dorindafi

Creat de dorindafi, Noiembrie 27, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Pungile sunt cu turta facuta dupa reteta lui Gica Romanescu iar albine are f multe dar sunt inca jos pt ca au ce le trebuie. Dorin are stupii la munte, la altitudine f. mare aproape de Ranca unde se schiaza si in aprilie. Asta cred ca ar fi si raspunsul lui Dorin.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Citat din: Eugen B din Ianuarie 27, 2015, 09:47:18 AM
Pungile alea cu ce sunt? Albine ai in lada?
pungile au ramas de la cadouri  =))
daca am albine   :roll::nono:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Vad ca stupul e pe 5 rame, sa nu exageram ca sunt foarte multe. Foarte bine ca sunt albine si sa fie multe, dar daca e plin de miere nu prea vad rostul sa mai bagi mancare. Cred ca se putea interveni si mai traziu, dar invatam unii de la altii si asta e, stai linistit ca nu voi mai posta la tine ;)

Cristel

Daca nu scoate cineva acul, parca nu e conversatia ok... Sunt stupari care nici nu deschid stupul pana in februarie, si bine fac, ca doar stiu meserie atunci cand le pregatesc de iernare. Acum ce ar trebui, sa rastoarne stupul ca sa arate curiosilor ca are albine...? Evident ca fiecare le tine cum crede de cuviinta iar in ceea ce priveste organizarea familiei in timpul iernarii, difera foarte mult atat in functie de albina cat si de altitudine. presupun ca era destul de frig iar albina sta in ghem, nu se plimba pe strase. Altii au albina care danseaza pe sus, pe rame, chiar daca mai au miere pentru inca 3 luni. Eu la inceputul iernii nici nu auzeam albinele, au facut tacticos ghemul cat mai jos si asa urca si consuma mierea din rame plus ca se deplaseaza si spre spate. Si albina e organizata ca omul. Unii au vraiste prin ograda si camara, altii au ordonat ca la armata.  Plus ca la ele inca nu a ajuns moda selfiurilor, sa scoata capul sa se traga in poza. Cel putin nu iarna. Poate la rapita, cand alearga dupa noi sa ne arate ce bine sunt dotate cu ac! Pace tuturor si iubire! Dumnezeu este iubire, nu ranchiuna si limba ascutita!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

Citat din: Eugen B din Ianuarie 27, 2015, 06:52:36 PM
Vad ca stupul e pe 5 rame, sa nu exageram ca sunt foarte multe. Foarte bine ca sunt albine si sa fie multe, dar daca e plin de miere nu prea vad rostul sa mai bagi mancare. Cred ca se putea interveni si mai traziu, dar invatam unii de la altii si asta e, stai linistit ca nu voi mai posta la tine ;)
daca am facut turtele de zahar asta nu inseamna ca le shi pun
anul trecut dupa 20feb. am dat unda verde la turte
chiar daca stupul are miere pt. doua ierni nu una , turtele au un rol separat
ps. iar daca nu mai postezi pe pagina mea, TE VOI PUNE LA POMELNICE   =))
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Eugene, nu te supara pe Dorin. Asa glumeste el tot timpul. Nu e rau. Suna-l si te vei convinge.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Dorin se pare ca este un berbec glumet, dar nu toti apreciaza/simt umorul unui tip nascut in zodia berbecului. E adevarat ca berbecii sunt nitel altfel... :rotfl:
Ai facut liceul la Motru, Dorine?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

poate la Turceni , la casa alba !   =))
nu , eu am ivatzat la Hateg = 10 clase shi restul in Simeria unde am si lucrat pina in 90.   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai Sergiu

 
Ce am gasit azi cand am vrut sa ii pun o turta :). Domnu Dorin vi se pare cunoscuta situatia  :P ?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Citat din: Cradle din Ianuarie 30, 2015, 07:48:35 PM
 
Ce am gasit azi cand am vrut sa ii pun o turta :). Domnu Dorin vi se pare cunoscuta situatia  :P ?
da , cu o mica diferenta = eu nu am cat deasupra , dar asta nu inseamna ca este rau  :hi:

:bravo:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

cu 8/9 zile in urma am puis o turta la o familie pt control
astazi am verificat
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MirceaCalin

Citat din: dorindafi din Februarie 08, 2015, 06:21:08 PM
...am pus o turta la o familie pt control, astazi am verificat

Să le fie de bineee !
Apropo, cum staţi cu condensul ?

Mihai Sergiu

 Nu se mai vede turta, sigur ati nimerit bine stupul?  :rotfl:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

filip

Citat din: MirceaCalin din Februarie 08, 2015, 07:24:30 PM
Citat din: dorindafi din Februarie 08, 2015, 06:21:08 PM
...am pus o turta la o familie pt control, astazi am verificat

Să le fie de bineee !
Apropo, cum staţi cu condensul ?
Picaturile de apa de pe folie sunt ,,mana cereasca,, pentru familiile de albine ce au inceput ponta.
Una e sa iei apa de pe folie unde e cald si alta e sa zbori afara dupa ea.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)