Camion apicol

Creat de justy, Mai 14, 2012, 01:30:56 PM

« precedentul - următorul »

laur80

Da,camionul din video nu este un camion apicol,este un camion obisnuit,in america este numit flatbed(platforma) oricum frumos video!Nu cred ca o sa avem aici,in ro,cai de acces pentru a duce stupii in pastoral cu tirul. :smile:

cipriene

asta vara am vazut un tir transformat in pavilion (nu cum arata un pavilion clasic, ca cel tras de tractor), era de undeva din Arges.
capacitatea era de cca 170 de familii.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

roi_ag

#32
Citat din: cipriene din Ianuarie 10, 2013, 09:52:06 PM
asta vara am vazut un tir transformat in pavilion (nu cum arata un pavilion clasic, ca cel tras de tractor), era de undeva din Arges.
capacitatea era de cca 170 de familii.
De fapt este o remorca de tir transformata in pavilion cu cabana la mijlocul remorcii si trasa de un cap tractor(TIR) cu stupi orizontali
Dar nu este singurul. Mai stiu 2 remorci doar cu stelaje fara a fii inchise cu stupi dadant12 cu cat de
1/2  , de prin OLT , II SALUT daca ma recunoaste :hi:

cipriene

saracul apicultor (ma refer la cel cu tirul), spunea ca abia are vreme sa se ocupe de toti, mai ales la extractie. cineva pe un alt topic vb de sute si mii de stupi  :nebun:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Daca ai sute sau mii de stupi, nu mai extragi in camp/pavilion, ci inlocuiesti caturile cu miere de la stupi cu altele goale, iar pe cele pline le duci intr-o hala dotata cu o linie profesionala de extractie!

La 1.000 de stupi ai de extras 10.000 de rame. Asta inseamna 2500 de serii a cate 4 rame! Te vezi dand atat la manivela in mijlocul campului? =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cvictorc

nu trebuie tahograf!cine nu cunoaste degeaba vorbeste!

laur80

Ca este inscris ca si camion apicol sau nu,atestat de transport marfa iti trebuie,orice autovehicul ce are masa maxima total autorizata mai mare de 3,5 tone, poate fi condus numai cu atestat marfa,nu conteaza ca transporti marfa ta(in cazul tau stupi).Pentru a obtine atestatul de transport marfa se face un curs(costa in jur de 400 ron) ce tine 2 saptamani si se da un examen.Trebuie sa stii sa iti asiguri marfa indiferent pentru cine o transporti.Camionul folosit in interes personal nu necesita licenta de transport(se da pe firma) sau copie conforma(se da pe camion).

cipriene

eu zic sa-l intrebam pe edy  =)) =)) =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Aurel

Grija mare, sa nu se supere iarasi unii.  :hi:

zumzum

Citat din: florinjsk din Decembrie 06, 2012, 02:22:12 PM
Eu acum inscriu un camion omologat apicol si nu imi trebuie nici tahograf nici licenta de transport deoarece este masina sezoniera iar la impozit mi-au calculat si am de plata pe an 130 lei
Buna.Daca camionul are suspensii pe aer de la 12t pana la 13t impozitul este 0.Pe anaf.ro este un decret ptr calcularea impozitului ptr autovahicule si acolo gasiti ca daca camionul este folosit ptr transport intern pana la 12t se calculeaza dupa capacitate cilindrica iar peste dupa greutate .

mouse

ce parere aveti despre inregistrarea la primarie a autocamionului transformat in stupina a incercat cineva sa faca asta?
eu sa fiu sincer incerc sa inregistrez la primarie si am tot vorbit cu ceva oameni in diverse functii, unii ma incurajeaza altii nu asa de bine este facuta legea

mouse

era sa uit astazi am citit proiectul noii legi de mediu sau cum dumenzeu ii m ai zice
si este destul de grav pentru noi in sensul ca nu vom mai putea cumpara sau vinde camioanele stupine intrucat exista obligativitatea platii taxei de mediu care nu este mica mai ales ca marea majoritate  a camioanelor sant cel mult euro 2
eu am luat deja pozitie si am trimis o petitie online la ministerul mediului la adresa de mail   [email protected] unde am solicitat sa se micsoreze taxa pentru apicultori ca defapt nopi nu poluam mai deloc la cat ne miscam noi intr-un an asa ca va rog si pe voi sa faceti acelasi lucru in speranta ca ne va auzi cineva

istodorescu vasile

cu inregistrarea la primarie conform legii veti avea dreptul sa circulati cu camionul doar pe raza localitatii unde este inregistrat,pe drumuri stabilite de consiliul local, ca si la utilejele agricole.nu stiu daca stiti dar dupa noile reglementari ale codului rutier posesorii de permis de conducere cat. b,c,d si e nu mai au dreptul sa circule pe drumuri publice cu tractorul decit daca au cat. tr.,asadar ai voie sa mergi cu autocar si tir prin europa dar nu ai voie cu tractorul prin sat.este incredibil dar eu am tractor  si permis de profesionist si am fost chemati toti posesorii de tractoare in caminul cultural al comunei de catre organele de politie si un inspector de la rutiera de la judet ne-a adus la cunostinta acest lucru ca daca vom fi prinsi pe drumuri publice cu tractorul  fara cat. tr.,desi avem toate celelalte cat., ni se vor intocmi dosare penale.

pistol28

Citat din: istodorescu vasile din Martie 09, 2013, 09:04:32 AM
...
daca vom fi prinsi pe drumuri publice cu tractorul  fara cat. tr.,desi avem toate celelalte cat., ni se vor intocmi dosare penale.

Da, asa mai venim de la carciuma, pardon de la "penalti"

La actune lipseste REACTIUNEA (un demers legal de modificare a ERORILOR legislative), toata lumea sta in banca lui si tace malc, ca vezi doamne ce ne face............., ne face "penali".

NE MERITAM SOARTA si cunva daca respiram mai mult aer de cat este prevazut in ORDINUL MINISTRULUI XXX sa ni se faca dosar "penalti".


PS.
stie cineva cate categorii de vehicule exista acum ?  (A....... B......... C........ D......... E.......... F............. Tractor......... Trolebuz.......................... Tramvai.....................mai nou permis de moped, care inca nu are scoala si instructiuni de aplicare si uite asa vom avea permise pentru iana si permise pentru vara, ca alaea de Duminica para si impara au fost scoase fiind emise in perioada de dinainte "de cobararea de pe burlan)"

Drumurile publice sunt pentru fiecare categorie in parte  si eu nu stiu ?
Uite asa se mai face un DOCTOR in legislatie rutiera cu o noua litera din a(na)lfabet inventata ca si categorie de vehicul rutier.

ROMANIA este o tara frumoasa - pacat ca este locuita (citat din clasici)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

istodorescu vasile

acelasi lucru se intimpla si cu tractoarele ;au pus pe jar toti taranii posesori de utilaje agricole sa faca scoala pentru cat.tr si scolile de soferi nu au tractoare, dar nici macar un ragaz de citeva luni nu au lasat pentru a se pune oamenii in legalitate.nu stiu ce se va intimpla , daca va ramine asa dar este o lege facuta de timpiti