primul meu pastoral

Creat de dragos2006, Aprilie 19, 2008, 12:06:46 PM

« precedentul - următorul »

D006

Ieri seara am plecat in prima mea expeditie apicola, adica am incarcat cei 14 stupi ai mei in remorca si i-am dus la 35 de km spre munte, la o livada de prun si mar, abia inflorit.
10 verticali si 4 orizontali.
cei ce nu au urmasi este interzis cu desavarsire sa faca pastoral cu orizontali........... :rotfl:
in principiu i-am inchis destul de bine cu grile dar tot au mai gasit mici gauri si au iesit, dar fara pb mari.
revin cu foto.

D006

orizontali mei inainte de pastoral

D006

matca marcata cu rosu.

D006

puiet.

D006

neglijenta apicultorului.............. :uimit:

D006

remorca mea.

D006

alta

D006

alta

stefan1

Bucura-te ca stupul respectiv este destul de puternic. La frecventza cu care controntrolezi tu stupii, inseamna ca acel faguras a fost construit in 2-3 zile. Poti sa-l numesti fagur crescator. Sunt curios daca e cu celule de trantori sau de albine. Stupul ti-a semnalizat ca mai are nevoie de faguri sau faguri artificiali. Ai stimulat stupul in perioada asta?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristian IONITA


D006

da, am stimulat , dar a fost si cules la fructiferii din zona si flora spontana.
da, am mai dat catye 1-2 rame dupa necesitati.
maine urc la deal unde am dus stupii si daca e nevoie am sa adaug mag 1/2 cu cate 1-3 rame, apoi in fct de cules sa mai pun.
revin cu foto.

genutzu

un sfat florine pe care  cred ca e bine sa ti-l dau si care imi este sugerat de foto cu remorca si modul de incarcare al lazilor. Evident tu ai folosit economic spatiul remorcii dar tre sa tii cont de faptul ca pozitia ramei stupului trebuie sa fiein asa fel in timpul transportului incat la frane sa nu se balangane si sa omoare albina adica stupul sa fie pus in remorca cu urdinisul in fata sau in spate pentru ca la frane sa nu se miste. In cazul tau daca e vb de distanta scurta si ai impanat bine ramele si tu conduci nu cred ca au fost probleme dar e bine sa stii si asta pt viitor. Deci la transport ramele trebuie sa aiba o pozitie pependiculara pe latimea drumului!
Succese!!!

PricopArthur

cei ce nu au urmasi este interzis cu desavarsire sa faca pastoral cu orizontali........... 
Sa vezi cum e cand sunt stupii plini! Acum nu e nimic.
Miere multă şi inimă curată!

D006

astazi in pastoral.

D006

cires