stuparitul pastoral in containere

Creat de milu56, August 09, 2008, 11:51:15 PM

« precedentul - următorul »

milu56


nicomico

va salut,ma bucur sa vad ca va implicati in subiectul "stuparit in container",am expus la alt topic fotografii cu piciarele de sustinere ale containerului o fac si aici poate serveste drept model. :hi:

nicomico

A-s dorii sa observati ca picioarele se pot detasa si folosii la alt container in cazul in care aveti mai multe containere.

teoalbina


teoalbina

Citat din: milu56 din Octombrie 21, 2009, 09:29:43 PM
http://apitab.ning.com/photo/stupul-cu- ... ext=latest
va astept cu comentarii!
Comentarii la ce? Am incercat sa intru pe site si nu am reusit ! Imi apare o fereastra in care mi se cer anumite date pe care nu le pot introduce! Am incercat sa ma inscriu pentru a putea vizualiza dar nu am putut introduce datele. Mi-a scapat cumva ceva?

teoalbina

Citat din: romikele din Octombrie 03, 2010, 08:22:01 PM
Citat din: teoalbina din Octombrie 03, 2010, 07:35:46 PM
Citat din: milu56 din Septembrie 12, 2009, 12:58:23 PM
vezi magazia:
http://www.99poze.ro/p/866a636d0e4cc1f790aafb23bb3b616f.jpg
site-ul nu poate fi accesat! cum trebuie procedat ca sa putem vizualiza?
Problema rezolvata!
Multumesc pentru atentionare... problema a fost de la incorecta interpretare a redirectului la transferul de pe vechea platforma.
Acuma da! Ati rezolvat problema ...

iftimie

Citat din: milu56 din Aprilie 21, 2010, 10:59:51 AM
Nu are nimeni containere apicole?
Persoanele interesate de constructia de containere pot sa ma contacteze la un mobil 0745/363743 sau 0727/373896 sau la 0231/514930 si impreuna gasim solutia pentru orice mijloc de transport (fara motor) al stupilor in pastoral si nu numai.Pentru apicultorii cu bani,acum se folosesc containere BDF originale,pe care se construiesc rastelele ptr.stupi.(la cele din poza,le-am confectionat obloane,sa poata fi folosite si la transport cereale).Daca sunt bani,atunci se gasesc si solutii constructive.Tot asa am gasit si ptr.Ady stuparu,precum si ceilalti apicultori,clienti de-ai nostri.
oricind la dispozitia apicultorilor ,in vedere construirii unei remorci,platforme sau container apicol,proiecte omologare RAR,livrare piese schimb si de cirlige de remorcare!

GIMS

costy vl

Apropo de stupine pe containere BDF....

tedy2007

Citat din: costy vl din Octombrie 21, 2011, 07:42:18 PM
Apropo de stupine pe containere BDF....
ce fel de lazi sunt,ca intra cam multe.......   asta e de bine

costy vl

#54
Da salut pe toata lumea ,vad ca pe aici este cam pustiu si mai mult se face reclama.Containerele sunt echipate cu rastele pentru 108 stupi verticali pe 10 rame cu doua caturi de jumatate pe fiecare container .In total ar intra 216 stupi pe camion+remorca.Deocamdata sunt stupi cati se vad. Containerele sunt BDF originale.

D006

 :yes:
Citat din: costy vl din Martie 09, 2012, 06:13:46 PM
Da salut pe toata lumea ,vad ca pe aici este cam pustiu si mai mult se face reclama.Containerele sunt echipate cu rastele pentru 108 stupi verticali pe 10 rame cu doua caturi de jumatate pe fiecare container .In total ar intra 216 stupi pe camion+remorca.Deocamdata sunt stupi cati se vad. Containerele sunt BDF originale.

frumoase pavilioane. ..:)


Costi..??..ce model de camion ai..... ce tonaj are..??


..un container BDF ?..ce lungime,ce  tonaj are..??..sau cum le spune..//. nu ma pricep deloc la astfel de containere si un fel de notiuni generale m-ar lumina intr-un fel .

Vrajitoru Alb

Citat din: costy vl din Martie 09, 2012, 06:13:46 PM
Da salut pe toata lumea ,vad ca pe aici este cam pustiu si mai mult se face reclama.Containerele sunt echipate cu rastele pentru 108 stupi verticali pe 10 rame cu doua caturi de jumatate pe fiecare container .In total ar intra 216 stupi pe camion+remorca.Deocamdata sunt stupi cati se vad. Containerele sunt BDF originale.


Domnule cosy

As vrea sa va intreb cum accesati pe culuarul dintre stupi,stupi existenti pe randurile 2 si 3,deci cum ii scoateti si cum lucrati la el,aveti ceva cric special,sau cum,ma intrereseaza si pe mine,foarte tare,deoarece vreau sa trec la asa ceva,va multumesc anticipat!

Numai bine si multa miere! :hi:

costy vl

#57
Salut pe toata lumea de pe aici!.Pentru BIO,sistemul de transport containerizat din motive de eficientizare a transportului s-a dezvoltat mai intai in America dupa care a intrat peste tot in toata lumea si in toate domeniile de transport ( cai ferate, naval, auto terestru).In cazul nostru in apicultura am mers pe sistemul -un singur autovehicul-x containere .Deci cine are de gand sa se dezvolte mai mult cumpara un singur vehicul -o singura taxa la fisc -o singura asigurare etc. si mai multe containere pe care construieste structura metalica adecvata (rastele,pavilion,camera de extractie,etc.).In acest mod avem un vehicol foarte versatil si nu pierdem nici viteza constructiva de 90 km/h a camionului.In cazul omologarii unui pavilion artizanal veti avea viteza de vehicul lent adica sub 40 km/h,lucru care la un moment dat s-ar putea sa va incurce pe drumurile nationale.Containerele sant standardizate pe marimi,lungimi, inaltimi,mase, forme(dube inchise,containere prelata etc.).In cazul meu containerul este cu prelata 8m/2,5m/3m inaltime,este echipat cu trei +trei rande  de stupi a cate 18 stupi adica 108 stupi pe unitate.  Masina este un Mercedes b. 2534 cu trei punti cu masa maxima admisa de 23,500 kg ,masa utila 12,500 kg. Cand va luati un vehicul trebuie sa va ganditi ca au inceput sa se monteze pe drumurile nationale cantare automate care nu mananca miere nici nu bea tuica si nici nu stiu sa ne-n'telegem asa ca pina ajungeti cu stupii acasa deja pleca si amenda si nu este mica.                                      Pentru vrajitorul din Calarasi, sa stiti ca am in exploatare acest sistem doar de un an si aveam in vedere sa construiesc ceva foarte dragut pe sistemul dubla foarfeca cu actionare hidraulica dar am ajuns la concluzie ca lucrurile se complica pentru ca de obicei pe hol vor exsista mai tot timpul sau in anumite momente butoaie cu miere care vor impiedica deplasarea platformei pe orizontala dea lungul holului.ANUL TRECUT am montat la randul doi o platforma cu scanduri de lemn si lucram cate sase stupi stanga dreapta dupa care le mutam la urmatorii sase si asa mai departe.Am zis ca fac ceva pentru anul acesta dar nu am facut nimic asa ca ramane in studiu.Daca aveti o idee o puteti spune pe aici sa o dezbatem. Cam atat deocamdata.Va urez un Paste linistit si albine sanatoase! Costy.

Vrajitoru Alb

Citat din: costy vl din Aprilie 08, 2012, 07:12:15 PM
Salut pe toata lumea de pe aici!.Pentru BIO,sistemul de transport containerizat din motive de eficientizare a transportului s-a dezvoltat mai intai in America dupa care a intrat peste tot in toata lumea si in toate domeniile de transport ( cai ferate, naval, auto terestru).In cazul nostru in apicultura am mers pe sistemul -un singur autovehicul-x containere .Deci cine are de gand sa se dezvolte mai mult cumpara un singur vehicul -o singura taxa la fisc -o singura asigurare etc. si mai multe containere pe care construieste structura metalica adecvata (rastele,pavilion,camera de extractie,etc.).In acest mod avem un vehicol foarte versatil si nu pierdem nici viteza constructiva de 90 km/h a camionului.In cazul omologarii unui pavilion artizanal veti avea viteza de vehicul lent adica sub 40 km/h,lucru care la un moment dat s-ar putea sa va incurce pe drumurile nationale.Containerele sant standardizate pe marimi,lungimi, inaltimi,mase, forme(dube inchise,containere prelata etc.).In cazul meu containerul este cu prelata 8m/2,5m/3m inaltime,este echipat cu trei +trei rande  de stupi a cate 18 stupi adica 108 stupi pe unitate.  Masina este un Mercedes b. 2534 cu trei punti cu masa maxima admisa de 23,500 kg ,masa utila 12,500 kg. Cand va luati un vehicul trebuie sa va ganditi ca au inceput sa se monteze pe drumurile nationale cantare automate care nu mananca miere nici nu bea tuica si nici nu stiu sa ne-n'telegem asa ca pina ajungeti cu stupii acasa deja pleca si amenda si nu este mica.                                      Pentru vrajitorul din Calarasi, sa stiti ca am in exploatare acest sistem doar de un an si aveam in vedere sa construiesc ceva foarte dragut pe sistemul dubla foarfeca cu actionare hidraulica dar am ajuns la concluzie ca lucrurile se complica pentru ca de obicei pe hol vor exsista mai tot timpul sau in anumite momente butoaie cu miere care vor impiedica deplasarea platformei pe orizontala dea lungul holului.ANUL TRECUT am montat la randul doi o platforma cu scanduri de lemn si lucram cate sase stupi stanga dreapta dupa care le mutam la urmatorii sase si asa mai departe.Am zis ca fac ceva pentru anul acesta dar nu am facut nimic asa ca ramane in studiu.Daca aveti o idee o puteti spune pe aici sa o dezbatem. Cam atat deocamdata.Va urez un Paste linistit si albine sanatoase! Costy.



Domnule costy,

Si eu caut de mult timp un fel de sistem de ridicare respectiv lasare a unui stup de pe randul 2 si 4,si tot ce am gasit ar fi acest sistem cric,pe care il foloseste domnul profesor ursu.As vrea sa va uitati si sa-mi ziceti parerea d-voasta,avand in vedere k sunteti in cauza:) va scriu linkul unde puteti urmari filmare in care se vede destul de bine sistemul cric.

http://apicultura-online.blogspot.com/2010/04/secretele-albinelor-lucrari-practice-de.html

Va multumesc anticipat,si astept raspunsul d-voastra ! Numai bine :)    :hi:  :hi:  :hi:

costy vl

#59
Va salut,am vazut filmuletul.Poate fi un punct de plecare.Mie mi-ar place mai mult ceva care sa ma scuteasca de manivela. Am mai vazut ceva cu manivela.Eu as merge pe principiul automatizarii tinand cont ca in cazul meu tot timpul este camionul alaturi si are doua baterii de 12V adica 24 volti este pacat sa nu folosim aceste baterii pe care oricum dam 10-12 milioane vechi si mergem cateva luni dupa care stau degeaba.Deci am putea sa ne gandim la o platforma care sa fie actionata de un motoras cu reductor corespunzator si cablurile aferente ,sau la un sistem hidraulic dragut actionat electric sau chiar manual cu o pompa de exemplu din aceea care se foloseste la ridicarea cabinei la camioane etc.Eu as prefera sistemul in care platforma sa ridice apicultorul la nivelul stupului unde acesta sa fie in siguranta(apcultorul).In sistemul prezentat in filmulet cum se ririca apicultorul la randul 3 ca sa traga stupul pe platforma? Cam complicat! De exemplu la mine baza stupului de la randul trei este la 1,8 metri,si daca stupul mai are si 70 kg cam trebuie sa fi langa el sa-l poti trage.Te urci cu o scara care merge de 100 de ori sau 1000 de ori si o data aluneca sau iti aluneca piciorul ai cazut, ai rupt piciorul, ai terminat povestea.Din acest motiv zic sa lucrez stupul la nivelul respectiv nu sa-l mai cobor.Ori cum se presupune din start ca se lucreaza in doi oameni deci cel care lucreaza in stup nu mai coboara cu ramele la centrifuga ,altfel se complica treba foarte mult si nici nu cred ca mai este vorba de performanta de unul singur..Atasez niste poze facute la apicultorul cu masina de mai jos. Le pun ca model de inspiratie si pentru altii. Cam atat pentru astazi mai vorbim ,       SALUT pe toata lumea,Costy.