciuda; tu poti veni cu stupii in pastoral in salaj (la urzica)....

ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eugen B

Din cate stiu eu la noi in tara nici nu se fac baze melifere noi, sau paduri noi, si stupari parca sunt tot mai multi.

Eu acuma la salcam 2 am numarat pe o raza de 1km vreo 2000 mii de stupi si inca veneau oameni cu stupii dupa ei. Asa ca probabil dupa salcam 2 si 3 se va mai linisti inghesuiala la alte plante melifere.

PACO

problema nu e ca vin stupi din toate partile, problema e ca unul cu 20 de stupi ocupa locuri unde s ar putea aseza 100  de stupi si foarte multi pinguini au stupii plini de boli.

dodo79

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 06:22:20 AM
La mine pe o raza de 2 k. sunt 20000 de stupi fara exagerare . Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat . Nu mai ai loc de stupini din Sălaj , Cluj , Mureș , Covasna , Brasov , etc. 
o fi regatul lasat mostenire de tactu (fie iertat) de vrei sa interzici.

D006

Nu uita ca noi am ocupat Ardealul si nu ardelenii Regatul . Momentan ora exacta se da de la Bucuresti .

pistol28

S-au incins spiritele, urmeaza sa ia foc si la sfarsit se aduna cenusa  :stop_the_war:

Problema este  salcamul ca nu are nectar, iar IN VIITOR  padurile vor fi acaparate/CONCESIONATE si conform Legii Apiculturii numarul de stupi pe hectar va fi respectat, atunci sa vezi DEVARATUL SCANDAL.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

yulian

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 10:57:33 PM
Nu uita ca noi am ocupat Ardealul si nu ardelenii Regatul . Momentan ora exacta se da de la Bucuresti .
Te inscrii cu brio in caracterele dambovitene...mai usor cu mobila pe scari ca zgarii pianul.

tuturicius

Citat din: dragos2006 din Mai 27, 2014, 06:22:20 AM
La mine pe o raza de 2 k. sunt 20000 de stupi fara exagerare . Eu unul aș interzice ca ardelenii sa supraaglomereze baza melifera din regat . Nu mai ai loc de stupini din Sălaj , Cluj , Mureș , Covasna , Brasov , etc.
ASA E!!! Io ma intreb ce ar trebui facut cu ardelenii nascuti in regat si de asemenea cu regatenii nascuti in ardeal. Io zic ca ar trebui interzisi si ei. Si mai este si problema casatoriilor mixte la care trebuie sa te gandesti serios: ardelenii casatoritiu cu regatence, ardelencele casatorite cu regateni. Io cred ca si astia ar trebui interzisi. Ma rog, mai trebuie vazut si unde locuieste fiecare familie mixta si calculate procentele  ... e prea complicat ... :nebun: Io zic ca ar trebui interzisi toti mai frate! Cea mai sigura e starea de urgenta - nimeni nu mai are voie sa paraseasca localitatea si dupa ce se intuneca nu mai are voie sa iasa nici din casa. Asa ar fi cu adevarat ordine!
Si e clar ca ar trebui verificate si albinele, degeaba te ocupi doar de propietari. Fiecare albina trebuie sa prezinte permis de zbor. Oricum ele nu zboara departe. Problema cea mai serioasa va fi cu trantorii. Astia poate ar trebui direct impuscati fara somatie.
Logic, nu?
Succesuri nebanuite!

romikele

Ati luat-o razna!
Greseala este a primariei care permite amplasarea stupinelor din alte judete in detrimentul celor autohtone.
De aceea e necesara o ordine, mai intai sa se autorizeze amplasarea stupinele celor din zona, apoi daca mai exista potential cele vizitatoare.
In felul cum se procedeaza acum, nimeni nu va face vre-o branza, deoarece potentialul melifer e foarte limitat iar incarcarea este depasita de cateva ori.

Asta e valabil oriunde, nu doar la Livada Mica...