Rapita 2009

Creat de linde, Aprilie 03, 2009, 01:32:12 AM

« precedentul - următorul »

catel

a doua zi au inceput bine, in forta
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

florine, nici la mine nu sta prea bine situatia.pe linie dreapta nu stiu care este distanta. pe ocolite,pe drum cu cateva curbe si zig zag am exact 4200 m. dar trebuia sa risc. nu am ce face.
parca minim 5 km spun ai batrani ca trebe ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

in linie dreapta sa fie vreo 3 km cred
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

SUPER FOTO.
sunt curios sa vad ce aduna si ale mele .

catel

poate gaseam alt loc, sa nu fie asa aproape de drum, dar pe urma era mai aproape de sosea si nu vreau lucrul asta. prefer 2 km in plus pt. mine decat ele langa sosea.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

bucovineanu

Citat din: catelflorine, nici la mine nu sta prea bine situatia.pe linie dreapta nu stiu care este distanta. pe ocolite,pe drum cu cateva curbe si zig zag am exact 4200 m. dar trebuia sa risc. nu am ce face.
parca minim 5 km spun ai batrani ca trebe ?
Daca nu s-au intors albine la vechea locatie nu e nici o problema. Daca era prea aproape o parte din culegatoare se intorceau la vechiul loc.

D006

ba fratilor rapita cam inflori icea in sudul Doljului cam de pe 15 apr cantaru incepu sa miste usor cam pe 17-18apr , e multa se vede  f. buna la S de Bailesti spre Motatei Gara(cauta ferma scotianului) e adevarat sunt zeci de pavilioane venite dar si multe lanuri de rapita care infloresc acum si in zilele urmatoare

D006

unde ești nene catu-le bagat pe partea cu scoțianu sau pe partea cu stăvilaru
să vin cu zaibaru la matale
băgară miere în caturi , facură treabă, de stropit au stropit pe acolo ?

D006

azi 23.04.ora 6:00 bruma... gheata destul de groasa pe parbrizul de la masina
nu stiu daca floarea de rapita e afectata de asta, ramane de vazut azi, insa mai mult ca sigur e afectata si floarea de salcam cam in ce proportie din Sud ramane de vazut pana deseara cand ma duc acolo

catel

atunci cred ca o sa vina vremea rece cam prin toata tara. a scazut si la SM temperatura pana pe la 10-12 si azi dimineata ploua usor.
pacat de diferentele astea mari de temp. de la voi. oare nu afecteaza puietul ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

CRISTI M

Puietul nu are nimic daca are albina sa-l acopere .

D006

foto cu rapita de al mine

D006

Dl.Catu!Ai fost la padure de salcam?A inghetat salcamul?Din ce localitate santet?Ce n-a inghetat cand se deschide?Multumesc!

catel

florine da ce rapita ai pe acolo? nu au prea avut grija de ea. nu prea seamana a rapita.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Dl.Catu! Sper ca nu v-ati ratacit in padure si veti raspunde la intrebare cu amabilitate!Va multumesc