stuparitul pastoral in containere

Creat de milu56, August 09, 2008, 11:51:15 PM

« precedentul - următorul »

ady stuparu

8000
dar daca te pricepi umpic cu aparatu de sudura iesi cam la 5000 - 6000
mai fac unu de 40 de locuri

milu56

Am gandit un tip de pavilon,container fara picioare,mi se pare mai practic.

ady stuparu

in cazul in care nu vreti sa mai folositi masina si in alte scopuri este bun fara picioare. Suspendarea containerului dureaza maxim 30 min in functie de teren. In aceasta iarna am sa modific picioarele cu niste cilindrii hidraulici. :hi:

tedy2007

si eu am in plan un astfel de sistem(container) pe camion si pe remorca , ambele pe perne de aer sa nu mai dau la cric

ady stuparu

sunt containere gata de cumparat cu tot cu picioare si sistem de prindere.  Numai sa le faci locuri pt stupi si cele ce ne trebuie noua apicultorilor.

ady stuparu

bagi camionul sau remorca dedesupt si ol ridici cu pernele

Adrian Roman


D006

de unde pot cumpara asa ceva si la ce pret?

milu56

O sa dau detali pt.container fara picioare,se poate incarca pe o remorca,care se poate tracta cu autoturim de teren care detine troliu.Containerul se tracteaza cu cablu pe remorca.Se pot inchiria masini care au in dotare asa ceva.(masini pt.transport auto)
de exemplu:

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/G8nZMiJ-q-E&hl=en&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1[/youtube]

In aceste masini se poate incarca containerul fara probleme.

D006

La  acest  model  de grua, containaru trebuie  sa  aiba  roti.Nu  te  supara  este  doar  o  parere  si  o  realitate.

D006


milu56

Citat din: abejaLa  acest  model  de grua, containaru trebuie  sa  aiba  roti.Nu  te  supara  este  doar  o  parere  si  o  realitate.

Da poate sa aiba un anume tip de roti,dar merge si cu 2 talpe de lemn,este mult mei simplu.Nu stiu daca in Romania sunt astfel de masini tip GRUA, dar aici sunt foarte multe care se pot inchiria.

milu56

Se pot transporta cu masina de teren daca detine troliu,cu aceasta remorca.

milu56

O SA FAC UN PROIECT DE CONTAINER,UN MODEL DE CUTII PE 6 RAME.
Nucleu cu 6 rame se tansporta in container intre stupi,este multifunctional si practic,se pot pune doua cutii una langa alta si peste ele magazii de 1/2,sunt usor de manevrat,sunt zone in pastoral unde se pot obtine roiuri si se pot obtine matci pentru inlocuirea celor ce se pierd in stupii de pavilion........