SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: mape 48 din Ianuarie 09, 2012, 06:19:39 PM

dar tinut la racoare 24 ore nu sa intamplat sa plece

24 ore mi se pare cam mult dar macar  cand le prinzi in ziua respectiva  si pana in dimineata urmatoare   . A propo eu anul trecut am prins roiul in galeata din aia mare  ca nu aveam   altceva  , am dato cu un pic de sirop facut din miere  , anul asta o sa incerc  cu roinita de la donu  Stefan
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marius_vfp

#121
Citat din: POSTASUL din Ianuarie 09, 2012, 08:44:49 PM


24 ore mi se pare cam mult dar macar  cand le prinzi in ziua respectiva  si pana in dimineata urmatoare   
ai dreptate, poate exprimarea a fost de vina , voiam mai bine sa zic o noapte sau 2 , scrisesem intrun mesaj anterior ,  cred ca ar fi mai bine ca roiul sa fie pus direct in stup pe faguri cat sta la rece, apoi noaptea sau dimineata devreme sa fie scos afara nu in toiul zilei cand e cald , iamaginativa cum ar fi un ceai/cafea fierbinte dupa o inghetata , nu e chiar placut .
iernare usoara.
postasule sa fie intrun ceas bun  : sampanie:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin_Dan

Albinele nu parasesc puietul. Punand o rama cu puiet in roiul proaspat asezat in lada albinele nu vor mai parasi stupul.

pharaonu75

#123
Intr-o roinita ca cea prezentata de Postasul am pus si eu un roi luat dintr-un pom. Operatiunea a fost efectuata pe la ora 14.00.
In roinita am pus o rama cu puiet, fara albine acoperitoare, am mers aproape 1 km pana locul unde se asezase roiul si l-am scuturat in roinita peste acea rama.
Dupa asta am inchis roinita si am adus-o inapoi in stupina. Dupa se s-au mai linistit albinele, am deschis urdinisul si le-am dat faguri artificiali dar si sirop intr-un hranitor.
Nu am avut niciun fel de probleme cu acel roi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bee_lover

Eu dupa ce iau roiul din pom il tin la umbra, roinita fiind acoperita cu o carpa, seara il scutur direct in lada cu faguri artificiali si spor la cladit. Un roi sanatos in 3-5 zile construieste 5-6 faguri artificiali. Nu mi-a plecat nici un roi.

milu56

Am inceput munca in stupina formarea de roiuri pregatirea stupilor pt.culesul principal de primavara ne mai vedem in toamna. :hi:

POSTASUL

Citat din: Florin_Dan din Ianuarie 10, 2012, 09:39:01 AM
Albinele nu parasesc puietul. Punand o rama cu puiet in roiul proaspat asezat in lada albinele nu vor mai parasi stupul.
da donu Florin aceasta metoda e sigura dar vezi ca si tratamentul facut contra varoua este foarte benefic roiului [avantaj si dezavantaj] , daca nui pui rama cu puiet vei avea un roi sanatos da cu riscul sati decoleze , daca ai pui rame cu puiet capacit sau in diferite faze risti sa contaminezi roiul din prima cu varoua si tratamentul sa nusi fac efectul dorit  , in acest an voi incerca si eu sa le pun direct pe faguri atificiali , fagurii stropiti cu sirop de miere si in hranitor
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Varroa poate fi si pe albina plecata in roi cu matca!
Pentru rezutate maxime, pune-i totusi o rama cu puiet, ca altfel vei spune si tu ca a iesit regina la imperecheat cu toate albinele dupa ea! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 10, 2012, 11:32:19 AM
Varroa poate fi si pe albina plecata in roi cu matca!
ca altfel vei spune si tu ca a iesit regina la imperecheat cu toate albinele dupa ea! :mad:
=))   =))  =))
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Bistriteanul

Anul trecut m-am trezit cu 3 roiuri mai mici (cate unul in 3 zile consecutive) care s-au asezat pe stalpii de la gard (stalpi din beton) din jurul stupinei.  Neavind posibilitatea sa scutur stalpul  :) ,am colectat albinele, asezand linga albine agatat in plasa de la gard un fagure construit cu ceva miere in el.
Initial am incercat cu fagure gol dar albinele nu au fost interesate, dar cand au simtit mierea s-au desprins de pe stalp rand pe rand. Am mai adaugat o rama ca sa fie 2,  sa aiba loc albinele, si rama initiala cu albine sa fie cat de cat mai protejata de soare.
Ca sa grabesc procesul, am scos cele 2 rame de pe gard si am asezat o alta rama goala pe pozitia primei, celelalte devenind 2 si 3.
Cand majoritate albinelor erau urcate pe rame le-am luat si bagat intr-o lada noua.
Pe stalp am agatat o alta rama goala, ca albinele ramase sa aiba pe ce se urca, rama am tot scuturat-o peste albinele din lada, cat timp eram plecat cu rama cu albinele colectate, pe stalp asezam alta...

Nu am avut cazuri de evadare a roiurilor poate tocmai pentru ca albinele acceptasera deja ramele cu miere.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 10, 2012, 11:32:19 AM
Varroa poate fi si pe albina plecata in roi cu matca!
Pentru rezutate maxime, pune-i totusi o rama cu puiet, ca altfel vei spune si tu ca a iesit regina la imperecheat cu toate albinele dupa ea! :mad:
Salut, asi vrea totusi sa te contrazic(poate nu ma penalizezi la karma) ,sau sa te intreb , tu cand faci tratamentul cu varachet la ora de pranz? sau seara dupa ce ele sau intors de pe camp sau imperecheat, roit etc. eu n-am vazut sa iasa la imperecheat si albinele din roi cu tot cu matca, sa nu confundam fenomenele , roitul e una si imepecherea e alta .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Eu nu am facut altceva decat sa citez un apicultor cu sute de stupi, de prin tari straine, care din ianuarie si pana in septembrie lucreaza doar in stupina si nu are timp de forum! :D

Am spus ca le-am facut tratamentul cu varachet la pranz?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

da da , nu are timp de forum ,dar posteaza cate 2 sau 3 mesaje pe aceeasi pagina ,
in postul citat de mine vroiam doar sa subliniez faptul ca matca nu pleaca din stup cu albine dupa ea la imperecheat , si tratamentele sunt foarte eficiente daca sunt facute la ore adecvate , stiu si cunosc persoane care fac tratament si la ora 14(dupa cum le tuna capul)  ,blocheaza urdinisul , astfel blocheaza si culegatoarele pe afara acestea de fapt fiind marele pericol varroa ,transmitand astfel la stupii vecini  boala , eu gandesc ca albinele circula , bola este raspandita usor de la un stup la altul , tratamentele cele mai eficace sunt cele de seara dupa ce se aduna ele  sau dimineata devreme ianinte de a iesi la zbor , si trebuie facut tratament la toti stupii pe care ii detinem nu doar la unii, ideal ar fi daca s-ar uni toti apicultorii si sa faca tratament in aceeasi zi ,
o seara buna si iernare usoara. :hi:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

gheco

Cred ca se impune amintita o clasificare a roilor. Se actioneaza in functie de tipul de roi.
Roiul poate fi natural sau artificial.
Roiul natural poate fi roi primar, secundar, tertiar, etc...
Roiul artificial poate fi in lada(mai mica sau mai mare) sau la pachet.
Daca se fac aceste precizari se poate stabili si cea mai buna metoda de capturare (formare) si intretinere a roiului.
Roiul este un copil care trebuie sa creasca si toti vrem sa creasca precum Fat Frumos.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

POSTASUL

Citat din: gheco din Ianuarie 10, 2012, 06:20:36 PM
Cred ca se impune amintita o clasificare a roilor. Se actioneaza in functie de tipul de roi
Roiul este un copil care trebuie sa creasca si toti vrem sa creasca precum Fat Frumos.
:bravo: ce frumos a zis donu gheco  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.