pavilionul meu, un pic altfel

Creat de cipriene, Februarie 22, 2013, 02:11:55 AM

« precedentul - următorul »

cipriene

ideea cu postarea acestui pavilion pe forum chiar asta este: sa fie o sursa de inspiratie pentru cei care vor sa-si faca pavilion apicol
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mosunick

Ce fel de patbanda ai folosit ca suport in partea centrala (spre interval)? Am vazut ca toti sunt la fel si nu ai stalpi de sustinere din teava sau altceva pe partea dinspre interval. E ok? O sa reziste la greutate?
Pe randul a treilea mai pui roi sau e numai pentru depozitare?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cipriene

este platband de 40/2. nu au cum sa flambeze lateral deoarece sunt stupii de jos care nu-i permit (deoarece se sprijina in ei) in caz ca s-ar intampla asa ceva.
al treilea rand (cel de sus), are rol doar de depozitare magazii
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

xvader

iesi cu el la salcam anul asta? sa ne spui si noua cum s-a comportat. oricum te felicit inca o data ...super lucrarea. sa-mi dau seama cum e cu pusul pozelor pe forum si pun si eu pozite cu containerul meu

cipriene

e gata de plecat in pastoral....
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Sa-l vad plin cu stupi... stupii sa-i vad plini cu albine... iar caturile sa le vad pline cu miere!

A iesit tare frumos!
Felicitari!
=D> =D>
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dragos1994

Foarte frumos pavilionul. =D>  ^:)^ Daca poti sa-mi spui cat a costat sa-l faci (fara mana de lucru)? Anul urmator vreau sa trec pe pavilion ca este greu cu remorca auto.

xvader

foarte frumos...cum a zis si pharaonu...sa-ti dea dumnezeu...butoaie pline, ca tre sa se amortizeze cheltuiala, nu?

cipriene

va multumesc!  :hi:
joi seara (25.04) am pus stupii pe el si i-am dus la rapita.
ieri am lucrat pt prima oara in viata mea la stupi pe pavilion si vreau sa zic ca a fost ok.
o sa revin cu poze...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

edy_mh

 Felicitari, la izolatia facuta in pavilion vei lucra mai bine si mai racoros decat in plin soare. Eu sunt super multumit de pavilion, tre doar sa am rabdare sa il populez cu familii puternice. Te-ai gandit la un sistem de cantarire al stupului de control?
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

cipriene

inca nu m-am gandit la acest aspect.
acum, ca si tine, am ca prioritate sa-l umplu cu albine.
deja sunt 28-29 C, este intr-adevar mai racoare in pavilion decat afara  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

edy_mh

Cu rabdare si ajutor din partea vremii se umple el  :yes: Ne vedem dupa salcam cu primii roi in pavilion. La multa miere in butoaie si multe albine in casa noua.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

la salcam...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)