Camion apicol

Creat de justy, Mai 14, 2012, 01:30:56 PM

« precedentul - următorul »

justy

Am o framantare si vreau, inainte de a lua o decizie sa aflu si sfaturile dumneavoastra!
Doresc sa-mi cumpar un camion frigorific (izoterm) pentru a/l transforma in camion apicol. Intentionez sa pun rafturi in interior iar in dreptul urdinisurilor sa decupez.

Intrebarile mele sunt :

1. pentru a-l putea folosi trebuie sa fac firma de transport si sa am atestat pentru persoana desemnata?
2. am inteles ca pentru a scapa de impozit e de recomandat sa fie omologat apicol. va rog sa confirmati.
3. se merita agitatia pentru omologarea apicola? adica care sunt avantajele si eventual costurile?

4. daca cineva a trecut prin aceeasi situatie poate imi spune care au fost pasii, ce si cum a facut pana la finalizarea demersului?

Va multumesc!

delux111

1. Nu trebuie firma de transport si nici atestat , atata timp cand transporti marfa ta , in cazul nostru stupii tai .
2. A expirat treaba cu omologarea apicola. A fost introdus impozitul , deci ori este omologat , ori nu este omologat , impozit tot platesti ... Pana anul trecut a fost o afacere , acum nu mai e ...
3. Avand in vedere raspunsul de mai sus, consider ca nu merita - nu ai nici un avantaj . Costuri sunt, beneficii nu.
4. Daca totusi doresti sa-l omologhezi , pasii sunt urmatorii : executi lucrarea cu o firma care poate sa-ti ofere deviz de lucrari si proiect pt pavilion, mergi cu masina si actele la RAR si obtii omologarea.
Toate bune.

Vrajitoru Alb

din cate stiu eu daca nu transformi camionul in camion apicol,va trebui sa iti faci ficenta de transport in regim propiu,a aparut acuma recent,nu conteaza k sunt stupi tai,un cacat,scz de expresie,dar cei care mai folosim camionul si in alte scopuri si nu il putem transforma,va trebui sa tot fugim de arr :mad:,pace si colaborare  :hi:

justy

1. Nu trebuie firma de transport si nici atestat , atata timp cand transporti marfa ta , in cazul nostru stupii tai .

aici cred ca gresesti. orice e peste 3.5 t trebuie licenta de transport, si atestat profesional.


2. A expirat treaba cu omologarea apicola. A fost introdus impozitul , deci ori este omologat , ori nu este omologat , impozit tot platesti ... Pana anul trecut a fost o afacere , acum nu mai e ...

Eu stiam ca daca e omologat apicol nu se plateste impozit. Daca stii sigur te rog ofera mai multe detalii.

hadrian

Eu am un camion pentru a transporta stupii, este de 17t.
1. Pt al putea folosi nu este obligatoriu sa ai firma dar este obligatoriu sa ai atestat pt transport marfa ( va rog faceti diferenta intre atestat si licenta inainte sa va dati cu parerea ca bagatzi lumea in ceata..)
2. Eu platesc impozit pt ca nu l am omologat  ca si apicol asa ca nu cunosc multe detalii.
Licentza de transport NU trebuie cu conditziile: transportul sa fie in scop personal si NU comercial. ( mai este scutit parca si transportul de lapte si/sau albine).
pt mai multe detalii aruncati o privire pe ordonanta 27 din 2011.
                                                                           

justy

Citat din: hadrian din Mai 18, 2012, 08:33:43 PM
Eu am un camion pentru a transporta stupii, este de 17t.
1. Pt al putea folosi nu este obligatoriu sa ai firma dar este obligatoriu sa ai atestat pt transport marfa ( va rog faceti diferenta intre atestat si licenta inainte sa va dati cu parerea ca bagatzi lumea in ceata..)
2. Eu platesc impozit pt ca nu l am omologat  ca si apicol asa ca nu cunosc multe detalii.
Licentza de transport NU trebuie cu conditziile: transportul sa fie in scop personal si NU comercial. ( mai este scutit parca si transportul de lapte si/sau albine).
pt mai multe detalii aruncati o privire pe ordonanta 27 din 2011.
                                                                           

ceata e din ce in ce mai densa....

daca eu acum cumpar camionul pe persoana fizica si vreau sa transport doar stupi cu el am nevoie doar de atestatul profesional pentru transport marfa??  nu e necesar certificat de trasnport in cont propriu?

te rog detaliaza aspectul acesta ca ma intereseaza sa inteleg bine.

justy

#6
In conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) lit. a) din Regulamentul (CE) nr. 1.071/2009, prevederile privind accesul la ocupatia de operator de transport nu se aplica intreprinderilor angajate exclusiv in urmatoarele tipuri de transport rutier national:
   a) transporturi postale efectuate in cadrul unui serviciu universal;
   b) transportul necomercial de vehicule defecte sau care sunt avariate;
   c) transportul de marfuri cu autovehicule a caror masa totala maxima autorizata, inclusiv cea a remorcilor, nu depaseste 3,5 tone;
   d) transportul de marfuri in regim de taxi;
   e) transportul de medicamente, aparate si echipamente medicale si al altor articole necesare in cazul situatiilor de urgenta specifice catastrofelor naturale;
   f) transporturi funerare;
   g) deplasari efectuate cu vehicule istorice;
   h) transporturi efectuate cu vehicule rutiere special destinate serviciilor medicale de urgenta;
   i) transporturi efectuate cu vehicule rutiere utilizate de serviciile fortelor armate, de serviciile protectiei civile, de pompieri si structurile responsabile cu mentinerea si restabilirea ordinii si sigurantei publice sau inchiriate de acestea fara conducator auto, atunci cand transportul intra in atributiile proprii ale acestor servicii si se efectueaza sub controlul acestora;
   j) transporturi efectuate cu vehicule rutiere a caror viteza maxima autorizata nu depaseste 40 km/h;
   k) transporturi efectuate cu vehicule rutiere de incercari pentru imbunatatirea tehnologica;
   l) transporturi efectuate cu tractoare agricole sau forestiere;
  m) transporturi in interes personal efectuate de catre persoane fizice, cu vehicule rutiere detinute de acestea, indiferent de capacitate;
   n) transporturi efectuate cu autovehicule construite si echipate pentru transportul a cel mult 9 persoane, inclusiv conducatorul auto, si destinate acestui scop;
  o) transporturi necomerciale de lapte si stupi de albine.

cred ca e clar in textul legii

delux111

Domnilor, atestatul si licenta de transport iti trebuie in momentul in care faci acte de comert.
Eu nu am avut nici o problema cand am folosit camionul meu (6,5 tone) in scopuri personale, altele decat caratul stupilor. Daca ai acte pe marfa transportata si din acte reiese ca tu esti propietarul marfii , nu are nimeni nimic cu tine .
Toate bune .

nanbogdy

#8
buna scuze ca ma bag . da nu crezi ca e cam scump un camion cu duba izoterma si sa il ti numa de plimbat albine . uitate la pavilionul meu in lucru ca si eu vroiam la inceput tot asa ceva . dar mam razgandit acuma depinde si cit de departe vrei sa pleci in pastoral ,
:smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :D :D :D :D :D :D :D

justy

un camion izoterm din 1991 de 7.5 t ma costa 3000 euro. la acesta ulterior se poate atasa si o remorca de 3500 kg. mie mi se pare ca e rezonabil, in conditiile in care o remorca ca a ta trebuie tractata de ceva. poate tu ai un tractor sau un camion , insa eu nu am si de aceea mi se pare mai convenabila varianta asta.

nanbogdy

pe mine ma costat trei mii de lei cu tot cu rafturi  :D

nanbogdy

da da camionu ala nu e noneuro .? de la anu o sa te rupa la impozit
:hi:

justy

da-mi daca ai un document cu impozitele care vor fi la anul.

cucubau

In legea apiculturii articolul 17 cel legat de veniturile din apicultura este abrogat ,dar retineti articolul 16 cel care specifica ...mijloacele de transport folosite pentru transportul stupilor.... sunt scutite de impozit , inca este valabil ! Deci daca aveti curaj si sustinere impozitul pentru camioanele omologate ca stupine poate fi doar amintire. Al meu este scutit in continuare de impozit AG 10  YCH

justy

am facut si eu omologarea apicola si la primarie am fost scutit de impozit!