PNA 2014-2016

Creat de costelinni, Noiembrie 22, 2012, 10:58:55 AM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Din discutia purtata cu directorul asociatiei am inteles ca pentru PNA era alt pret. Eu personal nu am cunoscut, si asa cum am zis pe vorbe nu m-am bazat. Nu am accesat niciodata PNA.

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 22, 2012, 02:11:15 PM
  Tocmai a inceput la Bruxeles discutiile pe buget , vin vremuri grele . Cuvantul la zi este : taiere de fonduri.


Multi o sa ma mustre pentru ce o sa spun dar asta e adevarul, noi romanii in ochi europeenilor la aceste negocierii aparem ca niste ridicoli .


In 3 ani de zile 2009 pana in 2012 am accesat doar 15 % din fondurile alocate  http://www.fabricadebani.ro/news.aspx?iid=29380 , si tot noi mergem cu gura mare acolo ca vor sa ne taie din fonduri, de fapt din bani blocati nici ei nu se folosesc de ei dar nici noi nu ii luam si nu o sa ii luam prea curand.


Ok sa zicem ca accepta sa nu se taie nimic, credeti ca vom accesa mai mult de 20-30 % si cum ne vom prezenta acolo iar, ce vor zice cei de la UE ?



D006

  apicultura se misca cel mai bine la absorbtie de fonduri europene , e o bila alba pentru noi stuparii.

ioanardelean55



   Sint in anul 4 si am renuntat la 141 .

bee_lover

Vreti sa accesati 112 sau alte motive?

D006

  Comandantul Basescu ne aduce vesti bune de la Bruxeles  !

ioanardelean55


Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55



   In primul rind proiectul nu a fost facut bine , adica eu cu firma de prelucrat lemn nu am voie s=mi fac lazi pentru  proiectul meu  ,in al doilea rind la primarie eu figurez cu 150 de stupi ,in proiect cu 85 iar miere trebuie sa dau pentru cei 150 cite 15 kg de fam . in acest caz trebuia sa umblu cu falsuri ,si mai bine am renuntat ,ajunge si atit ,.

balasbebe

S-a accesat doar 15% si peste tot vezi numai stupi. Ce inseamna dublu, adica 30% pentru stupari? Dar inca 85%, sa fie oare de cinci ori mai multi stupi? Oare  o sa fie bine pentru albinute? Eu cel putin ma gandesc cu groaza. Vom renunta de buna voie,  sau vom profita sa nu mai facem productie, sa vindem albine, ca doar asta se cere.

Calin Bondaru

loc sub soare va mai fi!
problema e alta. apicultorii adevarati care viseaza la adevarate ferme nu se pot atinge de lozul cel mare!
multi cred ca trece sezonu si au de muls.
oricum se vor linisti apele in cativa ani!
cresterea numarului familiilor de albine nu reprezinta problema cea mare!

stefan1

Citat din: Calin Bondaru din Noiembrie 24, 2012, 08:29:48 PM
...
cresterea numarului familiilor de albine nu reprezinta problema cea mare!

  Eu cred ca DA! Deja sunt zone suprapopulate iar la pastoral se incalca legea apicola intr-o veselie. Am mai spus si repet: aceeasi zona poate fi foarte buna apicol, buna, rea sau foarte rea in functie de cate familii de albine si-o disputa!
  Productia de miere diminuata este numai un aspect al suprapopularii. Raspandirea mai facila a bolilor este o alta urmare care eu cred ca se va constata amar in anii urmatori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Un sat are ca lungime 2-3 km. La noi in zona de deal, satul este amplasat pe o vale si ca latime nu depaseste mai mult de cateva sute de metri. In orice sat, si oricat de mare ar fi, mai mult de 2-3 stupine nu se pot amplasa. Pana sa inceapa sa se arunce cu bani, in fiecare sat erau amplasate 1-2 stupini, de marime medie, si toata lumea era multumita. La ce se va ajunge cand fondurile se vor dubla sau tripla nu stiu cum va fi.Ieri am facut un drum pana la Cluj. Peste tot am vazut rasarite stupine. Ce o sa fie cand vine primavara? Vor ajunge ele familii, sau vor ramane in stare de roi sa poata sa fie numarate cutiile.

almasel2011

Citat din: balasbebe din Noiembrie 25, 2012, 06:40:42 AM
Un sat are ca lungime 2-3 km. La noi in zona de deal, satul este amplasat pe o vale si ca latime nu depaseste mai mult de cateva sute de metri. In orice sat, si oricat de mare ar fi, mai mult de 2-3 stupine nu se pot amplasa. Pana sa inceapa sa se arunce cu bani, in fiecare sat erau amplasate 1-2 stupini, de marime medie, si toata lumea era multumita. La ce se va ajunge cand fondurile se vor dubla sau tripla nu stiu cum va fi.Ieri am facut un drum pana la Cluj. Peste tot am vazut rasarite stupine. Ce o sa fie cand vine primavara? Vor ajunge ele familii, sau vor ramane in stare de roi sa poata sa fie numarate cutiile.

eu m-am confruntat cu problema descrisa mai sus de tine; in localitatea unde aveam stupii s-a ajuns pana la aproximativ 1300 de familii de albine, detinute in principal de 4 persoane, ceilalti fiind mai mici. O parte din aceste stupini au fost infiintate prin diverse proiecte finantate pe fonduri europene.
Ca si baza melifera m-am bazat pe o suprafata mare de salcam , culturi de rapita, floarea soarelui, apoi flora spontana... ok, pana in iulie cand am observat o aglomerare excesiva de albina si de un potential focar de boli... am luat decizia de a-mi muta stupina la 20 km unde este mai multa liniste...
Ce va fi in viitor? Cativa ani vom mai merge probabil in ritmul asta, adica o crestere semnificativa a numarului de stupi, o dezvoltare haotica fara sa se tina cont de potentialul fiecarei zone.
Pe de alta parte lucrurile se vor "cerne" in timp, in sensul ca o sa supravietuiasca doar cei care au suficiente cunostinte de apicultura. Am vazut beneficiari ai masurii 112 care au cumparat 120- 150 de familii de albine, fara a avea nici macar un an de experienta in apicultura... ce sanse au albinele astea sa treaca prima iarna?
Acordarea acestor fonduri are o groaza de metehne... ce stupar e ala care are diploma de apicultor, dar nu a avut in viata lui nici macar un stup? Ce sanse de reusita are? Nu cumva banii astia sunt aruncati pe fereastra? Oare e bine gandita toata treaba asta sau e facuta doar sa fie facuta?
Nihil sine Deo.

ioanardelean55


MULTI CHEMATI PUTINI ALESI   :hi: :hi: :hi: iar uni chiar cred ca ...TOT CE ZBORA SE MANINCA . :nono: :nono: :nono: