Rapita 2009

Creat de linde, Aprilie 03, 2009, 01:32:12 AM

« precedentul - următorul »

D006

Foto2

D006

foto3

linde

Citat din: teinegru64Rapita
Ai ocupat spatiul nejustificat
pozele acestea nu ne spun nimic, nici macr zona,o fii bune pt cei ce nu au mai vazut rapita

valy_cot

Si la Vaslui (Falciu) primele flori
Tel 0766615731

valy_cot

Scuze
Tel 0766615731

D006

Daca a pus valy_cot rama layes poate sa imi spuna dimensiunile ramei?.De anul trecut am si eu cativa layens dar din greseala tamplarului care a facut ramele dupa cote doar de el stiute am construit  lazile dupa ramele lui.Chiar daca nu sunt stas eu sunt multumit de ele.
Foto facuta in urma cu 10 zile cand am pus primul FA care  ieri era crescut si avea chiar oua si larve.

valy_cot

Pentru teinegru64-Are aceleasi dimensiuni ca si rama dadant (ma refer la dimensiunile interioare),cele exterioare difera un pic deoarece se schimba umerasul de la lungimea ramei la latimea ramei.(Mai multe amanunte despre acest stup pe Forum stuparitul/Cefenea-discutii despre orice/Stupul Layens-"un adapost ideal pentru albine"        Iti pun o imagine cu acest stup
Tel 0766615731

D006

Multumesc valy_cot.Daca vei avea vreodata mai mult timp la dispozitie pune ceva si pe acest forum.Sincer sa fiu in aceasta perioada nu prea reusec sa fiu la curent cu ce se scrie pe acest forum.Celalant ramane pe la iarna.

catel

in data de 13 aprilie
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

in SM
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

iar in 18.04 am hotarat ca este momentul sa le duc
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

poate un pic prea repede dar ...
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

oare am venit prea repede?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

alta
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Am aceeasi pb cu rapita ca si anul trecut, am cateva lanuri de rapita la 2.0 km distanta de vatra .
Daca duc albinele mai aproape risc sa se intoarca pe vechea vatra , daca le las la aceasta dist fata de lan, culesul va tinde spre minim.