SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 10, 2012, 06:27:44 PM
Citat din: gheco din Ianuarie 10, 2012, 06:20:36 PM
Cred ca se impune amintita o clasificare a roilor. Se actioneaza in functie de tipul de roi
Roiul este un copil care trebuie sa creasca si toti vrem sa creasca precum Fat Frumos.
:bravo: ce frumos a zis donu gheco  :hi:
Da..., e POET ! :hi: :coffee:

Florin_Dan

Citat din: POSTASUL din Ianuarie 10, 2012, 11:03:18 AM
Citat din: Florin_Dan din Ianuarie 10, 2012, 09:39:01 AM
Albinele nu parasesc puietul. Punand o rama cu puiet in roiul proaspat asezat in lada albinele nu vor mai parasi stupul.
da donu Florin aceasta metoda e sigura dar vezi ca si tratamentul facut contra varoua este foarte benefic roiului [avantaj si dezavantaj] , daca nui pui rama cu puiet vei avea un roi sanatos da cu riscul sati decoleze , daca ai pui rame cu puiet capacit sau in diferite faze risti sa contaminezi roiul din prima cu varoua si tratamentul sa nusi fac efectul dorit  , in acest an voi incerca si eu sa le pun direct pe faguri atificiali , fagurii stropiti cu sirop de miere si in hranitor
La tratamente corect facute, toamna fara puiet, primavara devreme unul, gradul de infestare cu varroa este scazut. Intre o lada goala  si una cu un roi tratat in zilele urmatoare de la instalare, eu aleg varianta a doua. :hi:

bucovineanu

Daca roiul se toarna in stup seara, sigur nu va pleca, chiar daca este pus numai pe faguri artificiali. In plus ramele vor fi construite mult mai rapid.

dorindafi

am vazut roi  intr-o ingemanare de pomi
pt. a-l prinde sa taiat o parte a pomului dupa care a fost introdus in roinitza pe faguri artificiali shi claditzi. a doua zi a zburat pe cealalta ramura .la prins din nou
urmatoarea zi sa dus de nu la mai vazut nimeni
  roinitza era curata . care sa fi fost cauza ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Foarte posibil sa se fi pierdut regina. Pe creanga inca mai erau feromonii acesteia si de aceea s-a intors acolo.

badea marian

  cu siguranta roiul avea regina tinara, dar cel mai sigur mode este de a pune o rama cu ceva puiet necapacit... daca va este teama de trazmitere de boli, atunci se scoate rama peste 2 zile si sigur nu mai pleaca...  Vtri sa cladeasca? dai ,,papa bun''...
  cu stima BM

bucovineanu

Daca se pune rama cu puiet tanar, avem mari sanse sa fie omorata regina, mai ales daca e neimperecheata si sa traga botci din larve.

gabush86

Atunci pui cu oua mai vechi de 3-4 zile cand e mai greu sa traga botca din ele . Eu asa stiu .
Corectati-ma daca spun prostii :P  .

badea marian

 Nu. Cu siguranta instinctul de conservare predomina. Cu siguranta nu va omori regina, fec sau ne fec. Parerea mea :este metoda cea mai sigura de a ,,bate in cuie'' un roi (dar am intilnit situatii inexplicabile de a parasit chiar si puietul)
Daca roiul din varie motive nu are matca (cum spune un coleg) albina nu sta acolo si se intoarce, sau se ,,imprastie'' cea ce nu mai are orientare.
Cred ca vorbim  de cazuri mai putin intilnite...
cu stima !

bucovineanu

Ce am scris in postarea anterioara am scris din proprie experienta, nu din auzite.

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 15, 2012, 01:18:35 PM
Daca se pune rama cu puiet tanar, avem mari sanse sa fie omorata regina, mai ales daca e neimperecheata si sa traga botci din larve.
mari shanse zici  :uimit: ,
la mine cu ceva ani in urma a fost 100/100  :yahoo_cry:
dupa ce am introdus rama cu puiet de 1/2 zile am auzit sunete ciudate in stup
l-am deschis sa vad ce dracu-i acolo shi ce sa vezi un pumn de albina se rostogolea pintre rame
matca fiind neimperechiata au lichidato
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Dupa parerea mea, la roii naturali, nu e nici un risc sa-i dai puiet fie capacit fie necapacit. Nu acelasi lucru este la roii artificiali cu regina data, la care se poate intampla ca in prezenta puietului necapacit sa nu mai accepte matca data.
  Dorindafi a vorbit despre un roi natural. Ar putea fi mai multe situatii. S-ar fi putut ca matca acelui roi stabilit in pom sa fi fost o matca nefecundata, care a facut unul sau mai multe zboruri prenuptiale, deci de recunoastere a locului. Dupa ce l-ai mutat in lada, matca, inca nefecundata, a iesit iar la zbor, dar s-a intors la locul pe care il cunostea, din pom. Albinele ramase fara matca au descoperit-o acolo si toate au urmat-o. Sau poate pur si simplu au mai ramas ceva albine cand ai luat prima data roiul si printre ele a ramas si regina. / Adoua zi, cand ai luat din nou roiul, se poate sa fi patit ceva matca si albinele sa se fi imprastiat sau sa se fi intors la stupul-mama, daca acesta era in zona si daca nu a trecut multe zile de la roire. / Se poate si sa nu-i fi convenit lada sau locul unda l-ai amplasat. Poate fagurii dati au fost tratati cu ceva sau fagurii artificiali nu le-au convenit. Un aspect mai special dar greu de dovedit este acela ca exista variatie de campuri de la loc la loc, dupa cum o antena de camera prinde semnal intr-o pozitie si la mica distanta nu se prinde nimic. Se zice ca albinele sunt sensibile la astfel de campuri si unele amplasamente punctuale le sunt nefavorabile!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

daniel66

  Daca am familii de albine pe 5 rame in acest an pot sa-i inmultesc o data? Precizez ca familiile sunt roi de anul trecut.
daniel

tassevasi

Citat din: daniel66 din Martie 20, 2012, 09:25:04 AM
  Daca am familii de albine pe 5 rame in acest an pot sa-i inmultesc o data? Precizez ca familiile sunt roi de anul trecut.

  Ai pe 5 rame ,dar cita albina ai pe aceste rame ?
  Daca nu ai ,mai restringe-i ,acum ca sa incalzit stimuleaza-i cu 250  sirop invertit / zi  sa stimulezi matca pt a oua .
  Cind vezi ca ai albina si puet incepi sa largesti cuibul prin introducerea de rame la ouat , ca la rapita sa ai 5-6 ram de puet .
  Pleci in pastoral la salcimuri 1,2,3  si daca vrei sa-i imparti  renunti la miere si ii dublezi ,poate cumperi citeva regine ,ori iti faci singur din botci .
  Dar nu mai multi din 1, intrucit trb sa intri in iarna .
Apoi  mergi la fl s si ii inputernicesti bine pina in toamna .
  Oblgatoriu  ca sa-ti mearga bine  le faci din august hranirile de  completare  sa ai albina cu corp gras format din timp .
  Succes.
  Numai bine .

zdd

Citat din: tassevasi din Martie 20, 2012, 10:24:02 PM
Citat din: daniel66 din Martie 20, 2012, 09:25:04 AM
  Daca am familii de albine pe 5 rame in acest an pot sa-i inmultesc o data? Precizez ca familiile sunt roi de anul trecut.

  Ai pe 5 rame ,dar cita albina ai pe aceste rame ?
  Daca nu ai ,mai restringe-i ,acum ca sa incalzit stimuleaza-i cu 250  sirop invertit / zi  sa stimulezi matca pt a oua .
  Cind vezi ca ai albina si puet incepi sa largesti cuibul prin introducerea de rame la ouat , ca la rapita sa ai 5-6 ram de puet .
  Pleci in pastoral la salcimuri 1,2,3  si daca vrei sa-i imparti  renunti la miere si ii dublezi ,poate cumperi citeva regine ,ori iti faci singur din botci .
  Dar nu mai multi din 1, intrucit trb sa intri in iarna .
Apoi  mergi la fl s si ii inputernicesti bine pina in toamna .
  Oblgatoriu  ca sa-ti mearga bine  le faci din august hranirile de  completare  sa ai albina cu corp gras format din timp .
  Succes.
  Numai bine .
bravo baieti. tot inainte
grabeste-te ...incet ?!